Podróże

Atrakcje i zabytki Walencji – co warto zobaczyć w mieście Świętego Graala?

Walencja - atrakcje turystyczne. Co warto tam zobaczyć?

© Allard Schager/Getty Images

Podróże

Atrakcje i zabytki Walencji – co warto zobaczyć w mieście Świętego Graala?

Walencja - atrakcje turystyczne. Co warto tam zobaczyć?

© Allard Schager/Getty Images

Walencja to trzecie największe miasto Hiszpanii, zaraz po jej stolicy, Madrycie oraz słynnej Barcelonie. Miejsce to zachwyca turystów niezwykłą atmosferą, stworzoną m.in. dzięki połączeniu budowli zabytkowych z nowoczesnymi, a także rozległymi, malowniczymi plażami.

Hiszpańska Walencja zapewni atrakcje każdemu, zarówno wielbicielom zwiedzania, jak i zwolennikom spokojnych, odprężających wczasów na plaży. W jej obrębie można znaleźć również ciekawe miejsca dla rodzin z dziećmi. Co jeszcze może zaoferować Walencja?

Atrakcje Walencji dla urlopowiczów

Ze względu na nadmorskie położenie Walencji, miasto to przyciąga wiele osób pragnących relaksu i chwili oddechu. Błękitne wody Morza Śródziemnego i złociste plaże oraz temperatura (w sezonie zwykle przekraczająca 30 st. C) idealnie spełniają te wymagania. Na miejscu można zakwaterować się w jednym z hoteli, domków wypoczynkowych, a nawet luksusowych willi, dlatego każdy odwiedzający to miasto może tu znaleźć miejsce idealne dla siebie. Najpopularniejszą plażą w mieście bez wątpienia jest Playa de la Malvarrosa, położona na północ od portu. W jej okolicy, wzdłuż wybrzeża, znajdują się liczne restauracje oraz bary, gdzie można spróbować miejscowych specjałów. Miłośnikom sportów wodnych bardziej poleca się jednak skorzystanie z osłoniętej wydmami plaży El Saler znajdującej się na wybrzeżu Parku Krajobrazowego L'Albufera. Jej ogromną zaletą jest również wyjątkowo czysta woda.

Zwiedzanie zabytków Walencji – co warto zobaczyć w okolicy?

Podczas zwiedzania Walencji nie można pominąć jej licznych zabytków, w szczególności pięknych katedr i kościołów. Najbardziej znana jest wybudowana w XIII wieku La Seu de Valencia łącząca w sobie style barokowy, gotycki i renesansowy. Jednak turystów przyciąga nie tylko jej monumentalna fasada i bogato zdobione wnętrze. To w jej murach, według legend, znajduje się słynny Święty Graal. Temu artefaktowi poświęcono w niej nawet osobna kaplicę św. Kielicha, czyli Capilla del Santo Cáliz . Podziwiając świątynię z zewnątrz, nie sposób również nie spostrzec imponującej dzwonnicy wybudowanej na planie ośmiokąta, której wysokość wynosi aż 70 m.

Miłośnicy sztuki zachwyceni będą również możliwością odwiedzenia wielu miejscowych galerii czy muzeów. Najpopularniejszą tego typu placówką jest walenckie Muzeum Sztuk Pięknych, czyli Museo Provincial de Bellas Artes, w którym podziwiać można dzieła m.in. El Greca, Velazqueza czy Goyi.

Wybierając się do hiszpańskiej Walencji, warto odwiedzić również wpisany na listę światowego dziedzictwa UNESCO budynek Giełdy Jedwabiu, czyli Lonja de la Seda de Valencia, który powstał na przełomie XV i XVI w. Miejsce to ma znaczenie historyczne, w końcowym okresie średniowiecza Walencja była bowiem jednym z najważniejszych morskich ośrodków handlowych w całej Europie.

Co jeszcze warto zobaczyć w Walencji?

Jedną z atrakcji Walencji jest też Miasto Sztuki i Nauki. Ten kompleks budynków o futurystycznej fasadzie skrywa aż 6 różnych stref, w tym uwielbiane przez turystów L'Oceanogràfic, czyli oceanarium w Walencji. O jego wyjątkowości stanowi m.in. mnogość imitowanych ekosystemów, w tym Oceanu Atlantyckiego, Morza Czerwonego i Śródziemnego, a także Arktyki czy Antarktydy. Ta część kompleksu zawiera w sobie także strefy, w których można podziwiać inne gatunki zwierząt, w tym flamingi, krokodyle czy egzotyczne ptaki. Ogromną popularnością cieszy się też akwarium oferujące nie tylko pokazy, lecz także krótki kurs trenera delfinów. Oceanarium można zwiedzić również po zmroku, kiedy podwodny świat wygląda wyjątkowo tajemniczo i fascynująco, nie tylko dzięki oprawie dźwiękowej i wizualnej obiektu, lecz także niezwykłym właściwościom znajdujących się tam niektórych gatunków, np. zdolności bioluminescencji. Dla najmłodszych turystów odwiedzających Walencję oceanarium przygotowało też podobną atrakcję polegającą na nocowaniu w tunelu przebiegającym przez olbrzymie akwarium z rekinami. Najśmielsi ze zwiedzających mogą zdecydować się na nurkowanie w towarzystwie tych niebezpiecznych stworzeń.

Inną, niezwykle interesującą częścią kompleksu, jest Muzeum Nauki Księcia Filipa, czyli El Museu de les Ciències Príncipe Felipe. Jedną z jego największych atrakcji jest ogromne wahadło Foucaulta. Muzeum to poświęcone jest bowiem zdobyczom techniki oraz nauki, w tym technologicznym nowinkom. Na jego terenie znajduje się również wiele wystaw interaktywnych, dzięki czemu można samodzielnie przeprowadzić proste eksperymenty.

Inne części Miasta Sztuki i Nauki to L'Umbracle, gdzie można spokojnie pospacerować wśród nowoczesnych rzeźb i kojącej zieleni, El Palau de les Arts Reina Sofía z operą i teatrem, arena L'Àgora, gdzie odbywają się m.in. zawody sportowe oraz L'Hemisferic, czyli budynek w kształcie ludzkiego oka, mieszczący kino panoramiczne 3D.

Do Walencji najłatwiej dostać się samolotem, na znajdujące się tam lotnisko można bowiem dotrzeć z Polski nawet bez przesiadek. Turystom chcącym zwiedzić więcej miejsc w Hiszpanii poleca się również pociągi, m.in. kursujące między Walencją a Madrytem lub Barceloną. Nawet w porównaniu z tymi pięknymi miastami Walencja z pewnością zachwyci każdego, kto ją odwiedzi.

Zobacz wideo: Monika Kowalska – Polska od lat podbija hiszpański showbiznes!

Zobacz też:

"Etna jest częścią naszego życia" - Polka mieszkająca na Sycylii o tym, jak wygląda codzienność w cieniu aktywnego wulkanu

Wigierski Park Narodowy – co warto w nim zobaczyć? 

Oto najlepsi blogerzy turystyczni w Polsce. Przyjechali z Malty, by odkryć piękno Podkarpacia

Co sądzisz o tym artykule?
64
6
Wybrane dla Ciebie
Komentarze
0