Zakochała się i kupiła samochód za 100 tys. zł. Jak manipulują oszuści matrymonialni?

Jak rozpoznać oszusta matrymonialnego?
Jak rozpoznać oszusta matrymonialnego?
Źródło: fizkes/Getty Images
Obsypuje komplementami, szybko wyznaje uczucia, mówi, że bezgranicznie kocha i snuje plany o wspólnej przyszłości. Jest czuły, troskliwy, dąży do tego, by razem zamieszkać. Brzmi jak opis idealnego partnera? Warto zachować czujność, bo w wielu przypadkach ten wspaniały mężczyzna może okazać się oszustem matrymonialnym. Jak go rozpoznać? Jakie cechy mogą wskazywać, że romantyczny amant chce nas wykorzystać?

Uwaga na oszusta matrymonialnego

Wielu oszustów matrymonialnych działa według podobnego schematu. Najpierw uwodzą, potem zwodzą, a na koniec zostawiają (często z pustym portfelem) i znikają bez śladu. Oszustem może być zarówno mężczyzna, jak i kobieta, nie ma reguły, choć swatka Anna Guzior-Rutyna zna zdecydowanie więcej przypadków męskich oszustów. Na podstawie zawodowego doświadczenia w łączeniu ludzi w pary, a także z historii, które opowiadają jej kobiety, sklasyfikowała 10 cech potencjalnego oszusta matrymonialny. Opisała je w książce "Jak znaleźć faceta i dobrze wyjść za mąż", a w rozmowie z Justyną Piąstą z serwisu dziendobry.tvn.pl opowiedziała o tych najczęściej powtarzających się.

Miłość

Źródło: Dzień Dobry TVN
 Niezwykła historia miłości Kariny i Adam Baldychów
Niezwykła historia miłości Kariny i Adam Baldychów
Miłość z „Hotelu Paradise”
Miłość z „Hotelu Paradise”
Pełnosprawni w miłości
Pełnosprawni w miłości
Jakie danie na randkę Małgorzata Socha zaserwowała swojemu mężowi?
Jakie danie na randkę Małgorzata Socha zaserwowała swojemu mężowi?
Jak znaleźć partnera na portalu randkowym?
Jak znaleźć partnera na portalu randkowym?
Kto płaci za pierwszą randkę?
Kto płaci za pierwszą randkę?

- Brak rodziny, znajomych, przyjaciół. Np. kobieta spotyka się z mężczyzną i nie poznaje nikogo z jego rodziny albo z najbliższego otoczenia. Oszust może tłumaczyć, że jest z domu dziecka, że pokłócił się z mamą, tatą, rodzeństwem, że wszyscy bliscy są za granicą, że zawiódł się na przyjaciołach i dlatego z nikim nie utrzymuje kontaktu albo że nie mają czasu, by się spotykać, bo mieszkają daleko itd. Takie przykłady i argumenty może wyliczać w nieskończoność. I to może być podejrzane, ponieważ kobieta w trakcie trwania znajomości czy związku z oszustem tak naprawdę nie poznaje nikogo, kto mógłby potwierdzić jego tożsamość - tłumaczy nam Anna Guzior-Rutyna.

Kolejną czerwoną flagą może być brak miejsca zamieszkania. - Mężczyzna chętnie do nas przychodzi, ale nie pokazuje nam, gdzie on mieszka, nie zaprasza do siebie. Opowiada wtedy, że nie możemy go odwiedzić, bo mieszka ze współlokatorem, bo nie ma odpowiednich warunków, żeby nas przyjąć u siebie albo ma wieczny remont. Z drugiej strony bardzo szybko chce się do nas wprowadzić, bo mówi, że nas kocha, nie może bez nas wytrzymać. I bardzo często tak to się kończy, że w ekspresowym tempie taki oszust się do nas wprowadza, po jakimś czasie kobieta go melduje, a potem nie może się go pozbyć - wskazuje swatka.

Jeśli mężczyzna nie chce pokazywać się z nami w miejscach publicznych, to również może być znak, że nie jest tym, za kogo się podaje.

- Jedna z moich klientek opowiadała mi, że zanim się do mnie zgłosiła, poznała oszusta matrymonialnego, który prowadził podwójne życie. Dlatego najchętniej umawiał się u niej w domu albo w jakimś ośrodku, hotelu w lesie, na uboczu, w kameralnej przestrzeni, gdzie nie mógłby spotkać nikogo znajomego. Nie wychodzili razem do kina, do restauracji, wolał zamawiać jedzenie do jej mieszkania. To może oznaczać, że oszust nie chce, by ktokolwiek go rozpoznał. Dziwne mogą być również pory spotkań. Jeżeli mężczyzna może spotykać się tylko do południa, w weekendy nie może, nie może w święta, nie może w ferie zimowe, to jest to bardzo podejrzane i daje do myślenia, że ten ktoś prawdopodobnie ma drugą rodzinę - stwierdza Anna Guzior-Rutyna.

Oszuści matrymonialni zwykle bardzo pilnie strzegą swojego telefonu. - Jeśli w trakcie trwania relacji mężczyzna nie obiera przy nas telefonów, usuwa wiadomości, wychodzi, żeby w kącie szeptem porozmawiać, to znaczy, że ma coś do ukrycia. Powinna nam zapalić się lampka - ostrzega swatka.

Kolejną cechą potencjalnego oszusta jest nadmierna wylewność w okazywaniu uczuć. - Mężczyzna dopiero co poznał kobietę, a już obsypuje ją komplementami, wychwala, zachwyca się, jaka jest wyjątkowa. Bardzo szybko mówi wielkie słowa typu: "kocham cię", "nie mogę bez ciebie żyć". Momentalnie mówi o wspólnej przyszłości, zamieszkaniu razem, o ślubie, dzieciach. Na takie przesłodzenie warto zwrócić uwagę - podkreśla ekspertka od relacji damsko-męskich.

Kiedy osoba, która ma złe zamiary, zdobędzie zaufanie ofiary i rozkocha ją w sobie, to w kolejnym etapie relacji może zacząć pożyczać pieniądze. - Na początku są to drobne sumy, np. zapomni portfela w restauracji. Później może powiedzieć, że ciocia jest chora i potrzebne są pieniądze na operację albo że robi interes życia - mówi nam Guzior-Rutyna.

Ofiary oszustów matrymonialnych

Oszust w początkowych fazach relacji i związków zrobi wszystko, by uchylić swojej ofierze kawałek nieba.

- Szuka kobiet, które długo są samotne, które są mniej pewne siebie, bo postrzegają się jako mało atrakcyjne. Oszust potrafi namierzyć ofiarę i obserwować ją - jakim samochodem jeździ, gdzie pracuje, jak się ubiera, w jakich miejscach bywa. Działa jak złodziej, zdobywa o nas informacje. Jeśli wie, że kobieta jest sama od dłuższego czasu lub ma za sobą nieudane związki, była skrzywdzona, to on zrobi wszystko, żeby o nią zadbać. Będzie dla niej czuły, ciepły, troskliwy, cudowny, da jej to, czego ona nie miała od lat. Kobiety tak bardzo chcą być kochane, mają tak wielką potrzebę miłości, że dają się na to nabrać i wcale nie można się im dziwić ani ich za to potępiać. Oszust doskonale potrafi manipulować i owijać wokół palca - przyznaje Anna Guzior-Rutyna.

Wiele kobiet korzysta z usług i porad swatki, ponieważ w przeszłości były wykorzystywane przez oszustów. Nie chcą więcej dać się nabrać na sztuczki fałszywych amantów.

- Jedna z moich klientek opowiadała mi, że zamieszkała z mężczyzną, który nigdy nie dołożył się do wydatków, rachunków, do czynszu za mieszkanie. Ona za wszystko płaciła, a on cały czas zbierał pieniądze na własny biznes. Nawet poznał ją z jakimś swoim wspólnikiem, z którym miał robić interesy. Po czasie facet po prostu zniknął. Na szczęście nie wzięła na niego żadnej pożyczki, ale przez ponad rok go utrzymywała, płaciła za wakacje, kupowała mu wszystko, nawet ubrania. Inna z klientek zakochała się i kupiła mężczyźnie samochód za 100 tys. zł. Jeszcze inna spłaciła ukochanemu 50 tys. zł kredytu, a potem, kiedy nie miała już pieniędzy, oszust zniknął - opowiada specjalistka.

Ofiary nie chcą się przyznawać, że zostały zmanipulowane, że ktoś zagrał na ich uczuciach i emocjach.

- Wstydzą się, że ktoś je tak wykiwał. A to oszustom jest na rękę, bo zraniona kobieta nikomu nie powie, co ją spotkało. Podejrzewam, że skala oszustów matrymonialnych jest bardzo duża. Poszkodowanych kobiet jest mnóstwo, tylko nie chcą się do tego przyznać. Boją się, że spadnie na nie hejt, że ktoś wytknie im, że są naiwne. Co warto podkreślić - wiele kobiet zostało oszukanych nie tylko finansowo, ale przede wszystkim emocjonalnie. Zaufały, zakochały się, oddały serce, a na koniec okazało się, że ten mężczyzna nie był nic warty. Wiele ofiar oszustów może się po tym nie podnieść. Do końca życia będą wolały być same, bo straciły wiarę w miłość, będą bały się ponownie zaufać. Będą bały się, że znów ktoś je skrzywdzi - podsumowuje swatka Anna Guzior-Rutyna.

Zobacz także:

Autor: Justyna Piąsta

Źródło zdjęcia głównego: fizkes/Getty Images

podziel się:

Pozostałe wiadomości

Jak chronić się przed cyberoszustami w czasie przedświątecznych zakupów? Czat z ekspertem
Materiał promocyjny

Jak chronić się przed cyberoszustami w czasie przedświątecznych zakupów? Czat z ekspertem

Grażyna Wolszczak skończyła 65 lat. "Cały czas mi się chce i mam tę ciekawość świata"

Grażyna Wolszczak skończyła 65 lat. "Cały czas mi się chce i mam tę ciekawość świata"

Serial "Camera Cafe" powraca po 20 latach. "To jeden z najlepszych polskich sitcomów"

Serial "Camera Cafe" powraca po 20 latach. "To jeden z najlepszych polskich sitcomów"

Michał Koterski po rozstaniu szybko związał się z inną

Michał Koterski po rozstaniu szybko związał się z inną

Czy modele z wybiegów powinni zarabiać na Instagramie?

Czy modele z wybiegów powinni zarabiać na Instagramie?

Kate i William na najnowszym rodzinnym zdjęciu. "Dzieci rosną bardzo szybko"

Kate i William na najnowszym rodzinnym zdjęciu. "Dzieci rosną bardzo szybko"

Wiktoria Gorodeckaja szybko pokochała Polskę i swój zawód. "Woda sodowa nie uderzyła jej do głowy":

Wiktoria Gorodeckaja szybko pokochała Polskę i swój zawód. "Woda sodowa nie uderzyła jej do głowy":

Lara Gessler świętuje drugą rocznicę ślubu. W Polsce nie ma on mocy prawnej

Lara Gessler świętuje drugą rocznicę ślubu. W Polsce nie ma on mocy prawnej

Ania Wyszkoni w hołdzie Markowi Jackowskiemu. "To prywatne sprawy, do których chętnie wracam"

Ania Wyszkoni w hołdzie Markowi Jackowskiemu. "To prywatne sprawy, do których chętnie wracam"

Iga Świątek wyjawiła tajemnicę dotyczącą słynnej czerwonej sukni. "W końcu wyszło tak, że zostałam sama"

Iga Świątek wyjawiła tajemnicę dotyczącą słynnej czerwonej sukni. "W końcu wyszło tak, że zostałam sama"

Świąteczny zapach w domu. Jak wykonać go samodzielnie? Potrzebujesz tylko dwóch produktów

Świąteczny zapach w domu. Jak wykonać go samodzielnie? Potrzebujesz tylko dwóch produktów

Jak wygląda codzienność 13-osobowej rodziny? "Ludzie już się przyzwyczaili do tego, jakie ilości zakupów robimy"

Jak wygląda codzienność 13-osobowej rodziny? "Ludzie już się przyzwyczaili do tego, jakie ilości zakupów robimy"

Co robić, gdy dotyka nas hejt? "Ma na celu poniżenie, ośmieszenie, zastraszenie"
Materiał promocyjny

Co robić, gdy dotyka nas hejt? "Ma na celu poniżenie, ośmieszenie, zastraszenie"

Nowa Rzeczniczka Praw Dziecka doprowadziła Ewę Drzyzgę do łez. "Wzbudziło to we mnie młodzieńczy bunt"

Nowa Rzeczniczka Praw Dziecka doprowadziła Ewę Drzyzgę do łez. "Wzbudziło to we mnie młodzieńczy bunt"

Świąteczne atrakcje w Zamku Książ. "To wisienka na torcie, którą kończymy rok 2023 z przytupem"
Materiał promocyjny

Świąteczne atrakcje w Zamku Książ. "To wisienka na torcie, którą kończymy rok 2023 z przytupem"

"Święta marzeń". Pobierz nasz e-book i zacznij przygotowania do świąt już dziś
Materiał promocyjny

"Święta marzeń". Pobierz nasz e-book i zacznij przygotowania do świąt już dziś

Gdzie znaleźć uniwersalne prezenty pod choinkę?
Materiał promocyjny

Gdzie znaleźć uniwersalne prezenty pod choinkę?

Jak zatrzymać procesy starzenia? "Bardzo ważne jest to, żeby pamiętać o białkach"
Materiał promocyjny

Jak zatrzymać procesy starzenia? "Bardzo ważne jest to, żeby pamiętać o białkach"

Wygrał fortunę i stracił kontakt z matką. "Obraziła się na mnie, bo nie chciałem dać jej 25 mln dol."

Wygrał fortunę i stracił kontakt z matką. "Obraziła się na mnie, bo nie chciałem dać jej 25 mln dol."

Ruszyła akcja "Podaruj Misia". Jakie kreacje przygotowały gwiazdy z projektantami?

Ruszyła akcja "Podaruj Misia". Jakie kreacje przygotowały gwiazdy z projektantami?

Jak ozdobić mieszkanie na święta? "To świetny sposób na zmianę wnętrza"
Materiał promocyjny

Jak ozdobić mieszkanie na święta? "To świetny sposób na zmianę wnętrza"

Była niesłusznie oskarżana o współudział w morderstwie przyjaciółki. Irena Santor przeżyła wiele

Była niesłusznie oskarżana o współudział w morderstwie przyjaciółki. Irena Santor przeżyła wiele

Aparatem czy smartfonem - czym lepiej tworzyć treści na Instagramie?
Materiał promocyjny

Aparatem czy smartfonem - czym lepiej tworzyć treści na Instagramie?

Zimowe atrakcje turystyczne w Warszawie. "Odpalenie iluminacji, a potem silent disco"
Materiał promocyjny

Zimowe atrakcje turystyczne w Warszawie. "Odpalenie iluminacji, a potem silent disco"

Nie masz pomysłu na prezent? Postaw na sprawdzone, łatwe w doborze kosmetyki
Materiał promocyjny

Nie masz pomysłu na prezent? Postaw na sprawdzone, łatwe w doborze kosmetyki

Kup frytki i wspomóż ważną akcję. To dzięki niej rodzice mogą być blisko chorujących dzieci
Materiał promocyjny

Kup frytki i wspomóż ważną akcję. To dzięki niej rodzice mogą być blisko chorujących dzieci

Zdrowa i szybka kuchnia dla najmłodszych. Na punkcie tych dań dzieci dosłownie oszaleją
Materiał promocyjny

Zdrowa i szybka kuchnia dla najmłodszych. Na punkcie tych dań dzieci dosłownie oszaleją

Udekoruj pierniczki i poczuj magię świąt. Pomysły Darii Ładochy
Materiał promocyjny

Udekoruj pierniczki i poczuj magię świąt. Pomysły Darii Ładochy

''Gorgonzola. Przepyszna historia''. Pobierz nasz e-book i poznaj przepisy na dania z wyjątkowym włoskim serem.  
Materiał promocyjny

''Gorgonzola. Przepyszna historia''. Pobierz nasz e-book i poznaj przepisy na dania z wyjątkowym włoskim serem.  

Jak podkreślić biżuterią świąteczne stylizacje? "Ważne, żebyśmy wyglądały olśniewająco"
Materiał promocyjny

Jak podkreślić biżuterią świąteczne stylizacje? "Ważne, żebyśmy wyglądały olśniewająco"

Jakie są oczekiwania inwestorów co do zielonej energii? 
Materiał promocyjny

Jakie są oczekiwania inwestorów co do zielonej energii? 

Szukasz pomysłu na wykwintną przystawkę z Gorgonzolą?  
Materiał promocyjny

Szukasz pomysłu na wykwintną przystawkę z Gorgonzolą?  

Osteopata ostrzega: "Nie kichaj jak alpaka"

Osteopata ostrzega: "Nie kichaj jak alpaka"

Buty na jesień/zima 2023. Jak szybko i skutecznie wybrać najmodniejszy model?
Materiał promocyjny

Buty na jesień/zima 2023. Jak szybko i skutecznie wybrać najmodniejszy model?

Dlaczego koale przytulają drzewa? Poznaj ciekawostki o tym uroczym zwierzaku
Materiał promocyjny

Dlaczego koale przytulają drzewa? Poznaj ciekawostki o tym uroczym zwierzaku

Pizza pachnąca jesienią w wykonaniu Aleksandry Juszkiewicz. Jakie składniki wybrać?

Pizza pachnąca jesienią w wykonaniu Aleksandry Juszkiewicz. Jakie składniki wybrać?

Nie wiesz, jak rozmawiać ze swoim psem? Waszą komunikację poprawi Radek Ekwiński. Napisz do nas

Nie wiesz, jak rozmawiać ze swoim psem? Waszą komunikację poprawi Radek Ekwiński. Napisz do nas

Twój kot lubi się wdrapywać na choinkę? Spryskaj drzewko płynem. "Nie znoszą tego zapachu"

Twój kot lubi się wdrapywać na choinkę? Spryskaj drzewko płynem. "Nie znoszą tego zapachu"

Robimy drewnianą choinkę. "Jest totalne zero waste"

Robimy drewnianą choinkę. "Jest totalne zero waste"

Wielkie otwarcie e-sklepu TVN. Co jest w ofercie? "Widzowie poczują się częścią czegoś większego"
Materiał promocyjny

Wielkie otwarcie e-sklepu TVN. Co jest w ofercie? "Widzowie poczują się częścią czegoś większego"

"The Last of Us" najlepszym serialem 2023 roku. Kiedy drugi sezon?

"The Last of Us" najlepszym serialem 2023 roku. Kiedy drugi sezon?

Kupujesz gwiazdy betlejemskie w dyskoncie? Zwróć uwagę na cyjacje. Co to takiego?

Kupujesz gwiazdy betlejemskie w dyskoncie? Zwróć uwagę na cyjacje. Co to takiego?

Halina Mlynkova wspomina jedną z ostatnich rozmów z teściem Janem Nowickim. "Czym zasłużyłam, że mówił mi takie rzeczy".

Halina Mlynkova wspomina jedną z ostatnich rozmów z teściem Janem Nowickim. "Czym zasłużyłam, że mówił mi takie rzeczy".

Świąteczne historie miłosne, które warto zobaczyć na ekranie

Świąteczne historie miłosne, które warto zobaczyć na ekranie

Zagięte kości w każdej chwili mogą przebić jej skórę. "Jestem w Polsce jedynym przypadkiem"

Zagięte kości w każdej chwili mogą przebić jej skórę. "Jestem w Polsce jedynym przypadkiem"

Nastolatka urodziła w lesie. "Personelowi medycznemu powiedziała, że znalazła dziecko" 

Nastolatka urodziła w lesie. "Personelowi medycznemu powiedziała, że znalazła dziecko" 

Marzena Rogalska wydała zbiór świątecznych opowiadań. "Wszystkie dzieją się w Wigilię"

Marzena Rogalska wydała zbiór świątecznych opowiadań. "Wszystkie dzieją się w Wigilię"

Ewa Chodakowska pokazała zdjęcia z mamą. "Taki mój prywatny Aniołek"

Ewa Chodakowska pokazała zdjęcia z mamą. "Taki mój prywatny Aniołek"

Ile zapłacimy za zupy i dania świąteczne Magdy Gessler?

Ile zapłacimy za zupy i dania świąteczne Magdy Gessler?

Tanie prezenty Mikołajkowe. Czy da się kupić prezent za 30 lub 50 zł w dobie inflacji?

Tanie prezenty Mikołajkowe. Czy da się kupić prezent za 30 lub 50 zł w dobie inflacji?

Ile zostało niedziel handlowych do końca roku? Czy w wigilię 2023 zrobimy zakupy?

Ile zostało niedziel handlowych do końca roku? Czy w wigilię 2023 zrobimy zakupy?

Mandat za zostawienie psa pod sklepem? To nie wszystko!

Mandat za zostawienie psa pod sklepem? To nie wszystko!

Maria Machulska o dorastaniu w domu znanych rodziców. "Chciałam zostać anonimowa"

Maria Machulska o dorastaniu w domu znanych rodziców. "Chciałam zostać anonimowa"

Spektrum autyzmu diagnozowane jest również u dorosłych. Jak wygląda rozpoznanie?

Spektrum autyzmu diagnozowane jest również u dorosłych. Jak wygląda rozpoznanie?

Finalistka "MasterChefa" o planach ślubnych. "Jest to temat sporny"

Finalistka "MasterChefa" o planach ślubnych. "Jest to temat sporny"

Historia Przemka, która łamie serce. "Zasługuje, na to, by móc funkcjonować tak, jak zwyczajne dzieci"

Historia Przemka, która łamie serce. "Zasługuje, na to, by móc funkcjonować tak, jak zwyczajne dzieci"

Życie w spirali zadłużenia. Jak nie nabrać się na "chwilówkę"?

Życie w spirali zadłużenia. Jak nie nabrać się na "chwilówkę"?

Święty Mikołaj w Dzień Dobry TVN. "Przyjechał specjalnie dla Państwa i Waszych dzieci"

Święty Mikołaj w Dzień Dobry TVN. "Przyjechał specjalnie dla Państwa i Waszych dzieci"

Klaudia El Dursi zdradziła, ile kieszonkowego dostaje jej syn. Kwota zaskakuje

Klaudia El Dursi zdradziła, ile kieszonkowego dostaje jej syn. Kwota zaskakuje

#DzieńDobrywPolsce. Potrzebujesz interwencji Dzień Dobry TVN? Napisz do nas

#DzieńDobrywPolsce. Potrzebujesz interwencji Dzień Dobry TVN? Napisz do nas