Ewa Ewart o bliskim spotkaniu ze śmiercią. "Naprawdę byłam o krok"

Autor:
Aleksandra
Matczuk
O życiu, reinkarnacji i śmierci klinicznej
O życiu, reinkarnacji i śmierci klinicznejDzień Dobry TVN
wideo 2/3

"Rozmowy ze śmiercią" to książka, w której Ewa Ewart porusza z bohaterami tematy dotyczące przemijania. Dlaczego dziennikarka skupia się właśnie na tych wątkach? Jakie są jej własne doświadczenia? O tym opowiedziała w Dzień Dobry TVN.

"Rozmowy ze śmiercią"

Ewa Ewart wydała książkę "Rozmowy ze śmiercią". Autorka przełamuje w niej temat tabu, jakim jest przemijanie. Dziennikarka rozmawia z 10 bohaterami, poruszając wątki m.in. śmierci klinicznej, psychodelików czy podróży poza ciało. W lekturze nie brakuje ogromnych emocji oraz historii skłaniających do głębszych refleksji.

Publikacja jest zbiorem rozmów początkowo realizowanych w formie podcastów. Do podjęcia się tego przedsięwzięcia Ewę Ewart zachęciła Małgorzata Jopek. Dziennikarka zgodziła się praktycznie od razu. - To jest temat na te czasy. Realizowałyśmy te rozmowy w czasach, kiedy śmierć nam "weszła do przedpokoju" - tłumaczy.

Co czeka nas po śmierci?

Jak podkreśla dziennikarka, głównym celem książki jest uświadomienie czytelnikowi, jak różnorodne może być podejście do tematów związanych ze śmiercią. Może również pomóc mu spojrzeć na umieranie w nieco bardziej optymistycznym świetle. Historie bohaterów, którzy przeżyli śmierć kliniczną, pokazują, że dzięki niej byli w stanie jeszcze bardziej docenić swoje życie.

Co według Ewy Ewart czeka na nas po śmierci? - Ja jestem absolutnie osobą wierzącą. Wierzę w to, że po przekroczeniu tej granicy zaczyna się kolejny fantastyczny etap. Tam czeka mnie osobiście kolejna fantastyczna przygoda i jest nią życie - wyjaśnia. Podkreśla jednak, że rozumie również tych, którzy uważają, że po śmierci nie dzieje się już nic.

Bliskie spotkanie ze śmiercią

Autorka wspomniała również o swoim bliskim spotkaniu ze śmiercią, gdy helikopter, którym leciała, nagle zaczął tracić wysokość. - Naprawdę byłam o krok - tłumaczy Ewa Ewart. Całe szczęście operator w porę opanował maszynę. Ta sytuacja sprawiła, że dziennikarka zmieniła swoje podejście do życia. - To była ogromna lekcja pokory i obietnica wobec samej siebie, że ja nie pozwolę na to, żeby tracić nawet chwilę - wspomina.

W książce poruszany jest również temat osób chcących "dotknąć" śmierci za pomocą psychodelików. Dziennikarka tłumaczy, że na ten moment substancje przeżywają swój renesans. - To mogą być niesłychanie pomocne substancje, jeżeli są doświadczane w sposób odpowiedzialny i w odpowiednim anturażu - podsumowuje.

Nie oglądałeś Dzień Dobry TVN na antenie? Pełne odcinki znajdziesz na platformie Player.

Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady

Zobacz także:

Autor:Aleksandra Matczuk

Źródło zdjęcia głównego: Mateusz Grochocki/East News

Tagi:
Prowadzący:
Pozostałe wiadomości