System SWIFT - na czym polega i dlaczego eksperci nawołują do odcięcia od niego Rosji

Kreml, Moskwa, Rosja
System SWIFT - czy Rosja straci dostęp?
Źródło: Soltan Frédéric/Getty Images
W związku z atakiem Rosji na Ukrainę w mediach pojawiają się różne informacje dotyczące konsekwencji, jakie ma ponieść Rosja. Jedną z nich jest groźba odcięcia od systemu SWIFT. Czym jest ten system i co może spowodować blokada Rosjan?

System SWIFT – co to jest?

SWIFT to akronim od Society for Worldwide Interbank Financial Telecommunication, czyli Stowarzyszenia na Rzecz Światowej Międzybankowej Telekomunikacji Finansowej. Jest to międzynarodowa organizacja zrzeszająca różne instytucje finansowe, która umożliwia realizację przelewów walutowych drogą elektroniczną. SWIFT ma swoją główną siedzibę w Belgii, ale jest nadzorowana przez banki centralne w Stanach Zjednoczonych, Japonii i Europie. SWIFT pozwala na dokonywanie płatności międzynarodowych w dowolnej walucie i z dowolnej instytucji, którą obejmuje system. A tych są tysiące.

Ukraina

Źródło: Dzień Dobry TVN
Wojna rozdzieliła ich z bliskimi
Wojna rozdzieliła ich z bliskimi
Tysiące uchodźców na granicy
Tysiące uchodźców na granicy
Ukraińska tożsamość a rosyjskie ambicje
Ukraińska tożsamość a rosyjskie ambicje
Atak Rosji na Ukrainę
Atak Rosji na Ukrainę
Rosja rozpoczęła inwazję na Ukrainę
Rosja rozpoczęła inwazję na Ukrainę

Każda instytucja należąca do SWIFT otrzymuje swój swiftowy kod (SWIFT/BIC) stanowiący jej zaszyfrowaną nazwę i adres. BIC zawiera 8 lub 11 znaków alfanumerycznych, na które składają się:

 • unikalny identyfikator instytucji - 4 znaki,
  • kod kraju według normy ISO 3166-1 - 2 znaki,
   • kod lokalizacji - 2 znaki,
    • opcjonalny identyfikator oddziału danej instytucji (3 znaki) lub kod "XXX" oznaczający centralę (np. kod BIC PKO Banku Polskiego SA to BPKOPLPW).

     Zablokowanie systemu SWIFT – skutki dla Rosji

     Minister spraw zagranicznych Ukrainy Dmytro Kułeba wezwał w czwartek 24.02.2022 r. państwa zachodnie do odcięcia Rosji od systemu SWIFT. Jeśli państwa sojusznicze zdecydowałyby się na ten krok, klienci banków nie mieliby możliwości dokonywania płatności międzynarodowych. Dotyczy to głównie firm i banków, które nie mogłyby się rozliczać z zagranicznymi kontrahentami, co byłoby szczególnie dotkliwe w przypadku branży surowców - ropy i gazu. Tutaj transakcje są denominowane w dolarach amerykańskich. W 2018 r. odcięty od systemu SWIFT został Iran. W efekcie stracił blisko połowę dochodów z ropy.

     Rosja przekonuje, że nie byłaby to dla niej tak dotkliwa konsekwencja, jak zapowiadają światowi specjaliści. W 2014 r. powstał alternatywny system - SPFS. Utworzony został tuż po tym, jak Stany Zjednoczone pierwszy raz zagroziły Rosji odcięciem od systemu SWIFT. SPFS stanowi obecnie ok. 20 proc. transakcji w Rosji, a lista zrzeszonych w nim instytucji obejmuje już 331 podmiotów, w tym ponad 20 zagranicznych banków, pochodzących m.in. ze Szwajcarii, Niemiec, Armenii, Białorusi i Kazachstanu.

     Dlaczego Rosja nie została jeszcze odcięta od systemu SWIFT?

     Odcięcie Rosji od systemu SWIFT było jedną z sankcji planowanych przez Unię Europejską, ale przeciwko temu sprzeciwiło się kilka krajów – Niemcy, Włochy, Cypr i Węgry. Według najnowszych informacji, z 26.02.2022 r., minister finansów Niemiec popiera odcięcie Rosji od systemu SWIFT.

     Eksperci podkreślają, że odcięcie Rosji od systemu SWIFT byłoby obciążające nie tylko dla Rosji, ale i dla wielu innych firm z całej Unii Europejskiej i innych części świata. Wiele światowych firm funkcjonuje na terenie Federacji Rosyjskiej lub prowadzi z nią liczne transakcje.

     Odcięcia SWIFT nie poparł do tej pory również prezydent USA Joe Biden. Odnosząc się do planowanych sankcji, powiedział:

     Sankcje, które zaproponowaliśmy na wszystkie ich banki, mają takie same konsekwencje, a może nawet większe niż SWIFT.

     Zobacz także:

     Autor: Diana Ryściuk

     Źródło: Rzeczpospolita, Spider's Web

     Źródło zdjęcia głównego: Soltan Frédéric/Getty Images

     podziel się:

     Pozostałe wiadomości