Największe atrakcje wyspy Honsiu w Japonii – harmonia tradycji i nowoczesności

DoctorEgg/Getty Images
DoctorEgg/Getty Images
Honsiu jest jedną z wysp Japonii, na której od wieków znajdują się najważniejsze instytucje państwowe. Na Honsiu leżą miasta stołeczne cesarstwa, zarówno historyczne, takie jak Kioto, jak obecne – Tokio. Przyjezdni mogą zobaczyć całą plejadę atrakcji w postaci pięknych, historycznych miast lub majestatycznych widoków, na przykład wciąż aktywnego na Honsiu wulkanu Fuji.

Turyści odwiedzający wyspę Honsiu mogą spodziewać się zapierających dech w piersiach widoków, uwiecznionych przez całe rzesze artystów na obrazach i fotografiach, z których najbardziej znane przedstawiają górę Fuji – czynny wulkan na Honsiu lub rzekę Shinano. Pasjonaci historii powinni skierować swoje pierwsze kroki do Kioto, aby móc podziwiać słynne pagody, natomiast miłośnicy nowinek technologicznych pokochają takie miasta na Honsiu jak Tokio i Osaka.

Klimat Honsiu i piękno widoków wyspy

Wyspa Honsiu jest największą z wysp Japonii, rozciąga się na obszarze ponad 220 tysięcy km², co stawia ją na siódmym miejscu pod względem wielkości wśród wszystkich wysp na świecie. Leży nie w jednej, a w dwóch strefach klimatycznych: umiarkowanej ciepłej na północy oraz podzwrotnikowej, morskiej na południu, co dostarcza turystom kompletnie innych wrażeń estetycznych w zależności od tego, w którym mieście na Honsiu się obecnie znajdują i w którą stronę zdecydują się wybrać w dalszą podróż. Zróżnicowanie klimatyczne jest także powodowane przez trzy łańcuchy górskie, zwane Alpami Japońskimi, które rozciągają się w środkowej części wyspy – to dzięki nim w pewnych przypadkach mogą wystąpić dwie różne pory roku w odległości zaledwie kilkunastu kilometrów od siebie. Co więcej, Japonia jest obszarem sejsmicznym, położonym na tak zwanym Pacyficznym Pierścieniu Ognia, którego już sama nazwa działa na wyobraźnię. Powoduje to, że cały teren Japonii jest narażony na częste trzęsienia ziemi, które mogą doprowadzić do powstania tsunami – Honsiu zostało nim dotkliwie uderzone między innymi w 2011 roku, kiedy to fale poważnie uszkodziły elektrownię atomową w mieście Fukushima. Tragedia ta została okrzyknięta najdroższą katastrofą naturalną w historii.

Znajdując się na japońskim Honsiu, warto zdecydować się na wycieczkę do regionu Chubu , w którego południowo-wschodniej części znajduje się najwyższy szczyt Japonii, czyli słynna góra Fuji. Została wpisana na listę światowego dziedzictwa UNESCO w 2013 roku, a wyznawcy szintoizmu od wieków uznają ją za jedną z Trzech Świętych Gór. Warto nadmienić, że ten obrosły wieloma legendami szczyt jest tak naprawdę wulkanem, do tego wciąż czynnym – ostatni jego wybuch nastąpił w pierwszej dekadzie XVIII wieku. Przez ten sam region, lecz w przeciwległej, północnej części, przepływa najdłuższa na Honsiu rzeka o nazwie Shinano, która źródła swe ma w Alpach Japońskich. Rzeka ta jest kluczowa dla przetrwania endemicznych gatunków flory i fauny, zaś piękne widoki i znajdujące się w okolicy gorące źródła przyciągają turystów zarówno z całej Japonii, jak i z reszty świata.

Miasta na Honsiu – japońskie centra kulturalne i historyczne

Najbardziej znanym miastem na Honsiu w Japonii jest oczywiście stolica państwa, czyli Tokio. Obowiązkowy punkt turystyczny stanowi tam Pałac Cesarski, który nie jest jednym budynkiem a zespołem do dziś funkcjonujących instytucji, pawilonów i ogrodów o łącznej powierzchni 341 hektarów. Tokio znane jest także z różnorodności subkultur mieszkańców, której można doświadczyć, spacerując po ulicach znanych dzielnic: fani mody, także alternatywnej, powinni wybrać się do Harajuku lub Shibuya, gdzie po długim dniu zwiedzania można odpocząć w jednej z wielu tematycznych kawiarni i restauracji, często inspirowanych filmami czy anime. Dzielnica Akihabara to prawdziwa mekka dla czytelników mangi – znajdują się tam liczne sklepy z gadżetami inspirowanymi znanymi postaciami, a także antykwariaty, w których można znaleźć wydania specjalne różnych serii, zarówno tych znanych, jak i rzadko spotykanych.

Warto na koniec wspomnieć o Osace – to jedno z piękniejszych miast na Honsiu, w którym znajduje się mnóstwo historycznych, świetnie zachowanych lub doskonale odrestaurowanych budynków, takich jak Zamek Osaka nazywany Brokatowym Zamkiem. Warto go odwiedzić szczególnie w okresie hanami – jest to czas podziwiania kwitnących kwiatów wiśni i śliwy japońskiej, trwający przez około dwa tygodnie marca lub kwietnia. Na terenie zamku rośnie ponad cztery tysiące drzew, co daje spektakularny efekt o tej porze roku – z tego względu turyści mogą spodziewać się festiwali, pełnych muzyki taiko i straganów sprzedających tradycyjne potrawy.

Zobacz wideo: Japonia, kraj bez seksu?

Zobacz także:

Atrakcje i zabytki Walencji – co warto zobaczyć w mieście Świętego Graala?

Jak zaplanować tegoroczne wakacje? "Podróże w dzisiejszych czasach są trudniejsze"

Podróże po Polsce na każdą kieszeń. Te miejsca sprawią, że zakochasz się w naturze

Autor: Adrian Adamczyk

podziel się:

Pozostałe wiadomości