Miłość może uzależniać? "W moim przypadku leczenie ran polega na pakowaniu się w kolejny związek"

Źródło: Dzień Dobry TVN
Sercem czy rozumem - jak kochać?
Sercem czy rozumem - jak kochać?
Kiedy kochamy zbyt mocno
Kiedy kochamy zbyt mocno
Czy znaleźli miłość w programie?
Czy znaleźli miłość w programie?
Czy pisać o sobie prawdę w aplikacjach randkowych?
Czy pisać o sobie prawdę w aplikacjach randkowych?
Miłość romantyczna jest szkodliwa?
Miłość romantyczna jest szkodliwa?
Miłość rośnie wokół nas
Miłość rośnie wokół nas
Sportowa miłość z "Big Brothera"
Sportowa miłość z "Big Brothera"
Miłość, która nie zna granic
Miłość, która nie zna granic
Miłość do siebie i muzyki
Miłość do siebie i muzyki
Dom pełen miłości
Dom pełen miłości
Jan Kasprowicz i historie jego miłości
Jan Kasprowicz i historie jego miłości
Miłość z „Hotelu Paradise”
Miłość z „Hotelu Paradise”
 Niezwykła historia miłości Kariny i Adam Baldychów
Niezwykła historia miłości Kariny i Adam Baldychów
Romantyczne relacje pozwalają zaspokajać wiele potrzeb, niosą za sobą obietnicę bliskości i poczucia bezpieczeństwa. Dążenie do budowania więzi z drugą osobą jest zupełnie naturalne, jednak czasami staje się ważniejsze niż proces leczenia ran po nieudanych związkach. Wiele kobiet boi się życia w pojedynkę i stara się za wszelką cenę odnaleźć szczęście u boku kolejnych mężczyzn, traktując rozstania jako swoisty wstęp do kolejnych miłosnych rozdziałów. Czy unikanie samotności rzeczywiście może okazać się skutecznym sposobem na odnalezienie drugiej połówki? Zapytaliśmy o to psycholog Zuzannę Butryn. 

Początek związku zwykle niesie za sobą chwile uniesienia i pozytywne emocje, które motywują nas do działania. Rozstanie to z kolei konfrontacja z szeregiem komplikacji, pozwalających pochylić się nad popełnionymi błędami, ale i własnymi potrzebami. Decyzja o zakończeniu relacji nie oznacza rezygnacji z dalszego poszukiwania miłości, jest raczej cenną lekcją, pozwalającą wysnuć wnioski na przyszłość. Dla niektórych osób najskuteczniejszym sposobem na zamknięcie pewnego rozdziału i uporanie się z tęsknotą czy rozczarowaniem okazuje się natychmiastowe nawiązanie kolejnej znajomości. 

Nie umiem być sama

Poszukiwanie szczęścia i poczucia bezpieczeństwa u boku mężczyzny niesie za sobą wiele wyzwań. Niestety nawet wieloletnie związki mogą zakończyć się trudnym rozstaniem. Przekonała się o tym 44-letnia Karolina, która na przestrzeni ostatnich dwóch dekad starała się jak najlepiej poukładać swoje życie uczuciowe.

- Mam za sobą trzy relacje z dłuższym stażem i kilka przelotnych znajomości. Mój pierwszy związek trwał prawie dziesięć lat, ale rozstaliśmy się wcześniej, ponieważ mąż wyjechał do Anglii. Ja zostałam w Polsce i kogoś poznałam, on także ułożył sobie życie z inną kobietą i tak nasze drogi się rozeszły. Z tego związku mamy dorosłą już córkę. Mężczyzna, z którym się zaczęłam spotykać, miał żonę i dziecko. Ja się rozwiodłam, a on dalej tkwił w tym związku. To była wielka miłość, ciągnęłam to, bo byłam do szaleństwa zakochana i wierzyłam, że zostawi dla mnie żonę. On podjął jednak inną decyzję, pewnego dnia przestał się odzywać i słuch po nim zaginął – wspomina nasza rozmówczyni. Dodaje, że nagła strata partnera wiązała się z poczuciem pustki i osamotnienia, a jedyną receptą na te bolączki okazało się dalsze poszukiwanie miłości.

- Żeby nie myśleć o tym, co się stało, wchodziłam na rozmaite czaty, spotykałam się z różnymi facetami. Szukałam ideału i "ojca" dla mojej córki. W końcu poznałam normalnego, jak mi się wtedy wydawało, kandydata. Mieszkał na tym samym osiedlu, pomagał mi w odbieraniu córki z przedszkola, w remoncie mieszkania. Potem się wprowadził. Było normalnie, zwyczajnie, stabilnie, właśnie tego wtedy potrzebowałam. Szybko zaszłam w drugą ciążę i urodziłam syna. Okazało się jednak, że on ma bardzo trudny charakter. Źle traktował moją córkę i rozstałam się z nim dla jej dobra – wyjaśnia Karolina, jednocześnie podkreślając, że trudne doświadczenia nie zniechęciły jej do kontaktów z mężczyznami. Rozstanie niosło za sobą szereg niełatwych emocji, jednak strach przed samotnością okazał się od nich wiele silniejszy.

- Chyba bałam się, że sobie nie poradzę i kiedy jeden związek jeszcze na dobre się nie zakończył, już zaczęłam spotykać się z kimś innym. Od razu zauważyłam, że ten mężczyzna różni się od mojego poprzedniego partnera. Dał się poznać jako rozsądny, odpowiedzialny, poważnie myślący o życiu człowiek. Potrzebowałam kogoś, kto by się mną zaopiekował. Jesteśmy razem już od sześciu lat. Na początku myślałam, że wygrałam los na loterii. Teoretycznie tak jest, mam mieszkanie z ogródkiem, nowy samochód, dostaję wszystko, o co poproszę. Chodzimy do kina, teatru, restauracji, jeździmy też na krótkie wypady, latem nad morze, zimą w góry. Nie układa nam się za to w sprawach łóżkowych. Chcieliśmy postarać się o dziecko, w sumie to on pragnął tego bardziej niż ja, ale żeby zajść w ciążę to trzeba regularnie uprawiać seks, a z tym u niego ciężko. Mam wrażenie, że w ogóle mu to nie przeszkadza, zaczynam zastanawiać się nad tym, co jest nie tak, a romans raczej wykluczam. Rozmawialiśmy na ten temat nieraz, bez efektu, więc już nie wytrzymałam napięcia. Mam zdecydowanie większe potrzeby niż on, dlatego znalazłam sobie kogoś. Na początku był tylko seks, ale z czasem pojawiło się uczucie i teraz zastanawiam się co dalej – wyznaje 44-latka. Choć w końcu udało jej się znaleźć odpowiedzialnego partnera, nagle zaczęła zmagać się z wątpliwościami.

- Czy to ze mną jest coś nie tak? Może szukam usilnie ideału? Kiedyś byłam z nim taka szczęśliwa. Wiem, że to może wydawać się głupie, ale ten brak seksu jest dla mnie nie do zaakceptowania, bo będąc z nim zawsze szukałabym czegoś na boku. Mam wrażenie, że w moim przypadku leczenie ran polega na pakowaniu się w kolejny związek. Być może dlatego, że nie potrafię być sama? Ja już chyba nie potrafię inaczej – przyznaje Karolina.

Miłość i związki

Źródło: Dzień Dobry TVN
Kiedy kochamy zbyt mocno
Kiedy kochamy zbyt mocno
Czy znaleźli miłość w programie?
Czy znaleźli miłość w programie?
Czy pisać o sobie prawdę w aplikacjach randkowych?
Czy pisać o sobie prawdę w aplikacjach randkowych?
Miłość romantyczna jest szkodliwa?
Miłość romantyczna jest szkodliwa?
Miłość rośnie wokół nas
Miłość rośnie wokół nas
Sportowa miłość z "Big Brothera"
Sportowa miłość z "Big Brothera"
Miłość, która nie zna granic
Miłość, która nie zna granic
Miłość do siebie i muzyki
Miłość do siebie i muzyki
Dom pełen miłości
Dom pełen miłości
Jan Kasprowicz i historie jego miłości
Jan Kasprowicz i historie jego miłości
Miłość z „Hotelu Paradise”
Miłość z „Hotelu Paradise”
 Niezwykła historia miłości Kariny i Adam Baldychów
Niezwykła historia miłości Kariny i Adam Baldychów

Zobacz wideo: Czy istnieje syndrom siódmego roku w związku?

Czy istnieje syndrom siódmego roku w związku?
Źródło: Dzień Dobry TVN

Uzależnienie od związków

Lęk przed samotnością to niejedyny powód, dla którego wiele kobiet nie potrafi dostrzec żadnych korzyści w statusie singielki. Zdarza się, że silna potrzeba bliskości jest ściśle związana z głęboko skrywanymi obawami oraz emocjonalnym bagażem, który dźwigamy od najmłodszych lat.

- Myślę, że genezy możemy na pewno upatrywać się we wcześniejszych doświadczeniach. Być może ten czas, kiedy byłyśmy same, źle nam się kojarzy. Czasem same nie potrafimy się sobą zaopiekować, czasem odzywają się w nas deficyty z okresu dzieciństwa. Powiedziałabym tutaj o teoriach przywiązania Bowlby’ego. Jeżeli nie mamy bezpiecznej relacji przywiązania z drugą osobą, to być może będziemy za wszelką cenę dążyć do tego, żeby być w związku, nieważne jaki on będzie, ale żeby w tej relacji trwać – zauważa Zuzanna Butryn. Jak podkreśla, podejmowanie kolejnych prób odnalezienia szczęścia w miłości nie powinno być kojarzone z brakiem umiejętności budowania wartościowych więzi.

- Każda taka relacja może być trwała. Niektóre osoby mają taki styl, z jednej relacji przechodzą w kolejną i to absolutnie nie jest nic złego. Czasem tkwimy w związku, a emocjonalnie dawno już w nim nie jesteśmy, wtedy zdecydowanie łatwiej nam zbudować coś nowego, opartego na innych emocjach. Jeśli jednak zauważymy, że to jest jakiś schemat, swoista matryca, którą powielamy, powinniśmy zastanowić się nad zmianą postępowania. W takiej sytuacji czas na wyciszenie, pobycie ze sobą i ochłonięcie po rozstaniu może okazać się bardzo cenny – wyjaśnia doświadczona terapeutka. Zauważa też, że przed zaangażowaniem się w kolejną relację warto zwrócić uwagę na swoje oczekiwania. Pozwala to uniknąć rozczarowań, ale i lepiej zrozumieć mechanizm własnego postępowania.

- Powinniśmy zastanowić się nad tym, z kim w ten związek wchodzimy. Jeśli jest to przypadkowa osoba i nie zastanawiamy się nad tym, jakie są nasze potrzeby, z kim chcielibyśmy być i czego wymagamy od związku, to może to być bardzo trudne. Możemy godzić się na rzeczy, których w głębi serca nie chcemy. Z lęku przed poczuciem samotności będziemy w tym związku trwać, chociaż będzie on nas ranił. Wtedy wskazana byłaby wizyta u psychoterapeuty. Z pomocą specjalisty można zastanowić się nad tym, skąd w nas takie deficyty i dlaczego samotność okazuje się dla nas taka trudna. Zdarza się, że kolejne związki stanowią rodzaj ucieczki przed własnymi emocjami. Osoby, które bardzo mocno koncentrują się na swoim partnerze, zwykle nie chcą dokonywać wglądu w siebie, nie skupiają się na tym, co dzieje się w nich samych. To również może być tutaj znaczące – podsumowuje ekspertka.

Zobacz także:

Autor: Magdalena Brzezińska

Źródło zdjęcia głównego: Willie B. Thomas/Getty Images

podziel się:

Pozostałe wiadomości

Jak uczestnicy "Autentycznych" wspominają spotkanie z Matą? "On jest nasz"

Jak uczestnicy "Autentycznych" wspominają spotkanie z Matą? "On jest nasz"

Joanna Jędrzejczyk w roli stand-uperki. "Robię rzeczy, których nie potrafię i mam prawo tego nie umieć"

Joanna Jędrzejczyk w roli stand-uperki. "Robię rzeczy, których nie potrafię i mam prawo tego nie umieć"

"Obecność tej lektury zatruła jakoś mi szczęście". Jak powinien się zmienić kanon?

"Obecność tej lektury zatruła jakoś mi szczęście". Jak powinien się zmienić kanon?

"Eksponat kolekcjonerki, porównywalny z dziełami sztuki". Za co kochamy tulipany?

"Eksponat kolekcjonerki, porównywalny z dziełami sztuki". Za co kochamy tulipany?

Zastanawiasz się, jak chronić swoje córki? Sylvester Stallone  ma na to nietypowy sposób

Zastanawiasz się, jak chronić swoje córki? Sylvester Stallone ma na to nietypowy sposób

Król Karol otrzymał tysiące listów z całego świata. "To największa otucha i wsparcie"

Król Karol otrzymał tysiące listów z całego świata. "To największa otucha i wsparcie"

Depresja czy bunt - jak pomóc własnemu dziecku? "To sygnał, którego nie wolno zostawić"

Depresja czy bunt - jak pomóc własnemu dziecku? "To sygnał, którego nie wolno zostawić"

Reporterka DDTVN nagrodzona za wyjątkowy materiał. Dzięki niej szansa na pomoc innym wzrosła

Reporterka DDTVN nagrodzona za wyjątkowy materiał. Dzięki niej szansa na pomoc innym wzrosła

Mieszkanie razem czy osobno - co jest lepsze dla związku? Psycholog radzi

Mieszkanie razem czy osobno - co jest lepsze dla związku? Psycholog radzi

Ostatnia wizyta Tomasza Komendy w Dzień Dobry TVN. Cieszył się, że zostanie ojcem

Ostatnia wizyta Tomasza Komendy w Dzień Dobry TVN. Cieszył się, że zostanie ojcem

Szybkie i proste mięsne przekąski. Przepisy Mariety Mareckiej na "coś do chrupania"
Materiał promocyjny

Szybkie i proste mięsne przekąski. Przepisy Mariety Mareckiej na "coś do chrupania"

Jak działają internetowi dawcy nasienia? "Lepiej jest to zrobić metodą naturalną, ze zbliżeniem"

Jak działają internetowi dawcy nasienia? "Lepiej jest to zrobić metodą naturalną, ze zbliżeniem"

Puchar Świata w Snowboardzie Alpejskim pierwszy raz odbywa się w Polsce. Co warto wiedzieć o imprezie?
Materiał promocyjny

Puchar Świata w Snowboardzie Alpejskim pierwszy raz odbywa się w Polsce. Co warto wiedzieć o imprezie?

W tym miejscu wypoczniesz i zapomnisz o problemach. Ekspertka zdradza sześć trików na stworzenie domowego kącika relaksu
Materiał promocyjny

W tym miejscu wypoczniesz i zapomnisz o problemach. Ekspertka zdradza sześć trików na stworzenie domowego kącika relaksu

Kiełek czeka na adopcję

Kiełek czeka na adopcję

Ferie zimowe warto spędzić w Wiśle!
Materiał promocyjny

Ferie zimowe warto spędzić w Wiśle!

Czy Kate Middleton jest w ciąży? "Król Karol chciałby znów zostać dziadkiem"

Czy Kate Middleton jest w ciąży? "Król Karol chciałby znów zostać dziadkiem"

Ubrania z drugiej ręki: hit czy kit?

Ubrania z drugiej ręki: hit czy kit?

Szymon Wydra w nowej roli. Młodzież nazywa go wujkiem. "To mnie inspiruje"

Szymon Wydra w nowej roli. Młodzież nazywa go wujkiem. "To mnie inspiruje"

Przeglądał mieszkania na sprzedaż. "Zdębiałem, jak to zobaczyłem"

Przeglądał mieszkania na sprzedaż. "Zdębiałem, jak to zobaczyłem"

Poduszki kontra zmarszczki. "To naprawdę wygodne"

Poduszki kontra zmarszczki. "To naprawdę wygodne"

Rafał Maślak ma swoje poranne rytuały. Jak dobrze zacząć dzień? "Zawsze to robię"
Materiał promocyjny

Rafał Maślak ma swoje poranne rytuały. Jak dobrze zacząć dzień? "Zawsze to robię"

Agnieszka Chylińska o początkach kariery. "To było strasznie bolesne"

Agnieszka Chylińska o początkach kariery. "To było strasznie bolesne"

Tak Agnieszka i Wojtek ze "ŚOPW" świętowali 5. rocznicę

Tak Agnieszka i Wojtek ze "ŚOPW" świętowali 5. rocznicę

Kuchnia na zimowe szaleństwa. "Proteiny są dla nas niesamowicie ważne"
Materiał promocyjny

Kuchnia na zimowe szaleństwa. "Proteiny są dla nas niesamowicie ważne"

Lekarze alarmują: to tykają bomba. Codziennie mamy z tym do czynienia

Lekarze alarmują: to tykają bomba. Codziennie mamy z tym do czynienia

Atuty województwa śląskiego. Tu warto przyjechać w każdą porę roku. "Jesteśmy gościnnym regionem"
Materiał promocyjny

Atuty województwa śląskiego. Tu warto przyjechać w każdą porę roku. "Jesteśmy gościnnym regionem"

Cellulit nie musi być problemem. Sprawdź, jak skutecznie się go pozbyć

Cellulit nie musi być problemem. Sprawdź, jak skutecznie się go pozbyć

Jak przygotować rzeczy do sprzedaży na Vinted?
Materiał promocyjny

Jak przygotować rzeczy do sprzedaży na Vinted?

Marcin Prokop wyznał, jaki jest jego najcenniejszy talent. "Dość dobrze go wykorzystuję"

Marcin Prokop wyznał, jaki jest jego najcenniejszy talent. "Dość dobrze go wykorzystuję"

Taneczna rozgrzewka na stoku. Akcja #DDdance i Projekt Zima

Taneczna rozgrzewka na stoku. Akcja #DDdance i Projekt Zima

Julia Wieniawa zdecydowała się na szczere wyznanie. "Usiadłam i rozpłakałam się"

Julia Wieniawa zdecydowała się na szczere wyznanie. "Usiadłam i rozpłakałam się"

Nowy rok, nowe… wnętrze. Rusza nowy program w Dzień Dobry TVN - Sposób na wnętrze! Weź udział w castingu
Materiał promocyjny

Nowy rok, nowe… wnętrze. Rusza nowy program w Dzień Dobry TVN - Sposób na wnętrze! Weź udział w castingu

Małgorzata Heretyk-Musiał i Ernest Musiał o swoim przepisie na miłość. "Dzięki temu jest spokojniej i bardziej rodzinnie"

Małgorzata Heretyk-Musiał i Ernest Musiał o swoim przepisie na miłość. "Dzięki temu jest spokojniej i bardziej rodzinnie"

Czego mężczyźni oczekują od kobiet?

Czego mężczyźni oczekują od kobiet?

Nie wiesz, jak rozmawiać ze swoim psem? Waszą komunikację poprawi Radek Ekwiński. Napisz do nas

Nie wiesz, jak rozmawiać ze swoim psem? Waszą komunikację poprawi Radek Ekwiński. Napisz do nas

"Detektywi" i pies, który im pomaga. "To jest gwiazda tego serialu"

"Detektywi" i pies, który im pomaga. "To jest gwiazda tego serialu"

Książę Harry o nowotworze u króla Karola III. Zaskakujące wyznanie

Książę Harry o nowotworze u króla Karola III. Zaskakujące wyznanie

Szczere wyznanie Luny dotyczące Eurowizji. Co sądzi o konkursie?

Szczere wyznanie Luny dotyczące Eurowizji. Co sądzi o konkursie?

Kultowi bohaterowie "Samych swoich" powracają na ekrany. "To zupełnie inna historia"

Kultowi bohaterowie "Samych swoich" powracają na ekrany. "To zupełnie inna historia"

"Kochamy i chcemy być kochani". Osoby w spektrum autyzmu mówią o miłości

"Kochamy i chcemy być kochani". Osoby w spektrum autyzmu mówią o miłości

Oszpecała córkę żrącą substancją? Dziecko straciło część ucha

Oszpecała córkę żrącą substancją? Dziecko straciło część ucha

E-sklep TVN. Co jest w ofercie? "Widzowie poczują się częścią czegoś większego"
Materiał promocyjny

E-sklep TVN. Co jest w ofercie? "Widzowie poczują się częścią czegoś większego"

To one nauczą uczestników "Czas na Show. Drag Me Out" sztuki performensu

To one nauczą uczestników "Czas na Show. Drag Me Out" sztuki performensu

Mata w programie "Autentyczni". Czym jest dla niego spektrum autyzmu?

Mata w programie "Autentyczni". Czym jest dla niego spektrum autyzmu?

Wzięli ślub w teatrze. "Po przysięgach wykonaliśmy krótki stand-up o naszych gościach"

Wzięli ślub w teatrze. "Po przysięgach wykonaliśmy krótki stand-up o naszych gościach"

Te znaki zodiaku to prawdziwe królowe lodu. Ich serce ciężko jest zdobyć

Te znaki zodiaku to prawdziwe królowe lodu. Ich serce ciężko jest zdobyć

Coraz więcej singli praktykuje sober dating. "Czujemy to, co autentycznie przeżywamy"

Coraz więcej singli praktykuje sober dating. "Czujemy to, co autentycznie przeżywamy"

Ogromny sukces polskich lekarzy. "To było coś, czego nie zapomnę"

Ogromny sukces polskich lekarzy. "To było coś, czego nie zapomnę"

Prosty i przyjemny trening na zimową chandrę. Jak ćwiczyć na hula hop?

Prosty i przyjemny trening na zimową chandrę. Jak ćwiczyć na hula hop?

"The Traitors. Zdrajcy". Jakie są reguły nowego programu TVN?

"The Traitors. Zdrajcy". Jakie są reguły nowego programu TVN?

Tatiana Okupnik usłyszała od innych: "Zepsułaś wszystko"

Tatiana Okupnik usłyszała od innych: "Zepsułaś wszystko"

Substancje psychoaktywne, kradzieże, seks

Substancje psychoaktywne, kradzieże, seks

"The Traitors. Zdrajcy". Poznaj interesujących uczestników nowego programu

"The Traitors. Zdrajcy". Poznaj interesujących uczestników nowego programu

#DzieńDobrywPolsce. Potrzebujesz interwencji Dzień Dobry TVN? Napisz do nas

#DzieńDobrywPolsce. Potrzebujesz interwencji Dzień Dobry TVN? Napisz do nas