Styl Życia

Oto najlepsi blogerzy turystyczni w Polsce. Przyjechali z Malty, by odkryć piękno Podkarpacia

Styl Życia

Oto najlepsi blogerzy turystyczni w Polsce. Przyjechali z Malty, by odkryć piękno Podkarpacia

Karolina Miller i Piotr Andruszko to para narzeczonych z Krosna, która zwyciężyła w tegorocznych III Turystycznych Mistrzostwach Blogerów. Choć na co dzień mieszkają na Malcie, to na swoim rodzinnym Podkarpaciu nie mają sobie równych przewodników. Udowodnili, że są tam tak różnorodne i nieodkryte miejsca, że każdy znajdzie powody do zachwytu.

Najlepsi blogerzy turystyczni w Polsce

Karolina i Piotr od kilku lat prowadzą bloga Rude i Czarne. Wspólnie jeżdżą po całym świecie, a od kilku lat mieszkają na Malcie. Turystyczne Mistrzostwa Blogerów pojawiły się w ich życiu dość niespodziewanie. Początkowo nie planowali brać w nich udziału, jednak do aplikowania zachęcili ich przyjaciele. Nie spodziewali się, że uda im się zakwalifikować do drugiego etapu konkursu. Gdy otrzymali telefon z wynikami, spakowali się i ruszyli do Polski. 

Byli bardzo szczęśliwi, że przydzielono im Podkarpacie. To właśnie tam się urodzili, dorastali i się poznali. Na Podkarpaciu odbywali też swoje pierwsze wycieczki i podróże - najpierw z rodzicami, jako dzieci, później sami, będąc nastolatkami i dorosłymi.

- Te tereny nie były nam obce. Tak naprawdę mieszkamy od 3,5 roku na Malcie, ale to był dla nas tak naprawdę powrót do korzeni, czyli mogliśmy odkrywać na nowo, z innej perspektywy tak naprawdę to Podkarpacie. Zwracaliśmy jakby większą uwagę na niektóre rzeczy, niektóre elementy i dowiedzieliśmy się też nieco więcej tak naprawdę o naszym Podkarpaciu - mówił w Dzień Dobry TVN Piotr Andruszko.

Wygrali dzięki temu, że postawili na różnorodność i nieoczywiste kierunki zwiedzania.

- Podkarpacie w dużej mierze kojarzy się z bieszczadzkimi Połoninami. Właściwie to rzadko ktokolwiek rusza tymi innymi szlakami przez Podkarpacie. (...) Natomiast my rzeczywiście chcieliśmy skupić się na tym, jak Podkarpacie jest niesamowicie różnorodne - powiedziała Karolina Miller.

TOP 3 na Podkarpaciu

Murale lokalne nazywane deskalami, czyli "Cichy Memoriał" Arkadiusza Andrejkowa 


To niesamowite portrety na drewnianych budynkach gospodarczych, obok których nie da się przejść obojętnie. Jest to dość młody projekt, zaczął powstawać dosłownie kilka lat temu, ale już teraz bardzo urozmaicił podkarpackie wsie. 

Portrety wyglądają jak żywe - jakby osoby na nich przedstawione były wciąż z nami, miały zaraz wyjść z drewnianych budynków. Powstają z rodzinnych fotografii i przedstawiają przodków podkarpackich rodzin, ale także osoby, które żyją po dziś dzień. To często rodzinne portrety lub najważniejsze momenty z życia rodziny. 

Szlak Architektury Drewnianej na Podkarpaciu

Dziś bardzo dużą popularnością cieszą się kolorowe cerkwie na Podlasiu, a wciąż bardzo mało mówi się o tym, że na Podkarpaciu również można znaleźć przepiękne drewniane perełki. 

Te budynki łączą się z historią opuszczonych, wysiedlonych wiosek w Bieszczadach. Są śladem dawnej, podkarpackiej różnorodności kulturowej, narodowej i religijnej. Wiele z nich dzisiaj zostało przejętych przez kościół katolicki, niektóre wciąż funkcjonują jako cerkwie greckokatolickie czy prawosławne.

Wysiedlone i opuszczone wioski w Bieszczadach 

Te miejsca są pełne magii. Historia i niesprawiedliwość na zawsze zmieniły obraz Bieszczad. Dzisiaj Bieszczady kojarzą się z dzikością natury, ale niegdyś uchodziły za jeden z najbardziej zaludnionych obszarów Polski. Były pełne życia i niezwykle różnorodne pod względem kulturowym i religijnym.

Nagle wyznaczona przez ówczesne władze granica państwa, przedzieliła wioski, rozdzieliła sąsiadów i braci. Decyzje władz sprawiły, że wysiedlono stamtąd ludzi i zabrano im miejsca, które nazywali domem.

Rzucić wszystko, kupić stodołę i… kozy. Państwo Pietrasiewiczowie zaczęli życie od nowa. Zobacz wideo:

"Rzucić wszystko, kupić stodołę i... kozy"

Zobacz też:

Nie oglądałeś Dzień Dobry TVN na antenie? Pełne odcinki znajdziesz w serwisie Player.pl

Reporter: Joanna Radziszewska
Co sądzisz o tym artykule?
65
5
Wybrane dla Ciebie
Komentarze
0