Oszustwo na nigeryjskiego księcia - nowa wersja z wdową
Oszustwo na "nigeryjskiego księcia" jest na tyle popularne, że doczekało się swojej strony na Wikipedii pod hasłem "nigeryjski szwindel" lub "afrykański szwindel". Pierwsze wiadomości były listowne i pojawiły się na przełomie lat 70. i 80. XX w. W 1997 roku przy użyciu tego przekrętu wyłudzono około 100 milionów dolarów w ciągu piętnastu miesięcy. Po ataku rosyjskich wojsk na naszego wschodniego sąsiada przestępcy zamienili nigeryjskiego księcia na owdowiałą milionerkę z Ukrainy.
Uwaga na oszustów
Nowy tekst oszustów brzmi: "Nazywam się Julia Shevczenko z Ukrainy. Chcę skorzystać z tego kanał biznesowy, aby poprosić o bycie moim partnerem biznesowym w Polsce. Jestem wdową tu na Ukrainie. Mój zmarły mąż pracował w sektorze rolniczym i przed śmiercią zostawił mi 5 milionów euro majątku. W związku z wojną i śmiercią mojego męża Yourris Shevchenko chcę przenieść i zainwestować pieniądze w Polsce. Będę polegał na twoich radach i wskazówkach w tej transakcji, jeśli zgodzisz się ze mną współpracować. Za twoją pomoc i wsparcie dam ci 10 procent z tych pięciu milionów jako zasiłek za pomoc. Czekam na Twoją szybką odpowiedź. Julia Shevczenko".
Oszustwo na ukraińską wdowę
Metoda na bogatą wdowę, która chce zainwestować pieniądze jest oparta o sprawdzony schemat, w którym bogata osoba prosi o pomoc tego, do kogo pisze. W zamian za wsparcie chce oddać konkretną kwotę pieniędzy bądź udział w dochodzie. Najpierw jednak adresat listu musi wysłać przelew, aby potwierdzić swoje konto. To prosta droga do tego, aby oszuści przejęli nasze dane do bankowości. Jak podaje Gazeta Wyborcza, część osób na tyle zaufała oszustom, że dokonała nawet kilkudziesięciu transakcji.
CSIRT KNF ostrzegał przed tego typu oszustwem, jednak pod nieco innym szyldem. W tym przypadku nie była to ukraińska wdowa, a inżynier okrętowy, który utknął w bunkrze w tajnej bazie wojskowej pod Charkowem. Niezależnie od tego, kto do nas pisze, zawsze należy zachować szczególną ostrożność. Nie powinno się klikać w podejrzane linki i robić przelewów. W przeciwnym razie można stracić pieniądze.
Zobacz także:
- Dostałeś smsa z banku? To mogą być oszuści, którzy wyłudzają dostęp do konta
- Zakochała się i kupiła samochód za 100 tys. zł. Jak manipulują oszuści matrymonialni?
- Oszuści czyszczą z pieniędzy konta ofiar i pozostają bezkarni. "Jest to ogromna skala"
Autor: Teofila Siewko
Źródło: Gazeta Wyborcza
Źródło zdjęcia głównego: PORNCHAI SODA/Getty Images