Razem z Ukrainą

Poruszająca scena z Buczy. 6-latek przyniósł sok na grób matki

Razem z Ukrainą

Autor:
Patrycja
Sibilska
Ukraiński chłopiec na grobie mamy

Z każdym dniem wojny w Ukrainie przybywa ofiar i dowodów na bestialskie mordy dokonywane przez rosyjskich żołnierzy. Zdjęcia masakry z Buczy trafiły do mediów i wstrząsnęły światem. Bohaterem jednego z nich jest 6-latek, którego mama zmarła z głodu. Fotograf uchwycił moment, kiedy chłopiec składa na jej grobie sok i konserwy.

Wojna w Ukrainie. 6-latek nad grobem matki

Jedna z szokujących fotografii, wykonanej po ludobójczym ataku na ukraińskie miasto Bucza, przedstawia 6-letniego chłopca nad grobem matki. Jego zgarbione plecy, potęgują uczucie ciężaru okrucieństwa jakie spotkało jego i jego ukochaną mamę.

Wojna w Ukrainie

Ewakuacja dzieci z Charkowa
Ewakuacja dzieci z Charkowa Dzień Dobry TVN
wideo 2/16

Kobieta zmarła z głodu, w konsekwencji przedłużającej się wojny i spowodowanej tym niedostępności wody, żywności i leków. Autor fotografii uchwycił jednak coś więcej niż paraliżujący smutek zagubionego dziecka. Kolejne ujęcia pokazują, jak chłopiec składa na grobie mamy sok i konserwy.

- "To  jest nie do zniesienia", "Jakbym widziała mojego dziadka w 1932 r. Podczas Hołodomoru w Ukrainie z głodu zginęli jego rodzice i cała czwórka rodzeństwa. 90 lat później dziadek żyje i jest świadkiem kolejnej wojny, kolejnych ludobójstw dokonywanych przez Rosjan na Ukraińcach" - komentują wstrząśnięci rozmiarem zbrodni internauci.

Co czuje dziecko po stracie rodzica - komentarz psychologa

O to co czuje dziecko po stracie rodzica, zapytaliśmy psycholożkę, Magdalenę Wiatrowską.

- To przede wszystkim ogromna pustka, przygnębienie i lęk oraz poczucie utraty części siebie samego. Śmierć mamy w wyniku wojny - dehumanizacji, to głęboka trauma. W przypadku dziecka początkowo śmierć rodzica może "nie docierać", później następuje trauma i PTSD - Zespół Stresu Pourazowego - wyjaśniła ekspertka.

Wojna w Ukrainie

Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski po wizycie w Buczy, nie krył rozpaczy.

Codziennie znajdujemy ofiary rosyjskiego bestialstwa w tym mieście, (...), bardzo trudno jest rozmawiać, kiedy się widzi, co Rosjanie tutaj zrobili

Jak mówił, "najważniejsze jest to, żeby pokazać światu, co miało miejsce tutaj, co robili rosyjscy żołnierze, co robiła Federacja Rosyjska w Ukrainie". Dodał, że bardzo ważne jest, żeby pokazać przez co przechodzą zwykli obywatele, "którzy walczą o każdego człowieka". - Ci ludzie odparli rosyjskiego okupanta - podkreślił.

Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie.  Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.

Zobacz także:

  • 30 lat doświadczenia
  • Od 2014 roku z misją w Ukrainie, z biurem pomocowym w Kijowie
  • Opiera się na 4 zasadach: humanitaryzmu, bezstronności, neutralności i niezależności
  • Regularnie publikuje raporty finansowe ze swoich działań

Autor:Patrycja Sibilska

Źródło zdjęcia głównego: Getty Images

Pozostałe wiadomości