Ukraińska dziewczynka w strachu przed gwałtem. "Była nauczona mówić, że jest chłopcem"

Ukraińskie dziewczynki udają chłopców w strachu przed gwałtem
Ukraińskie dziewczynki udają chłopców w strachu przed gwałtem
Źródło: NurPhoto/Contributor/Getty Images

Choć wojna w Ukrainie jeszcze się nie skończyła, rosyjscy żołnierze wycofali się z części terenów, pozostawiając za sobą zgliszcza, gruzy i stosy ciał. Na własne oczy zobaczył to dokumentalista, Mateusz Lachowski. Opowiedziane przez niego historie ściskają serce.

Strach kobiet w Ukrainie

Bestialstwo rosyjskich wojsk przekroczyło wszelkie granice przyzwoitości. Ciężko nazwać ich żołnierzami, a prędzej złodziejami i mordercami. Ich ataki na cywilów są wprost przerażające. Szczególnie ludobójstwo w Buczy pod Kijowem zmroziło wszystkim krew w żyłach. Na ulicach tamtejszego miasta leżały dziesiątki ciał niewinnych ludzi. Rosjanie torturowali mężczyzn, okradali sklepy i mieszkania, a także gwałcili kobiety.

Wojna w Ukrainie

Wojna w Ukrainie

Źródło: Dzień Dobry TVN
Ewakuacja dzieci z Charkowa
Ewakuacja dzieci z Charkowa
Z planu filmowego prosto na wojnę
Z planu filmowego prosto na wojnę
Uciekły przed wojną, wciąż walczą o życie
Uciekły przed wojną, wciąż walczą o życie
Ul. Wołoska 7 – miejsce wsparcia dla uchodźców z Ukrainy
Ul. Wołoska 7 – miejsce wsparcia dla uchodźców z Ukrainy
Mali wolontariusze dla Ukrainy
Mali wolontariusze dla Ukrainy
Dziennikarze na froncie w Ukrainie
Dziennikarze na froncie w Ukrainie
Bądź bezpieczna!
Bądź bezpieczna!
Wojna w Ukrainie
Wojna w Ukrainie
Jak pomagać uchodźcom z Ukrainy?
Jak pomagać uchodźcom z Ukrainy?
Razem z Ukrainą
Razem z Ukrainą
Wraca na Ukrainę, aby stanąć do walki
Wraca na Ukrainę, aby stanąć do walki
Wojna rozdzieliła ich z bliskimi
Wojna rozdzieliła ich z bliskimi
Ukraińska tożsamość a rosyjskie ambicje
Ukraińska tożsamość a rosyjskie ambicje
Lady Pank dedykuje utwór Ukrainie
Lady Pank dedykuje utwór Ukrainie
Atak Rosji na Ukrainę
Atak Rosji na Ukrainę
Rosja rozpoczęła inwazję na Ukrainę
Rosja rozpoczęła inwazję na Ukrainę

Do miast wyzwolonych spod okupacji rosyjskiej wpuszczono dziennikarzy, którzy na własne oczy mogli zobaczyć efekty ludobójstwa. Jednym z nich był dokumentalista i wolontariusz Mateusz Lachowski. Odwiedził Buczę, a także Irpień, a to, co zobaczył, zmusiło go do płaczu. W TVN24 wyznał, że robił zdjęcia i rozmawiał z ludźmi, a także rozdawał im jedzenie.

- Kiedy widzieliśmy kobietę albo jakieś dzieci, to zatrzymywaliśmy się po prostu i rozdawaliśmy to. Ja przy okazji rozmawiałem z tymi ludźmi. W pewnym momencie zatrzymaliśmy się przy starszej pani, a ona zaczęła histerycznie prosić, żeby jej nie zabierać, że ona jest niewinna, że nic nie zrobiła i żeby jej nie zabijać. Dopiero po chwili zrozumiała, że jesteśmy z ukraińskiego wojska. (...) Wtedy zaczęła płakać, zaczęła się do niego przytulać, do mnie, wzięła od nas jedzenie i zaczęła nam dziękować - relacjonował Mateusz Lachowski.

Dziewczynki ukrywają swoją płeć

Na straszne ataki niestety byli narażeni także najmłodsi. Jak ujawniła ukraińska rzeczniczka praw człowieka Ludmyła Denisowa, w Irpieniu znaleziono ciała dzieci poniżej 10 roku życia ze śladami gwałtu i tortur. Dodała, że: "Niezliczone przypadki tortur na cywilach są odnotowywane na obszarach wyzwolonych spod rosyjskiej okupacji". Mateusz Lachowski odwiedzając tamtejsze tereny, dowiedział się, jak niektóre dziewczynki ukrywały swoją płeć.

- Zobaczyliśmy dwójkę dzieci. Jeździli na małych rowerkach. Zatrzymaliśmy się, żeby dać im jeść, żeby dać im słodycze. Przedstawili nam się i zabrali w okolice swojego domu, ale nie chcieli nam pokazać, gdzie mieszkają, bo zobaczyli mundury i się bali. Wyszła mama i dopiero zrozumieliśmy, że jedno z tych dzieci to nie chłopiec - bo myśleliśmy, że to dwójka chłopców - tylko jedno z nich to dziewczynka. Ostrzyżona na chłopca i przedstawiająca się jako Sasza. Prawdopodobnie dlatego, że jako 10-latka bała się i tak była nauczona, że ma mówić, że jest chłopcem. Nie wiem, czy coś więcej powinienem mówić na ten temat - dodał.

Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji na Ukrainie.  Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.

Zobacz także:

podziel się:

Pozostałe wiadomości