Styl życia

Światowy Dzień Choroby Parkinsona. Cierpi na nią około 100 tys. Polaków. Co wiemy o tej chorobie?

Styl życia

Aktualizacja:
Starsza osoba w hospicjum

Światowy Dzień Choroby Parkinsona obchodzimy 11 kwietnia. Celem jest zwrócenie szczególnej uwagi na osoby zmagające się z tą chorobą, a także na jej przyczyny, objawy i możliwości leczenia.

Święto obchodzone jest od 1997 roku, a 11 kwietnia to dzień urodzin angielskiego lekarza Jamesa Parkinsona (1755-1824). Jako pierwszy w 1817 roku opisał objawy drżączki poraźnej (łac. Paralysis agitans). Na jego cześć ta neurodegradacyjna choroba została później nazwana chorobą Parkinsona.

Na czym polega choroba Parkinsona?

Pierwsze skojarzenie, które przychodzi na myśl po usłyszeniu o chorobie Parkinsona, jest drżenie rąk. Ale nie jest to jedyny objaw, a tylko jedna ze składowych. W samej Polsce dolegliwość ta dotyka około 100 tysięcy osób. Niestety społeczeństwo się starzeje i chorych będzie przybywało, a na razie o tym schorzeniu wciąż wiemy niewiele. W większości przypadków występuje u osób już między 40. a 70. rokiem życia.

Jak wiatr wpływa na nasze zdrowie i samopoczucie?
Jak wiatr wpływa na nasze zdrowie i samopoczucie?Dzień Dobry TVN
wideo 2/6

Choroba Parkinsona jest jedną z najczęstszych chorób zwyrodnieniowych układu nerwowego. Polega na uszkodzeniu lub zanikaniu komórek nerwowych znajdujących się w niewielkiej, ale bardzo ważnej części ludzkiego mózgu – istocie czarnej. Komórki te odpowiedzialne są za produkcję dopaminy. Ubytek dopaminy powoduje wystąpienie objawów ruchowych choroby Parkinsona.

Do nich mogą należeć m.in.:

  • spowolnienie ruchowe,
  • sztywność mięśniowa,
  • drżenie spoczynkowe.

Choroba Parkinsona - objawy i leczenie

Jak leczyć Parkinsona? Niestety, nie ma leku, który powoduje całkowite zatrzymanie postępu choroby. Natomiast właściwa terapia pozwala chorym na kilka, może kilkanaście lat w miarę normalnej aktywności, niekiedy nawet pracy zawodowej. Zaawansowana choroba Parkinsona często przychodzi niespodziewanie i objawia się na różne sposoby.

Objawy Parkinsona dzieli się na:

  • Ruchowe objawy parkinsona - zalicza się do nich 2 fazy: ON i OFF, które występują naprzemiennie. Faza OFF to spowolnienie ruchów do bezruchu, a faza ON to okresy względnie prawidłowego funkcjonowania ruchowego, ale także momenty, w których występują ruchy niekontrolowane.
  • Pozaruchowe objawy parkinsona - zaburzenie poznawcze, czy otępienia. Może to być również depresja, zaburzenia snu i zmniejszenie masy ciała. Choroba oddziałuje na wiele aspektów życia, sama wybiera objawy, rodzaj nasilenia i czas, w którym się pojawią.

Neurolodzy, którzy pracują z chorymi, opracowali "schemat choroby Parkinsona 5-2-1", w którym:

  • 5 odpowiada liczbie razy, kiedy pacjent musi przyjąć leki w ciągu doby,
  • 2 odpowiada liczbie godzin, podczas których pacjent jest w fazie OFF,
  • 1 odpowiada godzinie z kłopotliwymi dyskinezami, czyli samowolnymi ruchami.

Trudna sytuacja chorych na Parkinsona

Oprócz problemu ze swobodnym dostępem do leków, wyzwaniem jest także dostęp do specjalistów zajmujących się leczeniem choroby Parkinsona. Nadal brakuje neurologów, którzy wiedzą, jak leczyć Parkinsona, a właściwie jego utrudniające codzienne życie objawy. Dodatkowo sytuacja związana z pandemią koronawirusa uniemożliwiała przez ostatnie dwa lata chorym w pełni systematyczną rehabilitację, która jest niezbędna w walce o utrzymanie sprawności.

Zobacz też:

Zobacz video: 74-latka walczy z chorobą Parkinsona na… ringu. "W USA uprawianie boksu przy tym schorzeniu jest rekomendowane od 20 lat"

Autor: Anna Korytowska

Źródło: Fundacja Parkinsona

Źródło zdjęcia głównego: LPETTET/Getty Images

Pozostałe wiadomości