Egzamin ósmoklasisty zbliża się wielkimi krokami. Ministerstwo Edukacji i Nauki nie zamierza zwalniać z niego ukraińskich uczniów przybyłych do Polski w związku z wojną. Decyzja resortu budzi kontrowersje wśród nauczycieli i instytucji związanych z edukacją. Przerażeni są również sami uczniowie, którzy w obawie przed testem rezygnują z nauki w naszych szkołach.
Egzamin ósmoklasisty - obawy uczniów z Ukrainy
Według ustaleń resortu edukacji uczniowie z Ukrainy, którzy kilka tygodni temu rozpoczęli naukę w ostatnich klasach szkoły podstawowej, podejdą do egzaminu ósmoklasisty. Będą mieć więcej czas na rozwiązanie arkusza, a polecenia zostaną przetłumaczone na ich język. Dodatkowo podczas egzaminu istnieje możliwość swobodnego korzystania ze słownika.
Nauka
Nauka
Największą przeszkodą dla ukraińskich uczniów będzie przede wszystkim brak znajomości polskich lektur szkolnych. W rozmowie z tokfm.pl 14-letnia Eva, która wraz z mamą uciekła z Kijowa, podkreśla, że to właśnie część z języka polskiego może sprawić jej najwięcej trudności.
- Będzie trudno, szczególnie z języka polskiego. My nie znamy waszej literatury, czytaliśmy inne rzeczy - tłumaczy. Dziewczynka jest jedyną uczennicą z Ukrainy w Szkole Podstawowej nr 103 na warszawskim Mokotowie. Pozostała trójka przenosiła się do ukraińskiej szkoły online. Tam nie muszą zdawać polskiego egzaminu.
Uczniowie z Ukrainy rezygnują z nauki w polskich szkołach
Ta decyzja budzi kontrowersje także wśród nauczycieli i organizacji związanych z edukacją. Do Rzecznika Praw Obywatelskich trafił już apel wnoszący o interwencję w sprawie egzaminów ósmoklasisty dla uczniów z Ukrainy. Według nich jest to dyskryminacja ze względu na narodowość oraz nierówne traktowanie w procesie edukacji.
- Największy nasz niepokój budzi obowiązek przystąpienia przez dzieci uchodźcze do egzaminu ósmoklasisty jako warunku ukończenia szkoły podstawowej i udziału w rekrutacji do szkół średnich. Jest to bowiem egzamin, którego wyniku nie można poprawić, a rzutuje on na bardzo wczesnym etapie na przyszłość edukacyjną dziecka - czytamy w liście.
Termin złożenia deklaracji przystąpienia do egzaminu dla ukraińskich uczniów mija 11 kwietnia, a egzaminy odbędą się 24 maja.
Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.
Zobacz także:
- Za chleb zapłacimy 10 zł? "Na pewno nie będzie tańszy"
- Czy niedziela 10 kwietnia jest handlowa? Kiedy i gdzie zrobimy zakupy?
- Nie żyje kapitan Janusz Zbierajewski. Odbył przeszło 20 rejsów przez Atlantyk
- 30 lat doświadczenia
- Od 2014 roku z misją w Ukrainie, z biurem pomocowym w Kijowie
- Opiera się na 4 zasadach: humanitaryzmu, bezstronności, neutralności i niezależności
- Regularnie publikuje raporty finansowe ze swoich działań
Autor: Aleksandra Matczuk
Źródło: tokfm.pl
Źródło zdjęcia głównego: Jonathan Kim/Getty Images