Porady

Oszustwo na ankietę z Ministerstwa Finansów - na co uważać?

Porady

Autor:
Teofila
Siewko
Źródło:
Niebezpiecznik
Kobieta pracująca na laptopie

Oszuści znów próbują wyłudzać pieniądze. Tym razem podszywają się pod Ministerstwo Finansów i rozsyłają fałszywe ankiety. Przygotowane są tak dokładnie, że bardzo łatwo się na nie nabrać. Na czym polega oszustwo? Jak nie dać się oszukać?

Oszustwo na ankietę z Ministerstwo Finansów

Portal niebezpiecznik.pl poinformował o kolejnych formach oszustw. Tym razem oszuści rozsyłają fałszywe ankiety, poprzez które zbierają dane wrażliwe i zyskują dostęp do kont bankowych. Wiadomość, którą dostają ofiary, informuje o tym, że wystarczy wypełnić krótką ankietę w związku z akcją Ministerstwa Finansów.

Jak nie dać się oszukać?

Uwaga! Kradzieże „na klamkę”
Uwaga! Kradzieże „na klamkę”Dzień Dobry TVN
wideo 2/5

Wiadomości rozsyłane są SMS-owo. Jednak portal informuje, że komunikat może się również wyświetlać w reklamach na mediach społecznościowych. Link przekierowuje nas na stronę łudząco podobną do rządowej gov.pl, na której znajduje się informacja, że akcja Ministerstwa Finansów została zorganizowana w celu poprawy jakości obsługi klienta. Nagrodą za jej wypełnienie ma być 250 zł wpłacone na konto bankowe bądź kartę. 

Cała strona wygląda łudząco podobnie, poza drobnym szczegółem. Przycisk do przechodzenia do następnego kroku nazywa się "Large button" co powinno zwrócić naszą uwagę. W ankiecie pojawiają się pytania między innymi o to, które banki uważa się za najpopularniejsze, za posiadające najlepsze warunki dla depozytów oraz z którego banku korzystamy najczęściej. Znajdują się w niej także oceny z ilością gwiazdek do zaznaczenia. W ostatnim kroku jest także pole do wypełnienia z komentarzem i życzeniami. 

Co zrobić, jeśli kliknęliśmy w link z fałszywą ankietą?

Samo kliknięcie w link nie powoduje bezpośrednio kradzieży danych. Oszuści chcąc uśpić czujność ofiary, wyłudzają dane dopiero na 8 kroku wypełniania ankiety. Na jednym z ostatnich kroków znajduje się polecenie, aby wybrać konto, na które chce się otrzymać 250 złotych. Po wybraniu banku trzeba "zalogować" się do swojego konta, podać dane, pin, zautoryzować operację, po czym ją aktywować. Dopiero po wypełnieniu ostatnich etapów oszuści zyskują wszystkie dane do naszego konta. 

Jeżeli jednak wypełniliśmy ankietę, należy jak najszybciej skontaktować się ze swoim bankiem i poinformować o zaistniałej sytuacji.

Jak zauważa portal niebezpiecznik.pl, bardzo podobna kampania rozsyłana jest przez oszustów również pod szyldem konkretnych banków. Należy więc zachować czujność i nie klikać w przesyłane SMS-owo linki.

Zobacz także:

Autor:Teofila Siewko

Źródło: Niebezpiecznik

Źródło zdjęcia głównego: shironosov/Getty Images

Pozostałe wiadomości