Putin nie chciał ujawniać prawdy o swoim dzieciństwie. Jakie tajemnice odkryli dziennikarze?

prezydent Rosji, Vladimir Putin
Władimir Putin
Źródło: Alexei Nikolsky/Contributor/Getty Images
Władimir Putin, szczególnie w ostatnich dniach, jawi się nam jako bezwzględny i autorytarny władca, który za nic ma życie ludzkie oraz rozlew krwi, a jego celem jest pokazanie swojej potęgi wszystkim narodom na Ziemi. Są osoby, które porównują go do Adolfa Hitlera. Bez wątpienia łączy ich jedna rzecz, a mianowicie ciężkie dzieciństwo. Co mogło wpłynąć na dzisiejszą postawę prezydenta Rosji?

Wczesne lata i opuszczenie przez matkę

Mimo rozpoznawalności na całym świecie, Vladimir Putin jest niezwykle zagadkową osobą. Niespodziewanie, do najbardziej tajemniczego okresu z jego życia, należy ten - wydawałoby się - najniewinniejszy, czyli dzieciństwo. Większość informacji z jego najmłodszych lat jest ściśle tajna. Otóż początek życia rosyjskiego prezydenta wyglądał zupełnie inaczej niż w oficjalnej biografii. Polityk sfabrykował ją, by ukryć niepochlebne fakty ze swojego życia.

Wojna w Ukrainie

Źródło: Dzień Dobry TVN
Ewakuacja dzieci z Charkowa
Ewakuacja dzieci z Charkowa
Z planu filmowego prosto na wojnę
Z planu filmowego prosto na wojnę
Uciekły przed wojną, wciąż walczą o życie
Uciekły przed wojną, wciąż walczą o życie
Ul. Wołoska 7 – miejsce wsparcia dla uchodźców z Ukrainy
Ul. Wołoska 7 – miejsce wsparcia dla uchodźców z Ukrainy
Mali wolontariusze dla Ukrainy
Mali wolontariusze dla Ukrainy
Dziennikarze na froncie w Ukrainie
Dziennikarze na froncie w Ukrainie
Bądź bezpieczna!
Bądź bezpieczna!
Wojna w Ukrainie
Wojna w Ukrainie
Jak pomagać uchodźcom z Ukrainy?
Jak pomagać uchodźcom z Ukrainy?
Razem z Ukrainą
Razem z Ukrainą
Wraca na Ukrainę, aby stanąć do walki
Wraca na Ukrainę, aby stanąć do walki
Wojna rozdzieliła ich z bliskimi
Wojna rozdzieliła ich z bliskimi
Ukraińska tożsamość a rosyjskie ambicje
Ukraińska tożsamość a rosyjskie ambicje
Lady Pank dedykuje utwór Ukrainie
Lady Pank dedykuje utwór Ukrainie
Atak Rosji na Ukrainę
Atak Rosji na Ukrainę
Rosja rozpoczęła inwazję na Ukrainę
Rosja rozpoczęła inwazję na Ukrainę

- Matka Putina urodziła się 6 września 1926 roku we wsi Tieriechino, niedaleko niewielkiego miasta Oczer, w obwodzie permskim na Uralu, jako jedyna dziewczynka wśród czwórki dzieci Anny Ilijczynej i Nikołaja Iłarionowicza Putinów. Po wojnie zdecydowała się na naukę w miejskim Technikum Mechanizacji Rolnictwa - pisała Krystyna Kurczab-Redlich w książce "Wowa, Wołodia, Władimir".

To właśnie w tej szkole Wiera Nikołajewna Putin spotkała swoją pierwszą miłość. Przez jakiś czas mieszkali razem, ale gdy była już w ciąży, odkryła że mężczyzna jest żonaty i prowadzi podwójne życie. Wróciła wtedy do rodziców i urodziła syna. Następnie wyjechała na praktyki, zostawiając pociechę pod opieką dziadków. Zabrała go od nich dopiero po trzech latach do Metechi, gdzie zdążyła stworzyć nowy związek z Gruzinem i żołnierzem, Gieorgiejem Osiepaszwili.

- Putin został wyrwany z przyjaznych pieleszy domku w Tieriechino, z objęć kobiety, którą pewnie uważał za mamę, i mężczyzny będącego jak ojciec, i pozostawiony tam, gdzie wszystko było obce: nowa matka, nowy ojciec, nowy dom. (...) Możemy sobie wyobrazić szok małego Władimira na gruzińską ziemię. Układ nerwowy 3-latka jest jeszcze słaby, a rozpoczynające się formowanie własnego ja i wiary w siebie - bardzo wątłe. Łatwo je na tym etapie wzmocnić albo stłumić. W tym ostatnim przypadku mogą według psychologów wystąpić poważne zaburzenia, skłonność do kłamstw, agresywne, a nawet psychopatyczne zachowania - twierdziła Krystyna Kurczab-Redlich w książce "Wowa, Wołodia, Władimir".

Bicie przez ojczyma

Georgij pracował w cegielni, a Wiera spodziewała się kolejnego dziecka. W pewnym momencie Wowa zaczął ojczymowi przeszkadzać. Na Kaukazie Putina zaczęto przezywać "nabiczwari" oraz "biezrodnyj", czyli "bez rodziny", "mający nieznanego ojca", "bękart". Im bardziej dorastał, tym w większym stopniu mu dogryzano. Musiał mierzyć się z hejtem społeczeństwa, a także brakiem akceptacji ze strony partnera matki. Był cichy, zamkniętym w sobie chłopcem. Bardzo dobrze się uczył. Miał tylko jednego przyjaciela.

- Bywało, że Goga kijem mu przyłożył i z domu na chłód wyganiał, a i na ubranie skąpił, bo u nich się nie przelewało: chłopak zawsze w łatanych portkach chodził. Nikt nie miał tego za złe Godze. No bo kto ma ochotę cudzym dzieckiem się zajmować? W dodatku, gdy wszyscy za plecami się naśmiewają. Gadają: "Przytaszczyła Wierka bękarta, a od kogo - nie pamięta". Długo Goga to znosił, aż go w końcu przegnał - wspominał sąsiad Osiepaszwilich, Mamuko.

W wieku blisko 10 lat Putin ponownie znalazł się w swoim rodzinnym domu na Uralu, gdzie spędził 3 pierwsze lata życia. Jego matka później pytając się o Wowę, słyszała od swoich rodziców: "Jest w internacie. Nie chce się z tobą widzieć". Tak naprawdę posłali go oni do krewnego, Władimira Spiridonowicza Putina, który podczas wojny walczył w batalionie NKWD. Cudem przeżył, podobnie jak jego żona. Nie mogli mieć dzieci, czego kobieta bardzo pragnęła, dlatego trafił do nich Wowa. Powiedziano sąsiadom, że to ich syn. W tym domu nie zaznał czułości. Wykształcił wtedy w sobie umiejętność do kłamstwa, ponieważ musiał udawać kogoś kim nie jest. Zaczął się buntować, za co też był bity. Oschłość i znieczulica wniknęły w tkankę jego systemu nerwowego. Poczucie własnej wartości Putina sięgnęło dna, przez co w kolejnych latach starał się dojść jak najwyżej, by odzyskać poczucie własnej godności.

Śledztwo dziennikarskie o młodych latach Putina

O mały włos kampania prezydencka Putina w 2000 roku zakończyłaby się fiaskiem. Rosyjskie służby dbały jednak o to, żeby niefartowne informacje nie ujrzały zbyt wcześnie światła dziennego. Wszystko zaczęło się na początku 2000 roku, kiedy w gruzińskiej wiosce Metechi pojawili się przybysze poszukujący Wiery Nikołajewnej z domu Putin i wypytujący o jej synka Wołodię. Poprosili o pokazanie zdjęć małego Wowy, a potem je wszystkie zabrali - niektóre nawet bez wiedzy właściciela. Władimir utrzymywał wówczas, że jego matka zmarła rok wcześniej. Nic bardziej mylnego.

O całej sytuacji doniósł pracownik gruzińskich służb specjalnych przedstawicielstwu Czeczeńskiej Republiki Iczkeria w Tibilisi. Pokazał im zdjęcie małego Putina i nagrania z mieszkańcami gruzińskiej wsi opowiadającymi o Wowie. Czeczeni wówczas zrozumieli, że matka kandydata na prezydenta Rosji jest dla niego niezwykle niewygodną osobą, a dzięki ujawnieniu jej opinii publicznej, wizerunek Putina może znacznie ucierpieć. Chcieli sprawdzić te informacje, a gdyby się potwierdziły, to je nagłośnić.

Do Wiery Nikołajewnej wysłano dziennikarzy gruzińskiej gazety "Alija". Na miejscu spotkali świadków dzieciństwa Putina, a jego matka opowiedziała im swoje życie. Jeden z reporterów, Wacha Ibragimow, zadzwonił z tą informacją do znajomego przebywającego w Moskwie, który z kolei zainteresował tematem Arioma Borowika z telewizyjnego programu "Sowierszenno Siekrietno". Zaczęto przygotowywać się do ujawnienia informacji i podjęto decyzję o wysłaniu pomocy humanitarnej do mamy Putina, Wiery Nikołajewnej.

Śmierć za ujawnienie dzieciństwa Putina

Po tym, jak Ariom Borowik wyraził chęć rozpowszechnienia skrywanej tajemnicy Putina, zaczął się czuć niebezpiecznie i załatwił sobie osobistą ochronę. Zdecydował się także polecieć do Kijowa, skąd myślał, że lepiej będzie mu kontaktować się z Czeczenami, niż ze stolicy Rosji, gdzie jego ruchy mogą być śledzone. Dziennikarz nigdy tam jednak nie doleciał. Jak-40 o numerze 88170 rozbił się zaraz po starcie 9 marca 2000 roku o 8:41 na lotnisku Szeremietiewo. Z wraku samolotu zniknęły telefony komórkowe i teczki z dokumentami.

Reporter Wach Ibragimow został ze sprawą sam. Postanowił się nie poddawać. Zebrane przez siebie materiały i rozmowę z przyrodnią siostrą Władimira, Sofiją, postanowił opublikować. Zgodziło się na to pismo "Sowierszenno Siekriento", lecz zanim artykuł ukazał się w gazecie, minął już miesiąc od wyborów. Putin nie był już zagrożony.

Zobacz także:

Autor: Sabina Zięba

Źródło: Krystyna Kurczab-Redlich "Wowa, Wołodia, Władimir", Warszawa 2016

Źródło zdjęcia głównego: Alexei Nikolsky/Contributor/Getty Images

Odkryj legendarne tytuły i zapomniane klasyki

podziel się:

Pozostałe wiadomości

Krzyś zmaga się z czterokończynowym dziecięcym porażeniem mózgowym. Potrzebuje naszej pomocy

Krzyś zmaga się z czterokończynowym dziecięcym porażeniem mózgowym. Potrzebuje naszej pomocy

"Mamusiu, ja już nie chcę tu być, na tym światku". Czy 3-latek może mieć depresję?

"Mamusiu, ja już nie chcę tu być, na tym światku". Czy 3-latek może mieć depresję?

Co Lara Gessler zaserwuje na wigilijnym stole? "Nie może być zbyt dietetycznie"

Co Lara Gessler zaserwuje na wigilijnym stole? "Nie może być zbyt dietetycznie"

Zagięte kości w każdej chwili mogą przebić jej skórę. "Jestem w Polsce jedynym przypadkiem"

Zagięte kości w każdej chwili mogą przebić jej skórę. "Jestem w Polsce jedynym przypadkiem"

Shannen Doherty ma przerzuty do kości: "Nie chcę umierać"

Shannen Doherty ma przerzuty do kości: "Nie chcę umierać"

Marcin Prokop jako prowadzący program "Uwaga! TVN"? Ryszard Cebula odpowiedział

Marcin Prokop jako prowadzący program "Uwaga! TVN"? Ryszard Cebula odpowiedział

Kupujesz gwiazdy betlejemskie w dyskoncie? Zwróć uwagę na cyjacje. Co to takiego?

Kupujesz gwiazdy betlejemskie w dyskoncie? Zwróć uwagę na cyjacje. Co to takiego?

"Królowa przetrwania". Nowy program z 12 znanymi kobietami. W dżungli, bez filtra i cenzury

"Królowa przetrwania". Nowy program z 12 znanymi kobietami. W dżungli, bez filtra i cenzury

Najmodniejsze stylizacje na sezon jesień/zima
Materiał promocyjny

Najmodniejsze stylizacje na sezon jesień/zima

Zofia Zborowska-Wrona zmieniła kolor włosów. Jak teraz wygląda? "Andrzej będzie miał nową żonkę"

Zofia Zborowska-Wrona zmieniła kolor włosów. Jak teraz wygląda? "Andrzej będzie miał nową żonkę"

Jak przyrządzić pstrąga łososiowego i krewetki? Poznaj przepisy Darii Ładochy
Materiał promocyjny

Jak przyrządzić pstrąga łososiowego i krewetki? Poznaj przepisy Darii Ładochy

Znany muzyk oskarżony o wykorzystanie seksualne dziecka. Wyznaczono datę rozprawy

Znany muzyk oskarżony o wykorzystanie seksualne dziecka. Wyznaczono datę rozprawy

Czy zimą również można osiągnąć work-life balance?
Materiał promocyjny

Czy zimą również można osiągnąć work-life balance?

Jedyna taka szkoła pszczelarska w Polsce i w Europie
Materiał promocyjny

Jedyna taka szkoła pszczelarska w Polsce i w Europie

Jak przygotować mieszkanie na pojawienie się dziecka? Poznaj sprawdzone sposoby
Materiał promocyjny

Jak przygotować mieszkanie na pojawienie się dziecka? Poznaj sprawdzone sposoby

"Młodość na zamówienie 2". Maciej Panek przeprowadził zaskakującą metamorfozę
Materiał promocyjny

"Młodość na zamówienie 2". Maciej Panek przeprowadził zaskakującą metamorfozę

Koza domowa od wieków towarzyszy ludziom. Czym się charakteryzuje?
Materiał promocyjny

Koza domowa od wieków towarzyszy ludziom. Czym się charakteryzuje?

Budyniowe wypieki: miodownik, pączki, karpatka i bajaderki
Materiał promocyjny

Budyniowe wypieki: miodownik, pączki, karpatka i bajaderki

Fundacja TVN otworzyła gabinety psychologiczne. "Chcemy, by pacjenci i ich rodziny czuli się zaopiekowani"

Fundacja TVN otworzyła gabinety psychologiczne. "Chcemy, by pacjenci i ich rodziny czuli się zaopiekowani"

Nastolatka urodziła w lesie. "Personelowi medycznemu powiedziała, że znalazła dziecko" 

Nastolatka urodziła w lesie. "Personelowi medycznemu powiedziała, że znalazła dziecko" 

18. edycja akcji "Podaruj Misia". Poznaj tegoroczne pluszaki

18. edycja akcji "Podaruj Misia". Poznaj tegoroczne pluszaki

Pizza pachnąca jesienią w wykonaniu Aleksandry Juszkiewicz. Jakie składniki wybrać?

Pizza pachnąca jesienią w wykonaniu Aleksandry Juszkiewicz. Jakie składniki wybrać?

Agnieszka Włodarczyk i Robert Karaś wzięli ślub. Pokazali romantyczne zdjęcia

Agnieszka Włodarczyk i Robert Karaś wzięli ślub. Pokazali romantyczne zdjęcia

Nie wiesz, jak rozmawiać ze swoim psem? Waszą komunikację poprawi Radek Ekwiński. Napisz do nas

Nie wiesz, jak rozmawiać ze swoim psem? Waszą komunikację poprawi Radek Ekwiński. Napisz do nas

"Top Model". Natalia nie wygrała programu, ale czuje się zwyciężczynią. "Wcześniej byłam zagubiona"

"Top Model". Natalia nie wygrała programu, ale czuje się zwyciężczynią. "Wcześniej byłam zagubiona"

Od pielęgniarki do Miss Polonia. "Transplantacja włosów jest takim moim konikiem"

Od pielęgniarki do Miss Polonia. "Transplantacja włosów jest takim moim konikiem"

"Top Model": Sofia Konecka-Menescal była o krok od wygrania. "Tak działa życie"

"Top Model": Sofia Konecka-Menescal była o krok od wygrania. "Tak działa życie"

14 kg listów od naszych młodych widzów trafiło do rąk Mikołaja. "Drogie dzieci z Polski, kocham was"

14 kg listów od naszych młodych widzów trafiło do rąk Mikołaja. "Drogie dzieci z Polski, kocham was"

"Top Model". Marcin Tyszka szczerze o wygranej Dominika. "Skład finału był bardzo mocny"

"Top Model". Marcin Tyszka szczerze o wygranej Dominika. "Skład finału był bardzo mocny"

Ile zapłacimy za zupy i dania świąteczne Magdy Gessler?

Ile zapłacimy za zupy i dania świąteczne Magdy Gessler?

Tanie prezenty Mikołajkowe. Czy da się kupić prezent za 30 lub 50 zł w dobie inflacji?

Tanie prezenty Mikołajkowe. Czy da się kupić prezent za 30 lub 50 zł w dobie inflacji?

Ile zostało niedziel handlowych do końca roku? Czy w wigilię 2023 zrobimy zakupy?

Ile zostało niedziel handlowych do końca roku? Czy w wigilię 2023 zrobimy zakupy?

Dominik zwycięzcą "Top Model". Co planuje w najbliższych miesiącach? "To jedno z moich marzeń"

Dominik zwycięzcą "Top Model". Co planuje w najbliższych miesiącach? "To jedno z moich marzeń"

Spektrum autyzmu diagnozowane jest również u dorosłych. Jak wygląda rozpoznanie?

Spektrum autyzmu diagnozowane jest również u dorosłych. Jak wygląda rozpoznanie?

Kasia Lins o nowej płycie i muzycznym katharsis. "Nadszedł taki moment, że musiałam powiedzieć dość"

Kasia Lins o nowej płycie i muzycznym katharsis. "Nadszedł taki moment, że musiałam powiedzieć dość"

Są jednymi z najpiękniejszych siatkarek na świecie i osiągnęły sukces. "Marzenia warto spełniać"

Są jednymi z najpiękniejszych siatkarek na świecie i osiągnęły sukces. "Marzenia warto spełniać"

Dawid Kubacki w szczerym wywiadzie o chorobie żony. "Ściska mi głos w gardle"

Dawid Kubacki w szczerym wywiadzie o chorobie żony. "Ściska mi głos w gardle"

Katarzyna Żak wspomina trudne chwile z mężem. "Płakałam"

Katarzyna Żak wspomina trudne chwile z mężem. "Płakałam"

"ŚOPW". Aneta Żuchowska pokazała córeczkę. "No urody po mamusi się nie wyprze"

"ŚOPW". Aneta Żuchowska pokazała córeczkę. "No urody po mamusi się nie wyprze"

Znana ginekolożka ze Szczecina z 5 zarzutami. Grozi jej więzienie

Znana ginekolożka ze Szczecina z 5 zarzutami. Grozi jej więzienie

"ŚOPW". Marek usłyszał od Kornelii "najmocniejsze słowo na świecie". "Nie spodziewałem się tego"

"ŚOPW". Marek usłyszał od Kornelii "najmocniejsze słowo na świecie". "Nie spodziewałem się tego"

Lady Gaga dostała suknię z Polski. "Bardzo bym chciała, by w niej wyszła"

Lady Gaga dostała suknię z Polski. "Bardzo bym chciała, by w niej wyszła"

Sara James stworzyła duet ze znanym raperem. "Jestem szalenie wdzięczna, że się udało"

Sara James stworzyła duet ze znanym raperem. "Jestem szalenie wdzięczna, że się udało"

Promocje, przeceny, wyprzedaże - jak kupować rozsądnie? Eksperci radzą

Promocje, przeceny, wyprzedaże - jak kupować rozsądnie? Eksperci radzą

#DzieńDobrywPolsce. Potrzebujesz interwencji Dzień Dobry TVN? Napisz do nas

#DzieńDobrywPolsce. Potrzebujesz interwencji Dzień Dobry TVN? Napisz do nas