Komornik oficjalnie przejmuje "Szpiegowo"
Próba przejęcia "Szpiegowa" rozpoczęła się po godz. 8. Na miejscu pojawiła się straż miejska, policja i Tomasz Bratek, wiceprezydent Warszawy. Jak przekazał, reporter tvnwarszawa.pl Mateusz Szmelter kilkanaście minut przed przybyciem delegacji z ratusza, przyjechali zamaskowani mężczyźni.
- Wjechali na teren i po kilku minutach wyjechali. Na miejscu została co najmniej jedna osoba, która łańcuchami zablokowała bramę wjazdową. Wszystkie te osoby porozumiewały się w języku rosyjskim - poinformował reporter.
Zobacz wideo: Wojna w Ukrainie
Wojna w Ukrainie
Punktualnie o godzinie 9 pojawił się komornik. Jak przeczytamy na wyborcza.pl, towarzyszył mu pracownik fizyczny z nożycami do cięcia łańcucha i ręczną akumulatorową piłą tarczową. W asyście funkcjonariuszy policji zażądał wydania nieruchomości. Spisywany jest protokół.
Ratusz zapowiedział konferencję prasową przed bramą "Szpiegowa" z udziałem Rafała Trzaskowskiego, prezydenta Warszawy oraz Andrija Deszczycy, ambasadora Ukrainy w Polsce.
Spór o "Szpiegowo"
Kompleks budynków przy ul. Sobieskiego 100 w Warszawie powstał w latach 70. ubiegłego wieku na mocy umowy o wymianie gruntów podpisanej z ZSRR w 1974 roku. W blokach zamieszkali radzieccy dyplomaci i przedsiębiorcy. Miejskie legendy mówią, że przebywali tam również szpiedzy i funkcjonariusze KGB. Stąd potoczna nazwa "Szpiegowo". W latach 90. rosyjscy mieszkańcy opuścili nieruchomość.
Zobacz wideo: Uwaga! TVN. Rosyjska propaganda
Jak podaje tvnwarszawa.pl, zdaniem Polaków kompleks wybudowany przez Rosjan nie został oddany ówczesnemu ZSRR w użytkowanie wieczyste, a stare umowy wygasły. Sprawa trafiła do sądu. Jesienią 2016 roku sąd nakazał Rosji za bezumowne korzystanie z nieruchomości zapłatę ponad 7 mln zł oraz wydanie budynku Polakom.
Tak się nie stało. Rosyjska inwazja na Ukrainę sprawiła, że władze Warszawy postanowiły ostatecznie rozwiązać tę sprawę i dostały pozwolenie na skorzystanie z egzekucji komorniczej.
Więcej w artykule na stronie tvnwarszawa.pl.
Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.
Zobacz też:
- Światowy Dzień Choroby Parkinsona. Cierpi na nią około 100 tys. Polaków. Co wiemy o tej chorobie?
- Lista niebezpiecznych aplikacji wykrytych w Google Play. Sprawdź, czy którąś masz i usuń
- Nauczycielka wygłosiła na lekcji antywojenny komentarz. Grozi jej 10 lat więzienia
Autor: Dominika Czerniszewska
Źródło: TVN Warszawa/wyborcza.pl
Źródło zdjęcia głównego: Dzień Dobry TVN