Odkryj ogród Saski w Lublinie. Co warto w nim zobaczyć?

Ogród
Odkryj ogród Saski w Lublinie. Co warto w nim zobaczyć?
Źródło: virsuziglis/Getty Images
Ogród Saski to park niedaleko centrum Lublina, w którym można odpocząć od wielkomiejskiego zgiełku. Niemal codziennie po tamtejszych alejkach spacerują studenci, matki z dziećmi czy osoby starsze. Poznaj historię Ogrodu Saskiego i atrakcje, jakie oferuje.

Dalsza część artykułu znajduje się pod materiałem wideo

Podróże po Polsce

Katarzyna Jaroszyńska
Źródło: Dzień Dobry TVN
Niezwykły bar mleczny w Krakowie
Niezwykły bar mleczny w Krakowie
Świat zabawek w Gdańsku
Świat zabawek w Gdańsku
Wrocławskie święto biegaczy
Wrocławskie święto biegaczy
Banksy we Wrocławiu
Banksy we Wrocławiu
Warszawa miała swoją skocznię narciarską
Warszawa miała swoją skocznię narciarską
Magiczna, świąteczna Warszawa
Magiczna, świąteczna Warszawa

Ogród Saski to jedno z najbardziej reprezentacyjnych miejsc w Lublinie. Park prezentuje się świetnie o każdej porze roku.

Kiedy powstał Ogród Saski?

Ogród Saski powstał w 1837 roku na płaskowyżu dawnych Pól Dominikańskich. Jego pomysłodawcą oraz koordynatorem prac był Feliks Bieczyński, inżynier gubernialny Lublina. Ogród Saski to pierwszy lubelski park miejski. Inspiracja dla Bieczyńskiego był park Czartoryskich w Puławach, który wówczas był jednym z najlepiej zaprojektowanych obiektów tego typu w Polsce. W pierwszych latach budowy twórcy Ogrodu Saskiego zajęli się kształtowaniem terenu oraz sprowadzaniem roślin. W tym okresie powstała także fosa otaczająca park, wokół której rosły krzewy ozdobne i krzaki agrestu. W 1851 roku w Ogrodzie Saskim powstał centralny kwietnik zawierający aż 700 róż hamburskich.

Park wielokrotnie ulegał różnym metamorfozom. W 1890 roku wyposażono go w murowanie ogrodzenie, a dziesięć lat później przy głównym wejściu utworzono sadzawkę. W trakcie II wojny światowej ogrodzenie i bramę wejściową zdemontowano, a do ich odbudowy powrócono dopiero w 2001 roku. W 2012 roku rozpoczęto rewitalizację Ogrodu Saskiego, a prace zakończyły się w 2013 roku. Wymieniono ogrodzenie, nawierzchnię ścieżek, wyremontowano staw i wyposażono park w sieć światłowodową i monitoring.

Jakie atrakcje oferuje Ogród Saski?

Lubelski Ogród Saski to miejsce, do którego przychodzi się przede wszystkim po to, by odpocząć z dala od zgiełku miasta. Park zajmuje powierzchnię 12 ha i rośnie tu 2500 drzew, bylin i krzewów, które umilają odpoczynek. W centrum ogrodu znajduje się muszla koncertowa, gdzie w sezonie letnim odbywają się koncerty, przedstawienia i inne wydarzenia kulturalne. Rodzice z dziećmi często odwiedzają tutejszy plac zabaw. Miejsce to cieszy się dużym zainteresowaniem, gdyż oferuje nowoczesne huśtawki, zjeżdżalnie itp. Ponadto na terenie parku mieszkają 4 pawie (3 samiczki i 1 samiec). Zwierzęta niekiedy są zamknięte w wolierze, a niekiedy spacerują po parku. To jedna z większych atrakcji lubelskiego Ogrodu Saskiego. Pawie chętnie pozują do zdjęć, a dzięki zakazowi wprowadzania psów do parku są bezpieczne.

Znajdująca się na terenie Ogrodu Saskiego galeria na świeżym powietrzu przyciąga wszystkich miłośników sztuki. Wzdłuż ogrodzenia parku, od strony Alej Racławickich, wywieszane są ciekawe zdjęcia i plakaty. To jednak nie wszystkie atrakcje parku. Można spacerować tu po równych i zadbanych alejkach, usiąść na jednej z wielu ławek czy odwiedzić znajdującą się w centrum ogrodu altanę oraz obejrzeć z bliska zegar słoneczny.

Jakie rośliny znajdziemy w lubelskim Ogrodzie Saskim?

Ogród Saski od lat budzi zainteresowanie wśród botaników. Na terenie parku można znaleźć cenne okazy starodrzewu. Najcenniejszym z nich jest rosnąca w południowej części parku topola biała, czyli Populus alba. Obwód drzewa wynosi 615 centymetrów w pierśnicy. Co ciekawe, jest to prawdopodobnie największe z lubelskich drzew, które mimo to wciąż się dobrze trzyma. Kolejnym cennym drzewem jest lipa srebrzysta, czyli Tilia tomentosa. Ta najstarsza ze wszystkich roślin rośnie w centralnej części parku.

Wiele drzew Ogrodu Saskiego nie jest w najlepszej kondycji. Wynika to głównie z zaniedbań jeszcze z lat siedemdziesiątych i osiemdziesiątych ubiegłego wieku. Wówczas nie było specjalistów, którzy wiedzieliby, jakich zabiegów pielęgnacyjnych potrzebują drzewa. W tamtym okresie wszelkie czynności tego typu ograniczały się do wycinania drzew obumarłych i usuwania posuszu zagrażającego bezpieczeństwu spacerowiczów.

Co warto wiedzieć o fontannach Ogrodu Saskiego?

Fontanna to jeden z najważniejszych elementów każdego parku, więc nie mogło jej zabraknąć również w Ogrodzie Saskim. Pierwsze takie urządzenie wodne powstało już w 1889 roku i znajdowało się między zegarem słonecznym i altaną. Pierwszą fontannę Ogrodu Saskiego zaprojektowali majstrowie Czyżkowski i Balum. Była bogato zdobiona i miała kulisty zbiornik – obecnie tej fontanny już nie ma. Druga fontanna zastąpiła dawną altanę i choć wielokrotnie ją przebudowywano, to istnieje do dziś i znajduje się nieopodal zegara słonecznego.

Jakie koncerty odbywają się w Ogrodzie Saskim?

Ogród Saski w sezonie letnim jest niemal zawsze pełen ludzi. Dużym zainteresowaniem cieszą się koncerty organizowane w znajdującej się tam muszli koncertowej. Najwięcej wydarzeń tego typu odbywa się między czerwcem a wrześniem. Na przykład w 2017 roku zorganizowano cykl „Letnich koncertów w Ogrodzie Saskim”, podczas których występowali zarówno muzycy klasyczni, jak i folkowi.

Zobacz także:

podziel się:

Pozostałe wiadomości