Ideą towarzyszącą obchodom tego dnia, jest pamięć o ludziach, którzy z powodu wojen, prześladowań i przemocy musieli opuścić swój kraj.
Jakie formy pomocy oferuje im państwo, a co robią fundacje pozarządowe? Jakich działań nadal brakuje? O tym opowiedział w Dzień Dobry TVN reprezentant fundacji Avalon Krzysztof Dobies.
Z powodu inwazji Rosji na Ukrainę mieszkańcy Ukrainy tłumnie przybywają do Polski. Co należy zrobić, by byli objęci ubezpieczeniem zdrowotnym?
Sprawę wyjaśnia prawnik.
W obliczu wojny w Ukrainie Polacy zjednoczyli się i pomagają sąsiadom za wschodniej granicy tak, jak potrafią. Otworzyły się nasze serca, a wdzięczność Ukrainek i Ukraińców dalej napędza nas do działania.
"Zagrożenie dla jej życia".
Kobiety w Afganistanie są coraz bardziej spychane na margines. Wraz z przejęciem władzy przez Talibów kobiety nie mogą się uczyć, pracować, a nawet uprawiać sportu. Shahida, Sara i Asma, które zajmowały się m.in. wspinaczką, nie chciały dla siebie takiego życia. Z pomocą polskiego Ministerstwa Spraw Zagranicznych, Polskiej Misji Medycznej oraz polskich himalaistów kobiety zdołały przedostać się do Polski. Jak wyglądała ich droga do naszego kraju? W Dzień Dobry TVN opowiadały o tym Shahida Fedayee oraz Małgorzata Olasińska-Chart, z Polskiej Misji Medycznej.
Dlaczego się na to zdecydowała?
Ludzie kultury i kościoła połączyli się we wspólnym apelu. Biskup Rafał Markowski, Martyna Wojciechowska, Tomasz Kot, Agnieszka Więdłocha, Danuta Stenka, Dawid Podsiadło, Janusz Gajos - to tylko niektóre z osób, które nawołują do zjednoczenia się. "Nikt nie zasługuje, by umrzeć w lesie".
Mieszkańcy Suchego Boru od ponad tygodnia organizują pomoc dla uchodźców, którzy pojawili się w ich miejscowości. Przekazują potrzebującym odzież, zabawki i żywność. Afgańczycy są wdzięczni Polakom, że dali im dach nad głową. A jak wygląda sytuacja w innych ośrodkach dla uchodźców? Czy są tam warunki, by przyjąć kolejnych imigrantów?
W studiu Dzień Dobry TVN gościliśmy Jakuba Bierzyńskiego. Publicysta i przedsiębiorca przyjął pod swój dach rodzinę uchodźców z Tadżykistanu. Dlaczego to zrobił? Jak na jego decyzję zareagowali znajomi? Jak obecnie miewa się rodzina Armulo?
Walentyna Sorochan z córką Wiktorią mieszkały w Donbasie. Po wybuchu wojny na tamtych terenach wyjechały do Polski. Niestety, trzyletnie starania kobiety o uzyskanie statusu uchodźcy zakończyły się niepowodzeniem i Straż Graniczna wydała decyzję o deportacji obu Ukrainek. Kiedy poszły do urzędu załatwiać swoje sprawy, zostały aresztowane. O swojej historii Walentyna i Wiktoria opowiedziały w Dzień Dobry TVN. Obok nich usiadła Ewa Ostaszewska-Żuk z Helsińskiej Fundacji Praw Człowieka. Dlaczego Walentyna i Wiktoria wybrały właśnie Polskę jako miejsce zamieszkania? Czy dziewczynka chodzi do polskiej szkoły? Czy jest szansa, że Ukrainki jednak zostaną w Polsce?
Marina Hulia jest Rosjanką, która od 20 lat mieszka w Polsce. Jako wolontariuszka organizuje zajęcia dla dzieci czeczeńskich uchodźców koczujących na dworcu w Brześciu, którzy od kilku miesięcy bezskutecznie próbują wjechać do Polski. Działaczkę społeczną zaprosiliśmy do Dzień Dobry TVN, aby powiedziała o swojej pracy. Dlaczego Czeczeni uciekają z kraju? Jaki jest los tych uchodźców, którzy są już w Polsce?