Atrakcje Świeradowa-Zdroju. Co warto zobaczyć w tej uzdrowiskowej miejscowości? 

Świeradów-Zdrój – atrakcje turystyczne, zwiedzanie
Świeradów-Zdrój – atrakcje turystyczne, zwiedzanie
Źródło: SOPA Images/Getty Images
Świeradów-Zdrój to wyjątkowo urokliwa, górska miejscowość. Położony przy granicy z Czechami, stanowi świetną bazę wypadową do eksplorowania Gór Izerskich. Ma status uzdrowiska, a tutejsze wody zdrojowe wzmacniają układ odpornościowy. Dowiedz się więcej o atrakcjach Świeradowa-Zdroju. 

Świeradów-Zdrój to turystyczna miejscowość, w której leczy się głównie schorzenia reumatyczne, neurologiczne i układu krążenia. Lecznicze właściwości mają nie tylko tutejsze wody mineralne, lecz także złoża borowiny. Miejscowość bardzo często odwiedzają kuracjusze oraz narciarze – zimą spada tu dużo śniegu.

Atrakcje Świeradowa-Zdroju 

Poniżej prezentujemy listę kilku interesujących miejsc w Świeradowie-Zdroju. Warto również poznać atrakcje spoza tego zestawienia, których nie brakuje w miejscowości. 

Dom Zdrojowy 

Jedną z najważniejszych atrakcji w Świeradowie-Zdroju jest Dom Zdrojowy, który powstał w latach 30. XX wieku. Jego najważniejszą część stanowi rozciągająca się na 80 m Hala Spacerowa, będąca jednocześnie najdłuższym tego typu obiektem na Dolnym Śląsku. Mieści się tam też pijalnia wody mineralnej z radem, który pozytywnie wpływa na układ immunologiczny. Co więcej, w Domu Zdrojowym znajduje się Muzeum Górnictwa Uzdrowiskowego, hotel, SPA, kawiarnia oraz sala gimnastyczna. 

Park Zdrojowy 

Co jeszcze warto zobaczyć w Świeradowie-Zdroju? Na przykład Park Zdrojowy, usytuowany tuż przy Domu Zdrojowym. Na jego terenie można podziwiać sztuczną grotę, która dawniej była pijalnią wody mineralnej. Parkowe alejki, tarasy i schody sprawiają, że to idealne miejsce do romantycznych spacerów. Nad parkiem wznosi się kościół św. Józefa z dwiema charakterystycznymi, strzelistymi wieżami. 

Wyciąg w Świerardowie-Zdroju 

Z atrakcji turystycznych w Świeradowie-Zdroju warto także sprawdzić kolej gondolową. Główna stacja leży u podnóża Stogu Izerskiego, tuż obok wiekowego schroniska. Z wyciągu można korzystać przez cały rok: zimą jeżdżą nim głównie narciarze i snowboardziści, latem natomiast rowerzyści i turyści, gdyż ten górski szczyt stanowi doskonały punkt widokowy. Koszt normalnego biletu w obie strony to 37 zł, a ulgowego – 33 zł. 

Szlaki w Świeradowie-Zdroju 

Jak już powiedzieliśmy, do Świeradowa-Zdroju można się wybrać nie tylko na narty, lecz także w celu wędrówki po górach. Godny uwagi jest przede wszystkim szlak zielony prowadzący na Bobrowe Skały. Warto też wejść na Sępią Górę lub Zajęcznik oraz odwiedzić schronisko na Stogu Izerskim czy chatki Górzystów. A to tylko kilka z wielu możliwości. 

Łazienki Leopolda 

Z zabytków w Świeradowie-Zdroju warto też zobaczyć Łazienki Leopolda. Zbudowane zostały w latach 30. XIX wieku, a ufundowała je rodzina Schaffgotschów. Dawniej stanowiły obiekt uzdrowiskowy, który cieszył się dużą popularnością. W pewnym momencie postawiono tu urządzenia do inhalacji oraz produkcji chłodnej mgły. Obecnie budynek jest siedzibą Centrum Reumatologii „Goplana” i do dziś wykonuje się w nim m.in. kąpiele świerkowe. 

Fontanna z żabkami 

Nie wszyscy wiedzą, że symbolem Świeradowa-Zdroju są… żabki, które pojawiają się w wielu miejscach tego miasta. Najlepszym tego przykładem jest fontanna z żabami, znajdująca się w samym centrum. Zgodnie z wieloma legendami, symbol ten nawiązuje do historii powstania uzdrowiska. Podobno w tutejszym potoku pewien lekarz znalazł płaza, który już nie żył, ale był dobrze zakonserwowany. W ten sposób odkryto lecznicze właściwości tutejszych wód, co z kolei stało się początkiem uzdrowiska w Świeradowie-Zdroju. 

Willa Szarlotta 

Obecnie w willi znajduje się Sanatorium "Szarotka". Nawet osoby, które nie planują pobytu w tym miejscu, powinny przynajmniej obejrzeć budynek z zewnątrz. Willa Szarlotta została zbudowana w 1900 roku i pełniła wówczas funkcję domu turystycznego, w którym mogło przebywać około 40 gości. W latach 90. XX wieku zaczęła pełnić funkcję pawilonu uzdrowiskowego. Skupiano się tu głównie na leczeniu chorób neurologicznych. Obecnie, jak już wspomniano wcześniej, w willi mieści się sanatorium. 

Świeradów-Zdrój: atrakcje dla dzieci 

W miejscowości nie brakuje również miejsc, które mogą zaciekawić najmłodszych turystów. 

Czarci Młyn w Czerniawie-Zdroju 

Aby znaleźć szczególnie interesujące atrakcje dla dzieci, warto wyjść poza centrum. Maluchy prawdopodobnie zainteresuje Czarci Młyn w Czerniawie-Zdroju (dzielnicy Świeradowa-Zdroju), w którym mieści się Muzeum Chleba. Można tu wiele dowiedzieć się o procesie powstawania pieczywa oraz zobaczyć na własne oczy młyn wodny. Wstęp do muzeum jest bezpłatny. 

Zobacz także:

podziel się:

Pozostałe wiadomości