Chmura dymu znad Islandii
W wyniku wybuchu islandzkiego wulkanu 22 sierpnia do atmosfery uwolnione zostały duże ilości gazów. Media w Wielkiej Brytanii informowały, że chmura dwutlenku siarki zaczęła unosić się nad krajem rankiem 25 sierpnia. Do Polski miała ona dotrzeć w nocy z niedzieli na poniedziałek.
W studiu Dzień Dobry TVN dziennikarka, współtwórczyni podcastu "Crazy Nauka" Aleksandra Stanisławska oraz współtwórca podcastu "Crazy Nauka" Piotr Stanisławski opowiedzieli widzom o tym, jak duży wpływ mają wulkany na naszą rzeczywistość i czy wybuch islandzkiego wulkanu nam zagraża.
- Ten islandzki wulkan jest spokojniejszy, ponieważ wylewa ławę, a ona emituje dwutlenek siarki. To jest właśnie ta chmura, która nadleciała nad Europę, głównie nad Wielką Brytanię. Wczoraj i dzisiaj jej jęzor sięgnął do Polski, jednak tym razem nie mamy się czego obawiać - zaznaczyła Aleksandra Stanisławska.
Wulkany, które zmieniły bieg historii
Historia zna jednak przypadki pokazujące, że wulkan może zmienić naszą rzeczywistość. - W 1816 roku była zima wulkaniczna, czyli rok bez lata i później ochłodzenie klimatu trwało nadal, a to było następstwem wybuchu wulkanu Tambora w dzisiejszej Indonezji. To był najsilniejszy wybuch wulkanu w znanej nam historii. Bezpośrednio od samych popiołów wulkanicznych zginęło ponad 70 tysięcy ludzi - wyjaśniła w studiu współtwórczyni podcastu "Crazy Nauka".
- 1783 rok, znowu Islandia i erupcja wulkanu Laki. Sytuacja była dramatyczna, erupcja 25 km kraterów, 130 kraterów się otworzyło i przez 8 miesięcy lała się z nich lawa. Chmura dwutlenku siarki poszła nisko, na Europę. Ludzie oddychali kwasem siarkawym, zmarło 20-25% mieszkańców Irlandii - dodał Piotr Stanisławski.
Nie oglądałeś Dzień Dobry TVN na antenie? Wszystkie odcinki oraz Dzień Dobry TVN Extra znajdziesz też na Player.pl.
Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.
Zobacz także:
- Erupcja wulkanu na Islandii. Szczelina cały czas się powiększa
- Zagrożenie erupcją wulkanu na Islandii. Co grozi mieszkańcom? "Teraz pojawiło się ryzyko"
- Po 2000 latach odszyfrowano Manuskrypt Herkulanum. "Zaglądanie do przeszłości przez wehikuł czasu"
Autor: Aleksandra Matczuk
Źródło zdjęcia głównego: East News/Michał Woźniak