Jak wygląda pomaganie uchodźcom z niepełnosprawnościami? "Tego cały czas brakuje"

Pomoc dla niepełnosprawnych uchodźców
Źródło: Dzień Dobry TVN
Pomoc niepełnosprawnym uchodźcom z Ukrainy
Pomoc niepełnosprawnym uchodźcom z Ukrainy
Daniel Olbrychski dla Ukrainy
Daniel Olbrychski dla Ukrainy
Wiktor Zborowski dla Ukrainy
Wiktor Zborowski dla Ukrainy
Grażyna Torbicka dla Ukrainy
Grażyna Torbicka dla Ukrainy
Michał Szpak dla Ukrainy
Michał Szpak dla Ukrainy
Łukasz Płoszajski dla Ukrainy
Łukasz Płoszajski dla Ukrainy
Do Polski dotarło już ponad 2,5 mln uchodźców z Ukrainy. Wśród nich są osoby z niepełnosprawnościami, które potrzebują szczególnej uwagi. Jakie formy pomocy oferuje im państwo, a co robią fundacje pozarządowe? Jakich działań nadal brakuje? O tym opowiedział w Dzień Dobry TVN reprezentant fundacji Avalon Krzysztof Dobies.

Formy pomocy dla uchodźców

W związku z inwazją wojsk rosyjskich w Ukrainie coraz więcej uchodźców przybywa do Polski. Reprezentant fundacji Avalon Krzysztof Dobies zwraca uwagę, że do tej pory nie ma wystarczająco sprawnego, centralnego systemu ich wspierania.

- Państwo też oczywiście swoje zadanie wykonuje tzn. my wiemy, że dziś są te regulacje prawne, pomagające uchodźcom z Ukrainy stanąć tutaj na nogi, znaleźć pomocą systemową i państwową (...), ale wiedzy na ten temat, informacji, wsparcia, żeby ci ludzie zaczęli z tego korzystać cały czas brakuje - tłumaczy Krzysztof.

Jak pomóc osobom z niepełnosprawnościami?

Brak wspomnianej koordynacji sprawia, że często dochodzi do nieporozumień, których z pomocą odgórnych systemów można by było uniknąć. Avalon i inne aktywne fundacje pozarządowe mimo tych przeciwności, próbują działać aktywnie i skutecznie.

- My znamy potrzeby, mamy bieżący kontakt z tymi miejscami, gdzie ci uchodźcy trafiają, także ci z niepełnosprawnościami (...) ta baza informacji o potrzebach zbiera się na bieżąco i staramy się na to reagować - opowiada przedstawiciel Avalonu.

Jakie są główne potrzeby fundacji wspierającej niepełnosprawnych uchodźców? - Oprócz wsparcia finansowego, prosimy o koordynację i podjęcie systemowych działań, nie tylko poprzez uruchamianie kolejnych programów pomocowych, ale także poprzez próbę zebrania informacji i wiedzy na temat tego, jak osoby z niepełnosprawnościami z Ukrainy radzą sobie w Polsce - wyjaśnia Krzysztof Dobies.

Osoby, które zechciałyby wspomóc zbiórkę na Centrum Pomocy Uchodźcom z Niepełnosprawnościami może to zrobić za pośrednictwem strony Fundacji Avalon.

Nie oglądałeś Dzień Dobry TVN na antenie? Pełne odcinki znajdziesz na platformie Player.

Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady

Zobacz także:

  • 30 lat doświadczenia
  • Od 2014 roku z misją w Ukrainie, z biurem pomocowym w Kijowie
  • Opiera się na 4 zasadach: humanitaryzmu, bezstronności, neutralności i niezależności
  • Regularnie publikuje raporty finansowe ze swoich działań
podziel się:

Pozostałe wiadomości

Jak nosić pierścionki? Podpowiadamy! 
Materiał promocyjny

Jak nosić pierścionki? Podpowiadamy!