Gorące tematy

Oszustwa na SMS-y o odłączeniu prądu. "Trzeba być czujnym"

Gorące tematy

Aktualizacja:
Autor:
Dominika
Czerniszewska
Oszustwa na SMS-y o odłączeniu prądu
Oszustwa na SMS-y o odłączeniu prądu Dzień Dobry TVN
wideo 2/6

Oszuści po raz kolejny podszywają się pod PGE i wysyłają fałszywe SMS-y z informacją o rzekomym planowanym odłączeniu energii elektrycznej w przypadku nieuregulowania należności. Jak się przed nimi bronić? Co zrobić, gdy klikniemy w szkodliwy link? O tym porozmawialiśmy w Dzień Dobry TVN z insp. Mariuszem Ciarką.

Fałszywe SMS-y o odłączeniu prądu

Policjanci już w maju ostrzegali przed oszustami podszywającymi się pod PGE - Polską Grupę Energetyczną. Oszustwo to ponownie wróciło do łask, o czym ostrzega Niebezpiecznik.

- Sam mechanizm polega na tym, że otrzymujemy SMS-a. Najczęściej z nieznanego nam numeru telefonu. Aczkolwiek oszuści czasami potrafią przy dzisiejszych możliwościach technologicznych narzucić nazwę, np. zamiast numeru cyfrowego widnieje nazwa danej firmy, gdzie zakupujemy prąd, czy która oferuje sprzedaż prądu - tłumaczył insp. Mariusz Ciarka, rzecznik prasowy Komendanta Głównego Policji w Dzień Dobry TVN.

PGE: Na dzień [data] zaplanowano odłączenie energii elektrycznej! Prosimy o uregulowanie należności: [link]

- Ten link jest bardzo często podobny do oryginalnego, a więc musimy wnikać w takie szczegóły, jak np. kropka, skośnik, kreska, które mogą odróżniać stronę prawdziwą od podrobionej. Po wejściu na ten link przekierowani jesteśmy np. na stronę bankową, gdzie mamy dokonać przelewu. To są zazwyczaj przelewy bardzo nieduże. To są kwoty sięgające od kilku do kilkudziesięciu złotych - zauważył nasz gość.

Jak podkreślił funkcjonariusz, przy dużych kwotach zapaliłaby się "czerwona lampka". Mniejsze nie wzbudzają takich podejrzeń.

Także użytkownicy Twittera zaczęli zamieszczać informacje, na temat ataku.

Metoda na SMS-y o odłączeniu prądu. Jak nie dać się oszukać?

Aby nie paść ofiarą oszustów, należy zachować szczególną ostrożność.

- W dzisiejszych czasach większość firm, kiedy przesyła do nas dane, one są potwierdzane, czy to poprzez obowiązek podania numeru klienta, hasło, które tylko my znamy. Natomiast SMS-y, które są wysyłane przez oszustów najczęściej takich informacji nie posiadają. (...) Najlepiej ich nie odczytywać, nie otwierać takich linków. Te numery telefonów blokować, a kiedy dochodzi do oszustwa, zgłosić to jak najszybciej na policję. Kiedy nacisnęliśmy link, doszło do dokonania przelewu, również do swojego banku, by zablokować taki przelew - poradził Mariusz Ciarka.

Zdaniem inspektora skala prób oszustwa tą metodą może być bardzo duża. Na szczęście coraz częściej jesteśmy wyczuleni na takie SMS-y. - Trzeba być czujnym. Jak najwięcej o tym mówić. Trzeba działać prewencyjnie - zaapelował rozmówca Dzień Dobry TVN. - Jeżeli są wątpliwości, kontaktujmy się z daną instytucją. Wiemy, gdzie kupujemy dane usługi, czy to bank, czy to firma, która dostarcza nam prąd - dodał.

Polska policja posiada biuro do walki z cyberprzestępczością. Więcej na ten temat w materiale wideo. Nie oglądałeś Dzień Dobry TVN na antenie? Pełne odcinki znajdziesz na platformie Player.pl.

Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.

Zobacz też:

  • 30 lat doświadczenia
  • Od 2014 roku z misją w Ukrainie, z biurem pomocowym w Kijowie
  • Opiera się na 4 zasadach: humanitaryzmu, bezstronności, neutralności i niezależności
  • Regularnie publikuje raporty finansowe ze swoich działań

Autor:Dominika Czerniszewska

Źródło zdjęcia głównego: Dzień Dobry TVN

Tagi:
Prowadzący:
Tagi:
Prowadzący:
Pozostałe wiadomości