Zakochała się i kupiła samochód za 100 tys. zł. Jak manipulują oszuści matrymonialni?

Jak rozpoznać oszusta matrymonialnego?
Jak rozpoznać oszusta matrymonialnego?
Źródło: fizkes/Getty Images
Obsypuje komplementami, szybko wyznaje uczucia, mówi, że bezgranicznie kocha i snuje plany o wspólnej przyszłości. Jest czuły, troskliwy, dąży do tego, by razem zamieszkać. Brzmi jak opis idealnego partnera? Warto zachować czujność, bo w wielu przypadkach ten wspaniały mężczyzna może okazać się oszustem matrymonialnym. Jak go rozpoznać? Jakie cechy mogą wskazywać, że romantyczny amant chce nas wykorzystać?

Uwaga na oszusta matrymonialnego

Wielu oszustów matrymonialnych działa według podobnego schematu. Najpierw uwodzą, potem zwodzą, a na koniec zostawiają (często z pustym portfelem) i znikają bez śladu. Oszustem może być zarówno mężczyzna, jak i kobieta, nie ma reguły, choć swatka Anna Guzior-Rutyna zna zdecydowanie więcej przypadków męskich oszustów. Na podstawie zawodowego doświadczenia w łączeniu ludzi w pary, a także z historii, które opowiadają jej kobiety, sklasyfikowała 10 cech potencjalnego oszusta matrymonialny. Opisała je w książce "Jak znaleźć faceta i dobrze wyjść za mąż", a w rozmowie z Justyną Piąstą z serwisu dziendobry.tvn.pl opowiedziała o tych najczęściej powtarzających się.

Miłość

Źródło: Dzień Dobry TVN
 Niezwykła historia miłości Kariny i Adam Baldychów
Niezwykła historia miłości Kariny i Adam Baldychów
Miłość z „Hotelu Paradise”
Miłość z „Hotelu Paradise”
Pełnosprawni w miłości
Pełnosprawni w miłości
Jakie danie na randkę Małgorzata Socha zaserwowała swojemu mężowi?
Jakie danie na randkę Małgorzata Socha zaserwowała swojemu mężowi?
Jak znaleźć partnera na portalu randkowym?
Jak znaleźć partnera na portalu randkowym?
Kto płaci za pierwszą randkę?
Kto płaci za pierwszą randkę?

- Brak rodziny, znajomych, przyjaciół. Np. kobieta spotyka się z mężczyzną i nie poznaje nikogo z jego rodziny albo z najbliższego otoczenia. Oszust może tłumaczyć, że jest z domu dziecka, że pokłócił się z mamą, tatą, rodzeństwem, że wszyscy bliscy są za granicą, że zawiódł się na przyjaciołach i dlatego z nikim nie utrzymuje kontaktu albo że nie mają czasu, by się spotykać, bo mieszkają daleko itd. Takie przykłady i argumenty może wyliczać w nieskończoność. I to może być podejrzane, ponieważ kobieta w trakcie trwania znajomości czy związku z oszustem tak naprawdę nie poznaje nikogo, kto mógłby potwierdzić jego tożsamość - tłumaczy nam Anna Guzior-Rutyna.

Kolejną czerwoną flagą może być brak miejsca zamieszkania. - Mężczyzna chętnie do nas przychodzi, ale nie pokazuje nam, gdzie on mieszka, nie zaprasza do siebie. Opowiada wtedy, że nie możemy go odwiedzić, bo mieszka ze współlokatorem, bo nie ma odpowiednich warunków, żeby nas przyjąć u siebie albo ma wieczny remont. Z drugiej strony bardzo szybko chce się do nas wprowadzić, bo mówi, że nas kocha, nie może bez nas wytrzymać. I bardzo często tak to się kończy, że w ekspresowym tempie taki oszust się do nas wprowadza, po jakimś czasie kobieta go melduje, a potem nie może się go pozbyć - wskazuje swatka.

Jeśli mężczyzna nie chce pokazywać się z nami w miejscach publicznych, to również może być znak, że nie jest tym, za kogo się podaje.

- Jedna z moich klientek opowiadała mi, że zanim się do mnie zgłosiła, poznała oszusta matrymonialnego, który prowadził podwójne życie. Dlatego najchętniej umawiał się u niej w domu albo w jakimś ośrodku, hotelu w lesie, na uboczu, w kameralnej przestrzeni, gdzie nie mógłby spotkać nikogo znajomego. Nie wychodzili razem do kina, do restauracji, wolał zamawiać jedzenie do jej mieszkania. To może oznaczać, że oszust nie chce, by ktokolwiek go rozpoznał. Dziwne mogą być również pory spotkań. Jeżeli mężczyzna może spotykać się tylko do południa, w weekendy nie może, nie może w święta, nie może w ferie zimowe, to jest to bardzo podejrzane i daje do myślenia, że ten ktoś prawdopodobnie ma drugą rodzinę - stwierdza Anna Guzior-Rutyna.

Oszuści matrymonialni zwykle bardzo pilnie strzegą swojego telefonu. - Jeśli w trakcie trwania relacji mężczyzna nie obiera przy nas telefonów, usuwa wiadomości, wychodzi, żeby w kącie szeptem porozmawiać, to znaczy, że ma coś do ukrycia. Powinna nam zapalić się lampka - ostrzega swatka.

Kolejną cechą potencjalnego oszusta jest nadmierna wylewność w okazywaniu uczuć. - Mężczyzna dopiero co poznał kobietę, a już obsypuje ją komplementami, wychwala, zachwyca się, jaka jest wyjątkowa. Bardzo szybko mówi wielkie słowa typu: "kocham cię", "nie mogę bez ciebie żyć". Momentalnie mówi o wspólnej przyszłości, zamieszkaniu razem, o ślubie, dzieciach. Na takie przesłodzenie warto zwrócić uwagę - podkreśla ekspertka od relacji damsko-męskich.

Kiedy osoba, która ma złe zamiary, zdobędzie zaufanie ofiary i rozkocha ją w sobie, to w kolejnym etapie relacji może zacząć pożyczać pieniądze. - Na początku są to drobne sumy, np. zapomni portfela w restauracji. Później może powiedzieć, że ciocia jest chora i potrzebne są pieniądze na operację albo że robi interes życia - mówi nam Guzior-Rutyna.

Ofiary oszustów matrymonialnych

Oszust w początkowych fazach relacji i związków zrobi wszystko, by uchylić swojej ofierze kawałek nieba.

- Szuka kobiet, które długo są samotne, które są mniej pewne siebie, bo postrzegają się jako mało atrakcyjne. Oszust potrafi namierzyć ofiarę i obserwować ją - jakim samochodem jeździ, gdzie pracuje, jak się ubiera, w jakich miejscach bywa. Działa jak złodziej, zdobywa o nas informacje. Jeśli wie, że kobieta jest sama od dłuższego czasu lub ma za sobą nieudane związki, była skrzywdzona, to on zrobi wszystko, żeby o nią zadbać. Będzie dla niej czuły, ciepły, troskliwy, cudowny, da jej to, czego ona nie miała od lat. Kobiety tak bardzo chcą być kochane, mają tak wielką potrzebę miłości, że dają się na to nabrać i wcale nie można się im dziwić ani ich za to potępiać. Oszust doskonale potrafi manipulować i owijać wokół palca - przyznaje Anna Guzior-Rutyna.

Wiele kobiet korzysta z usług i porad swatki, ponieważ w przeszłości były wykorzystywane przez oszustów. Nie chcą więcej dać się nabrać na sztuczki fałszywych amantów.

- Jedna z moich klientek opowiadała mi, że zamieszkała z mężczyzną, który nigdy nie dołożył się do wydatków, rachunków, do czynszu za mieszkanie. Ona za wszystko płaciła, a on cały czas zbierał pieniądze na własny biznes. Nawet poznał ją z jakimś swoim wspólnikiem, z którym miał robić interesy. Po czasie facet po prostu zniknął. Na szczęście nie wzięła na niego żadnej pożyczki, ale przez ponad rok go utrzymywała, płaciła za wakacje, kupowała mu wszystko, nawet ubrania. Inna z klientek zakochała się i kupiła mężczyźnie samochód za 100 tys. zł. Jeszcze inna spłaciła ukochanemu 50 tys. zł kredytu, a potem, kiedy nie miała już pieniędzy, oszust zniknął - opowiada specjalistka.

Ofiary nie chcą się przyznawać, że zostały zmanipulowane, że ktoś zagrał na ich uczuciach i emocjach.

- Wstydzą się, że ktoś je tak wykiwał. A to oszustom jest na rękę, bo zraniona kobieta nikomu nie powie, co ją spotkało. Podejrzewam, że skala oszustów matrymonialnych jest bardzo duża. Poszkodowanych kobiet jest mnóstwo, tylko nie chcą się do tego przyznać. Boją się, że spadnie na nie hejt, że ktoś wytknie im, że są naiwne. Co warto podkreślić - wiele kobiet zostało oszukanych nie tylko finansowo, ale przede wszystkim emocjonalnie. Zaufały, zakochały się, oddały serce, a na koniec okazało się, że ten mężczyzna nie był nic warty. Wiele ofiar oszustów może się po tym nie podnieść. Do końca życia będą wolały być same, bo straciły wiarę w miłość, będą bały się ponownie zaufać. Będą bały się, że znów ktoś je skrzywdzi - podsumowuje swatka Anna Guzior-Rutyna.

Zobacz także:

Autor: Justyna Piąsta

Źródło zdjęcia głównego: fizkes/Getty Images

podziel się:

Pozostałe wiadomości

Nie żyje Gabriel Seweryn z "Królowych życia". Ulubieniec widzów zmarł nagle

Nie żyje Gabriel Seweryn z "Królowych życia". Ulubieniec widzów zmarł nagle

Co Lara Gessler zaserwuje na wigilijnym stole? "Nie może być zbyt dietetycznie"

Co Lara Gessler zaserwuje na wigilijnym stole? "Nie może być zbyt dietetycznie"

Jak przyrządzić pstrąga łososiowego i krewetki? Poznaj przepisy Darii Ładochy
Materiał promocyjny

Jak przyrządzić pstrąga łososiowego i krewetki? Poznaj przepisy Darii Ładochy

Znany muzyk oskarżony o wykorzystanie seksualne dziecka. Wyznaczono datę rozprawy

Znany muzyk oskarżony o wykorzystanie seksualne dziecka. Wyznaczono datę rozprawy

Nastolatka urodziła w lesie. "Personelowi medycznemu powiedziała, że znalazła dziecko" 

Nastolatka urodziła w lesie. "Personelowi medycznemu powiedziała, że znalazła dziecko" 

"Top Model". Natalia nie wygrała programu, ale czuje się zwyciężczynią. "Wcześniej byłam zagubiona"

"Top Model". Natalia nie wygrała programu, ale czuje się zwyciężczynią. "Wcześniej byłam zagubiona"

Czy zimą również można osiągnąć work-life balance?
Materiał promocyjny

Czy zimą również można osiągnąć work-life balance?

Jedyna taka szkoła pszczelarska w Polsce i w Europie
Materiał promocyjny

Jedyna taka szkoła pszczelarska w Polsce i w Europie

14 kg listów od naszych młodych widzów trafiło do rąk Mikołaja. "Drogie dzieci z Polski, kocham was"

14 kg listów od naszych młodych widzów trafiło do rąk Mikołaja. "Drogie dzieci z Polski, kocham was"

"Młodość na zamówienie 2". Maciej Panek przeprowadził zaskakującą metamorfozę
Materiał promocyjny

"Młodość na zamówienie 2". Maciej Panek przeprowadził zaskakującą metamorfozę

"Top Model": Sofia Konecka-Menescal była o krok od wygrania. "Tak działa życie"

"Top Model": Sofia Konecka-Menescal była o krok od wygrania. "Tak działa życie"

Od pielęgniarki do Miss Polonia. "Transplantacja włosów jest takim moim konikiem"

Od pielęgniarki do Miss Polonia. "Transplantacja włosów jest takim moim konikiem"

88% dzieci przygotowuje listy do świętego Mikołaja. O co proszą najczęściej?
Materiał promocyjny

88% dzieci przygotowuje listy do świętego Mikołaja. O co proszą najczęściej?

Budyniowe wypieki: miodownik, pączki, karpatka i bajaderki
Materiał promocyjny

Budyniowe wypieki: miodownik, pączki, karpatka i bajaderki

Dominik zwycięzcą "Top Model". Co planuje w najbliższych miesiącach? "To jedno z moich marzeń"

Dominik zwycięzcą "Top Model". Co planuje w najbliższych miesiącach? "To jedno z moich marzeń"

"Top Model". Marcin Tyszka szczerze o wygranej Dominika. "Skład finału był bardzo mocny"

"Top Model". Marcin Tyszka szczerze o wygranej Dominika. "Skład finału był bardzo mocny"

Spektrum autyzmu diagnozowane jest również u dorosłych. Jak wygląda rozpoznanie?

Spektrum autyzmu diagnozowane jest również u dorosłych. Jak wygląda rozpoznanie?

Warzywa na patelnię w stylu azjatyckim - poznaj niezawodne przepisy Sebastiana Olmy
Materiał promocyjny

Warzywa na patelnię w stylu azjatyckim - poznaj niezawodne przepisy Sebastiana Olmy

Fundacja TVN otworzyła gabinety psychologiczne. "Chcemy, by pacjenci i ich rodziny czuli się zaopiekowani"

Fundacja TVN otworzyła gabinety psychologiczne. "Chcemy, by pacjenci i ich rodziny czuli się zaopiekowani"

Są jednymi z najpiękniejszych siatkarek na świecie i osiągnęły sukces. "Marzenia warto spełniać"

Są jednymi z najpiękniejszych siatkarek na świecie i osiągnęły sukces. "Marzenia warto spełniać"

Przygotowania do wielkiego finału 12. edycji Top Model. "W tym roku mamy też gigantyczną scenę"
Materiał promocyjny

Przygotowania do wielkiego finału 12. edycji Top Model. "W tym roku mamy też gigantyczną scenę"

Dawid Kubacki w szczerym wywiadzie o chorobie żony. "Ściska mi głos w gardle"

Dawid Kubacki w szczerym wywiadzie o chorobie żony. "Ściska mi głos w gardle"

Turbo czekoladowe ciasto, bułeczki z masą orzechową, czyli pyszne desery z najmniejszej kuchni świata
Materiał promocyjny

Turbo czekoladowe ciasto, bułeczki z masą orzechową, czyli pyszne desery z najmniejszej kuchni świata

Przez wiele miesięcy przebywał w hospicjum, dziś bierze udział w maratonach
Materiał promocyjny

Przez wiele miesięcy przebywał w hospicjum, dziś bierze udział w maratonach

Katarzyna Żak wspomina trudne chwile z mężem. "Płakałam"

Katarzyna Żak wspomina trudne chwile z mężem. "Płakałam"

Gadżety, które warto upolować w Black Friday. "Wiele osób je lubi"
Materiał promocyjny

Gadżety, które warto upolować w Black Friday. "Wiele osób je lubi"

"ŚOPW". Aneta Żuchowska pokazała córeczkę. "No urody po mamusi się nie wyprze"

"ŚOPW". Aneta Żuchowska pokazała córeczkę. "No urody po mamusi się nie wyprze"

Biżuteria na każdą okazję. Jak podkreślić strój efektownymi ozdobami?
Materiał promocyjny

Biżuteria na każdą okazję. Jak podkreślić strój efektownymi ozdobami?

W poszukiwaniu pandy czerwonej. Gdzie mieszka i czym się żywi?
Materiał promocyjny

W poszukiwaniu pandy czerwonej. Gdzie mieszka i czym się żywi?

Znana ginekolożka ze Szczecina z 5 zarzutami. Grozi jej więzienie

Znana ginekolożka ze Szczecina z 5 zarzutami. Grozi jej więzienie

18. edycja akcji "Podaruj Misia". Poznaj tegoroczne pluszaki

18. edycja akcji "Podaruj Misia". Poznaj tegoroczne pluszaki

Pizza pachnąca jesienią w wykonaniu Aleksandry Juszkiewicz. Jakie składniki wybrać?

Pizza pachnąca jesienią w wykonaniu Aleksandry Juszkiewicz. Jakie składniki wybrać?

Lady Gaga dostała suknię z Polski. "Bardzo bym chciała, by w niej wyszła"

Lady Gaga dostała suknię z Polski. "Bardzo bym chciała, by w niej wyszła"

Nie wiesz, jak rozmawiać ze swoim psem? Waszą komunikację poprawi Radek Ekwiński. Napisz do nas

Nie wiesz, jak rozmawiać ze swoim psem? Waszą komunikację poprawi Radek Ekwiński. Napisz do nas

"ŚOPW". Marek usłyszał od Kornelii "najmocniejsze słowo na świecie". "Nie spodziewałem się tego"

"ŚOPW". Marek usłyszał od Kornelii "najmocniejsze słowo na świecie". "Nie spodziewałem się tego"

Sara James stworzyła duet ze znanym raperem. "Jestem szalenie wdzięczna, że się udało"

Sara James stworzyła duet ze znanym raperem. "Jestem szalenie wdzięczna, że się udało"

Tanie prezenty Mikołajkowe. Czy da się kupić prezent za 30 lub 50 zł w dobie inflacji?

Tanie prezenty Mikołajkowe. Czy da się kupić prezent za 30 lub 50 zł w dobie inflacji?

Promocje, przeceny, wyprzedaże - jak kupować rozsądnie? Eksperci radzą

Promocje, przeceny, wyprzedaże - jak kupować rozsądnie? Eksperci radzą

Dopiero teraz wyznała to publicznie. "Przez miesiąc nie mogłam przestać płakać". Co się stało?

Dopiero teraz wyznała to publicznie. "Przez miesiąc nie mogłam przestać płakać". Co się stało?

Grzegorz Kajdanowicz zaprojektował swojego misia. "Wielki honor i zaszczyt"

Grzegorz Kajdanowicz zaprojektował swojego misia. "Wielki honor i zaszczyt"

Sprawdziliśmy, ile osób pomoże zmarzniętemu dziecku. Trudno uwierzyć w wynik eksperymentu

Sprawdziliśmy, ile osób pomoże zmarzniętemu dziecku. Trudno uwierzyć w wynik eksperymentu

Jak reagować na masturbację małych dzieci?

Jak reagować na masturbację małych dzieci?

Ile zapłacimy za zupy i dania świąteczne Magdy Gessler?

Ile zapłacimy za zupy i dania świąteczne Magdy Gessler?

Ile zostało niedziel handlowych do końca roku? Czy w wigilię 2023 zrobimy zakupy?

Ile zostało niedziel handlowych do końca roku? Czy w wigilię 2023 zrobimy zakupy?

Koszmar 3,5-latka. Był bity i gwałcony. "Ma ubytek czaszki oraz wodogłowie"

Koszmar 3,5-latka. Był bity i gwałcony. "Ma ubytek czaszki oraz wodogłowie"

Blanka Lipińska skrytykowała matki i wdała się w ostrą dyskusję z fanami

Blanka Lipińska skrytykowała matki i wdała się w ostrą dyskusję z fanami

Pan Tabletka i jego skuteczne sposoby na infekcje. "To uniwersalna, smaczna i zdrowa mikstura"

Pan Tabletka i jego skuteczne sposoby na infekcje. "To uniwersalna, smaczna i zdrowa mikstura"

Czy Kornelia i Marek ze "ŚOPW" chcą zostać rodzicami? Wiemy, co planują

Czy Kornelia i Marek ze "ŚOPW" chcą zostać rodzicami? Wiemy, co planują

Drewniane ozdoby świąteczne. Jak zrobić renifera?

Drewniane ozdoby świąteczne. Jak zrobić renifera?

Czy stan jamy ustnej może świadczyć o cukrzycy? "To wszystko jest ze sobą wzajemnie powiązane"

Czy stan jamy ustnej może świadczyć o cukrzycy? "To wszystko jest ze sobą wzajemnie powiązane"

Wielka miłość ambasadora USA i jego partnerki. Ich drogi znów się złączyły po 20 latach

Wielka miłość ambasadora USA i jego partnerki. Ich drogi znów się złączyły po 20 latach

Katarzyna Bosacka po rozstaniu z mężem poszła na terapię

Katarzyna Bosacka po rozstaniu z mężem poszła na terapię

Martyna Wojciechowska zaprojektowała misia. "Ma piernikowego przyjaciela"

Martyna Wojciechowska zaprojektowała misia. "Ma piernikowego przyjaciela"

Marcin ze "ŚOPW" ma nową partnerkę? Wiemy, czy jest już po rozwodzie z Kingą

Marcin ze "ŚOPW" ma nową partnerkę? Wiemy, czy jest już po rozwodzie z Kingą

Działał jako wolontariusz Szlachetnej Paczki. Po latach role się obróciły

Działał jako wolontariusz Szlachetnej Paczki. Po latach role się obróciły

Magda i Krzysiek ze "ŚOPW" podjęli decyzję. "Nie wiem, czy mi to przez usta przejdzie"

Magda i Krzysiek ze "ŚOPW" podjęli decyzję. "Nie wiem, czy mi to przez usta przejdzie"

#DzieńDobrywPolsce. Potrzebujesz interwencji Dzień Dobry TVN? Napisz do nas

#DzieńDobrywPolsce. Potrzebujesz interwencji Dzień Dobry TVN? Napisz do nas

Tylko ta para z 9. edycji "ŚOPW" przetrwała. Co się wydarzyło w ich życiu? "To mnie zszokowało"

Tylko ta para z 9. edycji "ŚOPW" przetrwała. Co się wydarzyło w ich życiu? "To mnie zszokowało"