Biała Podlaska – atrakcje i zabytki w mieście oraz okolicy. Jak zaplanować zwiedzanie? 

Biała Podlaska
Biała Podlaska – atrakcje i zabytki w mieście oraz okolicy. Jak zaplanować zwiedzanie? 
Źródło: Shevchenko Andrey/Getty Images
Biała Podlaska to niewielka miejscowość leżąca w północnej części województwa lubelskiego. Historia miasta sięga czasów średniowiecznych. Ze względu na mnogość atrakcji i zabytków Biała Podlaska jest obecnie bardzo atrakcyjnym celem podróży. Co warto tu zobaczyć?
DD_20240720_Dziwnow_prowadzacy_REP
Jakie atrakcje czekają nas w Dziwnowie?
Źródło: Dzień Dobry TVN

Biała Podlaska to miejscowość, która na kartach historii zapisała się już w 1345 roku, a jako wieś istniała prawdopodobnie dużo wcześniej. Rozwój miasta, jak i bogactwo zabytków zawdzięczać można m.in. rodowi Radziwiłłów, w tym szczególnie księciu Aleksandrowi Ludwikowi Radziwiłłowi. Po tej znamienitej dynastii pozostała też największa atrakcja i zabytek Białej Podlaskiej – zespół pałacowo-parkowy Radziwiłłów. Zwiedzając miasto, warto zaplanować wizytę w wielu zabytkowych i przepięknych obiektach sakralnych. 

Zabytkowa Biała Podlaska – od Wielkiego Księstwa Litewskiego do Rzeczypospolitej Polskiej 

Białą Podlaską, miasto na prawach powiatu w północnej części województwa lubelskiego, zamieszkuje obecnie blisko 57 tysięcy mieszkańców. Znajdująca się w mieście rzeźba świętego Michała Archanioła, będąca nawiązaniem do herbu miasta przedstawiającego tę postać stojącą na pokonanym smoku, przypomina o długiej historii Białej Podlaskiej. Klimat sprzed wielu wieków dostrzegalny jest zresztą w samym mieście. 

Źródła historyczne po raz pierwszy wzmiankują o Białej Podlaskiej w 1345 roku. Lokację miejską wieś uzyskała przed 1498 rokiem. W drugiej połowie XVI wieku miastem zarządzał ród Radziwiłłów, po którym pozostało wiele atrakcyjnych zabytków. W 1622 roku, za sprawą Aleksandra Ludwika Radziwiłła, została tu wybudowana forteca i zamek, a sześć lat później założona Akademia Bialska, która od 1633 roku była filią Akademii Krakowskiej (współcześnie Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie). Obecnie w budynku tym funkcjonuje I Liceum Ogólnokształcące im. Józefa Ignacego Kraszewskiego. 

Od uzyskania praw miejskich do czasów współczesnych Biała Podlaska przechodziła pod panowanie różnych mocarstw – początkowo Wielkiego Księstwa Litewskiego, następnie Rzeczypospolitej Obojga Narodów, wraz z rozbiorami pod Imperium Habsburgów, Cesarstwo Austrii, dalej Księstwo Warszawskie, a następnie imperium rosyjskie aż do uzyskania wolności w okresie odradzającej się II Rzeczypospolitej Polskiej po I wojnie światowej. Mimo to przez wieki obszary Białej Podlaskiej nie były większymi polami bitew, dzięki czemu znajdujące się w miejscowości zabytki zachowały się w dobrym stanie. 

Co warto zobaczyć w Białej Podlaskiej? Ciekawe zabytki 

Chociaż Biała Podlaska nie jest zbyt dużą miejscowością, to mnogość zabytków zadowoli każdego podróżującego i turystę. Na uwagę zasługuje wiele pięknych obiektów sakralnych: zabytkowy kościół pw. św. Anny z drugiej połowy XVI wieku, Zakon Braci Mniejszych Kapucynów z II poł. XVII wieku czy kościół pw. Narodzenia Najświętszej Maryi Panny z XVIII wieku, stworzony w stylu późnobarokowym, pobazyliańskim. W tym ostatnim miejscu przechowywane były relikwie świętego Józefa Kuncewicza. 

Przechadzając się po centrum miasta, trudno nie zachwycić się malowniczymi, eklektycznymi kamienicami z końca XIX i początku XX wieku. Właśnie dzięki nim czuje się zupełnie inny klimat, jakby w jakiś w niesamowity sposób świat na moment stanął w miejscu. 

Jedną z największych zabytkowych atrakcji Białej Podlaskiej jest niewątpliwie zespół pałacowo-parkowy Radziwiłłów. Posiadłość obejmuje pozostałości niegdysiejszego zamku, składającego się z pięciu bastionów otoczonych wałem ziemnym i fosą. Budowa została ukończona w latach 30. XVII wieku, architektem był Paweł Negroni, zwany „Murzynem”, a inwestorem książę Aleksander Ludwik Radziwiłł. Na końcach dawnego dziedzińca paradnego w 1709 roku zostały dobudowane trzy oficyny. Obecnie znajdują się w nich m.in. Miejska Biblioteka Publiczna, Bialskie Centrum Kultury i Muzeum Południowe Podlasia, w którym zapoznać się można z ciekawą historią regionu. Zarówno przepiękne tereny parkowe, jak i część posiadłości udostępnione są do zwiedzania dla turystów. 

Atrakcje turystyczne Białej Podlaskiej i okolic dla dzieci i dorosłych 

Biała Podlaska może sprawdzić się jako bardzo dobra baza wypadowa do zwiedzania okolicy. Chociaż sama miejscowość znajduje się w województwie lubelskim, to jednak historyczny region Podlasia i jego charakterystyczny klimat są tu silnie zauważalne. 

Jeśli chodzi o atrakcje dla najmłodszych, warto wybrać się na przejażdżki konne, spływy kajakowe w okolicy albo rejsy statkiem na Bugu. Chcąc zwiedzić jeszcze więcej zabytków, można udać się do Janowa Podlaskiego, aby zobaczyć w nim barokowy kościół pw. Św. Trójcy, który stał się miejscem pochówku znanego każdemu poety, biskupa i historyka – Adama Naruszewicza. Niedaleko, w sąsiadującej z Janowem Wygodzie, znajduje się słynna stadnina koni arabskich. 

Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji na Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.

Zobacz także:

podziel się:

Pozostałe wiadomości