Od 24 lutego Ukrainę opuściło ponad 4 miliony osób. Międzynarodowa kancelaria prawnicza CMS opracowała przewodnik dla uchodźców, którzy przebywają na terenie europejskich krajów. Co w nim znajdziemy? Na to pytanie odpowiedziała w studiu Dzień Dobry TVN radczyni prawna Katarzyna Dulewicz.
Przewodnik dla ukraińskich uchodźców
Według najnowszych danych biura Wysokiego Komisarza Narodów Zjednoczonych ds. Uchodźców (UNHCR) od początku wojny Ukrainę opuściło ponad 4 mln osób. W związku z tym międzynarodowa kancelaria prawnicza CMS opracowała europejski przewodnik dla uchodźców. Regulacje prawne 23 państw w Europie dostępne są teraz w jednym miejscu.
Przewodnik odpowiada na pytania:
- Czy przy wjeździe do danego państwa potrzebna jest wiza?
- Jak długo można pozostać w danym kraju?
- Czy do podjęcia pracy potrzebne jest pozwolenie?
- Czy można przekroczyć granicę w przypadku braku paszportu biometrycznego lub dokumentów podróży?
- Czy przy wjeździe do danego kraju obowiązują ograniczenia związane z COVID-19? Jakie to obostrzenia?
Do tej pory odpowiedzi na te pytania były dostępne wyłącznie w lokalnych informatorach. Brakowało jednak ogólnodostępnego i przekrojowego opracowania, które obejmie wszystkie kraje Europy. Przewodnik (dostępny w językach ukraińskim i angielskim) prowadzony jest w trybie on-line, ponieważ wymaga systematycznych aktualizacji, które wprowadzane są nawet co dwa dni.
Regulacje prawne w Unii Europejskiej dla Ukraińców
Katarzyna Dulewicz, radczyni prawna i partner z kancelarii CSM kierujący zespołem prawa pracy w Europie Środkowowschodniej przyznała w studiu Dzień Dobry TVN, że Unia Europejska stanęła na wysokości zadania i w dość szybkim tempie wprowadziła regulacje prawne dotyczące pobytu Ukraińców w krajach europejskich.
- W tydzień wprowadzono taką regulację, która pozwala osobom z Ukrainy legalnie przebywać i pracować na terenie Unii. Co do zasady jest pełna otwartość rynku. W każdym kraju Unii Europejskiej istnieje możliwość, by osoba z Ukrainy tam mieszkała - opowiada ekspertka.
Podobnie sprawa wygląda przy podejmowaniu przez uchodźców pracy. Jej legalizacja została również uregulowana. - Ułatwienia zostały wprowadzone w ten sposób, że już nie trzeba chodzić do urzędów i załatwiać zezwolenia. Każda osoba, która chce pracować w Unii Europejskiej, a jest narodowości ukraińskiej, będzie mogła tę pracę dostać - zaznacza radczyni prawna.
Nie oglądałeś Dzień Dobry TVN na antenie? Pełne odcinki znajdziesz na platformie Player.
Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.
Zobacz także:
- Poruszająca scena z Buczy. 6-latek przyniósł sok na grób matki
- Jak wygląda pomaganie uchodźcom z niepełnosprawnościami? "Tego cały czas brakuje"
- Uczniowie z Ukrainy rezygnują z nauki w polskich szkołach. Mają ważny powód
- 30 lat doświadczenia
- Od 2014 roku z misją w Ukrainie, z biurem pomocowym w Kijowie
- Opiera się na 4 zasadach: humanitaryzmu, bezstronności, neutralności i niezależności
- Regularnie publikuje raporty finansowe ze swoich działań
Autor: Berenika Olesińska
Źródło zdjęcia głównego: Dzień Dobry TVN