Razem z Ukrainą

Jak wygląda pomaganie uchodźcom z niepełnosprawnościami? "Tego cały czas brakuje"

Razem z Ukrainą

Autor:
Aleksandra
Matczuk
Pomoc niepełnosprawnym uchodźcom z Ukrainy
Pomoc niepełnosprawnym uchodźcom z UkrainyDzień Dobry TVN
wideo 2/6

Do Polski dotarło już ponad 2,5 mln uchodźców z Ukrainy. Wśród nich są osoby z niepełnosprawnościami, które potrzebują szczególnej uwagi. Jakie formy pomocy oferuje im państwo, a co robią fundacje pozarządowe? Jakich działań nadal brakuje? O tym opowiedział w Dzień Dobry TVN reprezentant fundacji Avalon Krzysztof Dobies.

Formy pomocy dla uchodźców

W związku z inwazją wojsk rosyjskich w Ukrainie coraz więcej uchodźców przybywa do Polski. Reprezentant fundacji Avalon Krzysztof Dobies zwraca uwagę, że do tej pory nie ma wystarczająco sprawnego, centralnego systemu ich wspierania.

- Państwo też oczywiście swoje zadanie wykonuje tzn. my wiemy, że dziś są te regulacje prawne, pomagające uchodźcom z Ukrainy stanąć tutaj na nogi, znaleźć pomocą systemową i państwową (...), ale wiedzy na ten temat, informacji, wsparcia, żeby ci ludzie zaczęli z tego korzystać cały czas brakuje - tłumaczy Krzysztof.

Jak pomóc osobom z niepełnosprawnościami?

Brak wspomnianej koordynacji sprawia, że często dochodzi do nieporozumień, których z pomocą odgórnych systemów można by było uniknąć. Avalon i inne aktywne fundacje pozarządowe mimo tych przeciwności, próbują działać aktywnie i skutecznie.

- My znamy potrzeby, mamy bieżący kontakt z tymi miejscami, gdzie ci uchodźcy trafiają, także ci z niepełnosprawnościami (...) ta baza informacji o potrzebach zbiera się na bieżąco i staramy się na to reagować - opowiada przedstawiciel Avalonu.

Jakie są główne potrzeby fundacji wspierającej niepełnosprawnych uchodźców? - Oprócz wsparcia finansowego, prosimy o koordynację i podjęcie systemowych działań, nie tylko poprzez uruchamianie kolejnych programów pomocowych, ale także poprzez próbę zebrania informacji i wiedzy na temat tego, jak osoby z niepełnosprawnościami z Ukrainy radzą sobie w Polsce - wyjaśnia Krzysztof Dobies.

Osoby, które zechciałyby wspomóc zbiórkę na Centrum Pomocy Uchodźcom z Niepełnosprawnościami może to zrobić za pośrednictwem strony Fundacji Avalon.

Nie oglądałeś Dzień Dobry TVN na antenie? Pełne odcinki znajdziesz na platformie Player.

Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady

Zobacz także:

  • 30 lat doświadczenia
  • Od 2014 roku z misją w Ukrainie, z biurem pomocowym w Kijowie
  • Opiera się na 4 zasadach: humanitaryzmu, bezstronności, neutralności i niezależności
  • Regularnie publikuje raporty finansowe ze swoich działań

Autor:Aleksandra Matczuk

Źródło zdjęcia głównego: Mateusz Grochocki/East News

Tagi:
Prowadzący:
Tagi:
Prowadzący:
Pozostałe wiadomości