Mostki, zarówno te w województwie świętokrzyskim, jak i te położone koło Świebodzina, to niewielkie miejscowości. Mostki koło Suchedniowa mają 510 mieszkańców, Mostki koło Świebodzina – 533. Obydwie te wsie mają jednak swój urok i urzekną każdego, kto ma ochotę poznać uroki polskiej agroturystyki.
Dalsza część artykułu znajduje się pod materiałem wideo
Podróże po Polsce
Mostki koło Świebodzina – neorenesansowa wieś polska
Mostki to jeden z punktów przejazdowych położonych przy drodze krajowej 92. Wieś wypełniają duże kompleksy gastronomiczne przeznaczone dla kierowców tirów. Mało kto z przejeżdżających przez miejscowość zdaje sobie sprawę, jak wiele niepozornych zabytków się tutaj znajduje. Rejestr Narodowego Instytutu
Dziedzictwa wyraźnie natomiast wskazuje przede wszystkim na:
- kościół ewangelicki (obecnie rzymsko-katolicki) o konstrukcji szachulcowo-murowanej, wzniesiony około 1832 roku; to kościół filialny pod wezwaniem Matki Boskiej Częstochowskiej, z neogotycką wieżą, która dostawiona została do budynku mniej więcej w połowie XIX wieku;
- zespół pałacowy – uwagę zwraca nie tylko sam pałac wzniesiony w stylu neorenesansowym w latach 1870-1880, ale i otaczający budynki park stworzony w roku 1838, czyli jeszcze przed wzniesieniem budynku. Wnętrza pałacu są cenne przede wszystkim ze względu na bogaty sztukatorski wystrój. Dzisiaj we wnętrzach pałacu mieści się szkoła podstawowa.
W Mostkach w Lubuskiem zobaczyć można także wieżę widokową, która przez wiele lat błędnie określana była mianem „Wieży Bismarcka” (nazwa ta nadal używana jest potocznie). Wieża postawiona została na początku XX wieku, niedaleko zabudowań wsi. Ciekawym obiektem są również bunkry, które zostały wysadzone po II wojnie światowej. Większość z nich jest obecnie zamknięta dla turystów (poza jednym, który znajduje się na prywatnej posesji i zwiedzać go można za pozwoleniem właściciela).
Zalew Mostki – świętokrzyski raj dla wędkarzy
Mostki – zalew położony w powiecie skarżyskim w gminie Suchedniów nie jest jedyną atrakcją regionu, choć zdecydowanie jedną z najważniejszych. Zalew został otwarty w 1984 roku. Zbiornik zaporowy, rozciągnięty na długości 2 kilometrów, ma 21 hektarów powierzchni. Położony jest on na rzece Żarnówce, dopływie rzeki Kamiennej. Łowisko dla wędkarzy znajduje się w Mostkach koło Suchedniowa. Słynie ono z krystalicznie czystej wody i m.in. z tego powodu wędkarze nie decydują się na wpuszczenie tutaj leszcza, którego „wędrówki” po mulistym dnie mogłyby zabrudzić idealnie czystą wodę.
Miejscowość Mostki jest prawdziwym rajem dla wędkarzy. Można tutaj złowić m.in.:
- dwie odmiany karasia (częściej srebrzystego),
- lina,
- karpia,
- jazię,
- płoć,
- armura,
- wzdręga,
- szczupaka,
- okonia,
- czasem suma,
- rzadziej sandacza.
Pewien problem stanowi natomiast ograniczona baza noclegowa i utrudniony dojazd do niektórych bardziej atrakcyjnych miejsc połowu. Większość wędkarzy decyduje się na pozostawienie samochodu nieco dalej i piesze dojście na stanowisko. Równie duża część z nich śpi w namiotach.
Mostki – nie tylko zalew
Miejscowość Mostki koło Suchedniowa posiada także kilka ciekawych zabytków. Mowa przede wszystkim o pozostałościach Zakładów Wielkopiecowych. Powstały one w XVIII-XIX wieku. W XIX wieku dobudowano do nich budynek administracyjny. Atrakcją Mostków jest XIX-wieczny dworek, w którym mieściła się administracja wielkiego pieca. Dworek ten był jednym z obiektów pierwszej polskiej technicznej szkoły wyższej, czyli Szkoły Akademiczno-Górniczej. Później mieściła się tu szkoła powszechna. Dziś mieści się tu Wiejski Dom Kultury, Gościniec i Baza Aktywności Lokalnej w Mostkach.
Dom Kultury w Mostkach pełni rolę kuźnicy nie tyle talentów, co ciała, umysłu i ducha. Wspiera i stymuluje tworzących swe dzieła mieszkańców Mostek, a także przybyłych tutaj turystów. Ważnym elementem działalności ośrodka jest także promocja aktywnego stylu życia.
Dom Kultury w Mostkach nawiązuje do tradycji regionu. W promocji gminy podkreśla się, że to tutaj rodziły się innowacyjne technologie Staropolskiego Okręgu Przemysłowego. To tutaj zakładano wyższe szkolnictwo techniczne i rozwijano interdyscyplinarną działalność kulturalną.
Zobacz także:
- Weekend w górach. Które szlaki warto zobaczyć?
- Wybierasz się w góry? Sprawdź, co musisz ze sobą zabrać. "Temperatura potrafi spaść nawet o 10 stopni C"
- Góry Stołowe - co warto zobaczyć? Atrakcje, zabytki, szlaki turystyczne
Autor: Adrian Adamczyk
Źródło zdjęcia głównego: ewg3D/Getty Images