Jakie są najciekawsze atrakcje turystyczne Siedlec i okolicy? Tu warto się wybrać

Siedlce
Siedlce - atrakcje miasta i okolicy. Jakie zabytki warto tam zwiedzić?
Źródło: Henryk Sadura/GettyImages

Siedlce zawdzięczają swoje zabytki architektoniczne księżnej Aleksandrze Ogińskiej, dzięki której miasto w XVIII w. przeżywało czasy świetności. Wśród atrakcji turystycznych Siedlec wymienia się Ratusz Miejski, Pałac Ogińskich, browar oraz... dzieło El Greco, które trafiło do tamtejszego muzeum.

Największą atrakcją okolic Siedlec jest piękno podlaskiej natury, którą można podziwiać podczas wycieczki rowerowej, spływu kajakowego rzeką Liwiec lub przejazdu samochodem przez pobliskie wioski.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Gdzie na weekend w Polsce?
Źródło: Dzień Dobry TVN

Atrakcje turystyczne Siedlec - pałac, ratusz i inne zabytki z XVIII wieku

Siedlce swój kształt zawdzięczają przede wszystkim księżnej Aleksandrze Ogińskiej, pochodzącej z rodu Czartoryskich. To ona zleciła gruntowną przebudowę klasycystycznej posiadłości z 1730 r. Rzeczywiście, w latach 1779–1781 pałac zyskał zupełnie nowy kształt i gościł takie osobistości jak Stanisław August Poniatowski czy Tadeusz Kościuszko. Spalony podczas II wojny światowej Pałac Ogińskich został odbudowany w 1950 r. a niedawno odrestaurowany. Aktualnie zarządza nim Uniwersytet Przyrodniczo-Humanistyczny w Siedlcach. Księżna sprawiła, że miasto przeżywało pod koniec XVIII wieku najlepsze lata – oprócz pałacu powstał wtedy ratusz, wspaniały ogród nazwany na cześć księżnej Aleksandrią, kaplica, a kościół doczekał się przebudowy.

Dziś na terenie dawnego ogrodu znajduje się nieco zapomniany park miejski. Pozostałe obiekty zachowały się w doskonałym stanie. Charakterystyczny budynek Ratusza Miejskiego zwanego Jackiem to jedna z największych atrakcji turystycznych Siedlec i okolic. Oryginalna późnobarokowa budowla powstała w latach 1763–1773, a jego imię „Jacek” nawiązuje do historii lokaja księżnej Ogińskiej, który pozował do rzeźby Atlasa znajdującej się dziś na szczycie wieży. W środku można zwiedzać ekspozycje Muzeum Regionalnego w Siedlcach związane z tematyką archeologii, numizmatyki i etnografii. To nie koniec atrakcji muzealnych. W Muzeum Diecezjalnym znajduje się unikat na skalę światową - znalezione przypadkiem dzieło hiszpańskiego artysty El Greco - „Ekstaza św. Franciszka”, obecnie najcenniejszy eksponat muzealny w obiekcie.

Kulinarne atrakcje Siedlec - co kryje dawna Hala Targowa?

Jak zawsze podczas zwiedzania w końcu turystów dopadnie głód. Zamiast wybierać przypadkowe restauracje, lepiej dokładnie zaplanować również kulinarną stronę wycieczki. Pomocny może się okazać Szlak Kulinarny "Mazowiecka Micha Szlachecka", który skieruje głodnych podróżnych do restauracji z tradycjami. W Siedlcach można także połączyć porę posiłku z degustacją wyśmienitych trunków oraz zwiedzaniem historycznej części miasta. Jak to możliwe?

Całkiem niedawno na terenie dawnej Hali Targowej powstała Brofaktura - browar restauracyjny, w którym można smacznie zjeść, spróbować warzonego na miejscu piwa, a także obejrzeć odrestaurowane wnętrza, którym nadano industrialny charakter i umiejętnie wkomponowano w nie kotły warzelne i całą skomplikowaną aparaturę niezbędną do przygotowywania dobrej jakości piwa. Budynek pochodzi z 1908 r. i przez wiele lat pełnił funkcję handlową. Dziś stanowi jedną z najchętniej odwiedzanych atrakcji Siedlec.

Najciekawsze atrakcje dla dzieci w Siedlcach i okolicach

Wśród atrakcji dla dzieci w Siedlcach koniecznie trzeba wymienić Park Wodny, w którym znajdują się: basen sportowy, basen rekreacyjny, brodzik dla dzieci, zjeżdżalnie, jacuzzi i sauny. To nie koniec wrażeń, jakie zapewnia obiekt – rodzinny czas można spędzić również podczas gry w kręgle lub bilard. Po wyczerpaniu wszystkich atrakcji Siedlec warto także skorzystać z oferty okolicznych miejscowości. W odległości 17 km na północ od Siedlec znajduje się miejscowość Nakory, a w niej świetnie przygotowany park linowy, który gwarantuje niezapomniane przeżycia. Znajduje się tam także ptaszarnia – można w niej zobaczyć gatunki z całego świata, między innymi cyraneczkę bajkalską, garłacza pomorskiego czy sterniczkę jamajską.

Atrakcje przyrodnicze Siedlec i okolic

Oddalając się od centrum miasta, można na własne oczy zobaczyć piękno podlaskiej natury i krajobrazów. Atrakcje przyrodnicze w Siedlcach to między innymi Lasek Sekulski oraz teren Rezerwatu Przyrody Stawy Siedleckie. Warto skorzystać ze szlaków rowerowych wytyczonych w malowniczych okolicach miasta. Trasa Zielone Siedlce (13 km) wiedzie przez Dolinę Muchawki (użytek ekologiczny nad zalewem), las i Błonia, zaś trasa Budzieszyńska (73 km) wzdłuż doliny rzeki Liwiec i przez Wysoczyznę Siedlecką. Rzeką Liwiec można także spłynąć kajakami, podziwiając malownicze tereny z innej perspektywy.

Powiat siedlecki skrywa także atrakcje turystyczne dla miłośników dawnych kultur. W Podnieśnie znajdowało się grodzisko pierścieniowate pochodzące z XI–XII w. – dziś można obserwować w tym miejscu wyraźne wały. W Chodowie znajduje się cenny pod względem przyrodniczym teren nazywany Ostoją Nadliwiecką - korytarz ekologiczny i miejsce, w którym można zobaczyć wiele zagrożonych gatunków zwierząt, roślin czy grzybów.

Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.

Zobacz także:

podziel się:

Pozostałe wiadomości