Oszustwo na SMS-a do "mamy" lub "taty". Oszuści są w stanie prowadzić rozmowę w czasie rzeczywistym

Autor:
Teofila
Siewko
Źródło:
dobreprogramy.pl/biuroprasowe.orange.pl
Kobieta pisząca na telefonie

Oszuści wymyślają coraz to nowe metody wyłudzania pieniędzy. Rozsyłają wiadomości e-mail, SMS-y, podszywają się przy tym nie tylko pod instytucje, ale również pod członków rodziny. Tym razem próbują złapać swoją ofiarę na SMS-a od "mamy" lub "taty". Na czym polega oszustwo?

Oszustwo na SMS-a do "mamy" - jak wygląda?

Jak podaje portal dobreprogramy.pl "wiadomość SMS od bliskiego członka rodziny, ale z nieznanego numeru to najpewniej próba oszustwa zmierzająca do wyłudzenia pieniędzy". Do losowych osób wysyłane są wiadomości, które mają wzbudzić litość, a oszuści liczą, że łatwowierny człowiek zechce szybko pomóc najbliższym w potrzebie. Cyberprzestępcy podszywają się m.in. pod dziecko deklarując, że zmienili numer telefonu.

W pierwszej wiadomości można przeczytać niewinną wiadomość, która brzmi następująco:

- Czesc mamo. To moj nowy numer. Mozesz usunac ten stary. Wyslij mi wiadomosc na whatsapp.

Jak nie dać się oszukać?

Uwaga! Kradzieże „na klamkę”
Uwaga! Kradzieże „na klamkę”Dzień Dobry TVN
wideo 2/5

Na docelowym komunikatorze ofiara dowiaduje się, że jej dziecko uszkodziło telefon i potrzebuje natychmiast kupić nowy, ale do sfinalizowania zakupu brakuje mu trochę pieniędzy. To na tym komunikatorze oszuści proszą o przelanie pieniędzy w celu pokrycia kosztu nieplanowanego zakupu nowego telefonu, a także podają dane do przelewu.

Oszuści są w stanie prowadzić rozmowę w czasie rzeczywistym. Nie tylko jest ona spójna, ale również bez większych błędów gramatycznych. Rozmówca tłumaczy, że telefon wpadł do ubikacji i potrzebuje pieniędzy na zakup nowego. To ofiara oszustwa ma zapłacić ten koszt.

Jak nie dać się oszukać cyberprzestępcom?

Jak podaje biuro prasowe Orange Polska wcale nie łatwo jest zapobiec oszustwo "na mamę", "tzn. niełatwo jeśli damy się złapać na haczyk, bo jeśli założymy, że dziecko faktycznie utopiło telefon i ma nowy numer, to w emocjach, które wywoła ta sytuacja, nie przyjdzie nam do głowy, by po prostu… zadzwonić do dziecka na numer, który mamy!" - czytamy w komunikacie. 

Warto do każdej takiej sytuacji podejść z dystansem, spróbować zadzwonić na poprzedni numer telefonu lub w inny sposób skontaktować się z członkiem rodziny. Pozwoli to upewnić się, czy faktycznie taka sytuacja miała miejsce, czy może ktoś próbuje nas oszukać. 

Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.

Zobacz także:

Autor:Teofila Siewko

Źródło: dobreprogramy.pl/biuroprasowe.orange.pl

Źródło zdjęcia głównego: xijian/Getty Images

Pozostałe wiadomości