Sosnowiec – najciekawsze atrakcje i zabytki miasta oraz okolic 

Sosnowiec
Sosnowiec
Źródło: Lumir Pecold/Getty Images
Sosnowiec jest chyba najmniej docenianym miastem Aglomeracji Śląskiej. Mało kto wie, że znajduje się tam średniowieczny zamek, przepięknie odrestaurowane pałace czy zabytkowa cerkiew prawosławna. W Sosnowcu nie brakuje atrakcji dla dzieci – warto odwiedzić między innymi Egzotarium i wrotkarnię. 

Pośród ciekawych miejsc w Sosnowcu trzeba wymienić także zabytkowy budynek dworca kolejowego czy malowniczy kompleks stawów na obrzeżach miasta. Bez trudu da się zaplanować program jednodniowej lub weekendowej wycieczki do Sosnowca, która będzie atrakcyjna zarówno dla dzieci, jak i dla dorosłych.

Zamek Sielecki, pałace i obiekty sakralne – najstarsze atrakcje Sosnowca 

Najstarszym zabytkiem Sosnowca jest Zamek Sielecki. Jego historia sięga początków XV wieku, zaś w XVII wieku obiekt przeszedł przebudowę, zyskując boczne skrzydła i wieżyczki. W obecnym kształcie nie przypomina typowej budowli obronnej, choć nie można odmówić mu uroku. Dziś zamek jest siedzibą Sosnowieckiego Centrum Sztuki i stanowi ważne centrum kulturalne miasta. Odbywają się tu warsztaty, wykłady, koncerty, działa Miejska Galeria Sztuki Extravagance, a w programie regularnie pojawiają się atrakcyjne wydarzenia. Podczas zwiedzania Sosnowca warto zobaczyć XIX-wieczny pałac Dietla położony w otoczeniu parku im. Stefana Żeromskiego.

Odrestaurowana neobarokowa budowla skrywa bogato zdobioną salę balową z lustrami i oryginalnym wyposażeniem z drewna dębowego, jadalnię, oranżerię, pokój fajkowy, sypialnie i inne pomieszczenia. Wnętrza można zwiedzać z kustoszem w wybrane dni – w pozostałe w pałacu odbywają się wesela, konferencje i wydarzenia kulturalne. Kolejnym ciekawym miejscem w Sosnowcu jest otoczony starym parkiem neobarokowy Pałac Schöna, w którym obecnie znajduje się restauracja, Urząd Stanu Cywilnego oraz Muzeum Miejskie. Wystawy obejmują kolekcję sztuki i szkła artystycznego, a także eksponaty związane z historią miasta i Zagłębia Dąbrowskiego. Podczas spaceru po Śródmieściu warto także obejrzeć eklektyczny Nowy Pałac Schöna wybudowany na przełomie XIX i XX wieku. Przed odjazdem trzeba jeszcze zobaczyć zabytkową cerkiew prawosławną, która znajduje się nieopodal dworca. Wśród obiektów sakralnych Sosnowca wyróżnia się także neogotycki Kościół św. Tomasza Apostoła wybudowany w latach 1904–1911 oraz Bazylika katedralna Wniebowzięcia NMP z końca XIX wieku.

Najciekawsze atrakcje dla dzieci w Sosnowcu 

Podczas pobytu w mieście wraz z całą rodziną warto skorzystać z oferty dedykowanej najmłodszym. W Sosnowcu świetną rozrywkę dla dzieci i dorosłych zapewnia wrotkarnia – miejsce, w którym można wypożyczyć wrotki i kaski, by wspólnie pojeździć w specjalnie przygotowanej hali w rytm energetycznej muzyki. W obiekcie znajduje się także strefa relaksu i bar z popcornem, przekąskami i świetną kawą. Po intensywnie spędzonym czasie warto odpocząć z dziećmi w ogrodzie botaniczno-zoologicznym Egzotarium.

Na rozległym terenie Parku im. porucznika pilota Jana Fusińskiego zgromadzono wiele gatunków roślin z różnych zakątków świata i stref klimatycznych – z obszaru śródziemnomorskiego, wysp oceanicznych, tropików i pustyni. Wśród zwierząt dominują ryby i gady – w tym węże, żółwie, a także krokodyl nilowy. W przypadku niepogody warto skorzystać z licznych sal zabaw i bawialni dla dzieci znajdujących się w Sosnowcu. Miejscowe dzieci mają także dostęp do szerokiej oferty kulturalnej i edukacyjnej. Miejski Klub im. Jana Kiepury w Sosnowcu ma w swoim programie liczne zajęcia dla dzieci: taneczne, muzyczne, teatralne i plastyczne. W mieście nie brakuje także firm i instytucji prowadzących zajęcia sportowe dla dzieci – mali mieszkańcy Sosnowca mogą zapisać się do szkoły sztuk walki, na basen czy do klubu piłkarskiego. 

Inne atrakcje turystyczne w Sosnowcu i okolicach – co jeszcze warto zobaczyć? 

Kiedy atrakcje turystyczne w centrum Sosnowca się wyczerpią, warto udać się na obrzeża, by zakosztować piękna natury. Na uwagę zasługuje szczególnie położony na południe od miasta – na granicy z Katowicami i Mysłowicami – Zespół przyrodniczo-krajobrazowy Szopienice-Borki. Malownicze tereny wokół przedzielonych groblami stawów Borki, Stawiki, Morawa i Hubertus oraz rzek Rawy i Brynicy to wymarzone miejsce dla spacerowiczów i wędkarzy.

W okolicy da się wypatrzyć liczne gatunki dzikiego ptactwa – perkozy dwuczube, łyski, łabędzie nieme, kaczki krzyżówki, potrzosy i trzciniaki. Co jeszcze można robić w okolicach Sosnowca? Miasto należy do Aglomeracji Śląskiej, więc atrakcje Katowic, Chorzowa czy Dąbrowy Górniczej są na wyciągnięcie ręki. W Katowicach warto odwiedzić Muzeum Śląskie, malowniczą Dolinę Trzech Stawów, zabytkową dzielnicę Nikiszowiec. Trzeba wspomnieć także o Parku Śląskim w Chorzowie, który jest drugim pod względem wielkości parkiem Europy! Na jego terenie znajduje się Planetarium, zoo, Śląskie Wesołe Miasteczko, Stadion Śląski, a także Park Etnograficzny. 

Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.

Zobacz także:

podziel się:

Pozostałe wiadomości