W Bełchatowie jest wiele atrakcji, które pozwolą się przekonać, że miasto nie słynie wyłącznie ze skoczni narciarskiej, kopalni i Elektrowni Bełchatów. Warto przespacerować się po placu Gabriela Narutowicza i zwiedzić Muzeum Regionalne w Bełchatowie, zlokalizowane w zabytkowym dworze. Oprócz tego można zwiedzić atrakcje regionu, gdyż Bełchatów to także świetna baza wypadowa.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Bełchatów – rys historyczny
Historia Bełchatowa nie jest zbyt długa – do XVIII wieku była to niewielka miejscowość, usytuowana w pobliżu Grocholic, współczesnej dzielnicy Bełchatowa. Ze względu na fakt, że do 1832 roku miasto było prywatną własnością rodu szlacheckiego, w którym nie istniały popularne wówczas ograniczenia osiedlania się dla ludności żydowskiej, życie i kultura żydowska w Bełchatowie kwitła. Tendencja ta trwała do początku II wojny światowej. Świadczy o tym m.in. lista partii politycznych w okresie międzywojennym, spośród których wiele reprezentowało populację żydowską (np. Żydowska Robotnicza Partia Socjalistyczna "Poalej – Syjon", partia "Poalej Emunaj Izrael").
Wiek XIX to charakterystyczny dla regionu etap uprzemysłowienia miasta, a także powstawania pierwszych zakładów tkackich, z którymi województwo łódzkie kojarzy się niektórym nawet do dziś. Piękna historia Bełchatowa została nieco zaburzona w trakcie epoki PRL, a to za sprawą wybudowania w latach 70. i 80. XX wieku ogromnej kopalni węgla brunatnego oraz elektrowni spalającej węgiel w celu pozyskania energii elektrycznej. Do dziś Elektrownia Bełchatów jest największym emitorem dwutlenku węgla w całej Polsce.
Współczesny Bełchatów – atrakcje miasta i zabytki
Zamieszkiwany przez ponad 57 tys. mieszkańców Bełchatów może zaproponować odpoczynek i atrakcje zarówno dla dorosłych, jak i dla dzieci. Za aktywną rekreację odpowiadać może wiele boisk i miejsc sportowych, ale szczególną uwagę przykuwa skocznia narciarska w Bełchatowie.
Inną atrakcją i jednocześnie zabytkiem jest ulokowane przy ulicy Rodziny Hellwigów 11 Muzeum Regionalne w Bełchatowie. Chociaż muzeum to funkcjonuje od 1998 roku, to historia zabytkowego dworu, w którym się znajduje, jest znacznie dłuższa. Powstał on na początku XVIII wieku jako inwestycja rodziny Rychłowskich i miał podkreślać prestiż rodu. Na przestrzeni lat majątek zmieniał właścicieli, którzy dokonywali różnych modyfikacji i rozbudowy dworu. Oprócz bogatych zbiorów muzealnych dotyczących historii regionu można podziwiać wewnątrz zabytkowy, oryginalny kominek, wzorzyste posadzki i ryzality.
Zwiedzając Bełchatów, nie można nie natrafić również na usytuowany w centrum miasta plac, od 1925 roku noszący imię Gabriela Narutowicza, pierwszego prezydenta Rzeczypospolitej. Wcześniej w tym miejscu znajdował się plac targowy. Od 2010 roku, odkąd otwarto to miejsce po rozbudowie i modernizacji, przechadzać się można jeszcze większą liczbą spacerowych alejek, zostały przygotowane także fontanny, stoliki do gry w szachy, siatkarska aleja gwiazd, a dzieci mogą pobawić się na okolicznych placach zabaw.
W Bełchatowie znajduje się również wiele zabytkowych obiektów sakralnych. Na uwagę zasługuje m.in. drewniany kościół i klasztor franciszkanów z 1617 roku. W jego długiej historii odnaleźć można także rąbek historii wspomnianych Rychłowskich – ród ten w pierwszej połowie XVII wieku odpowiedzialny był za rozbudowę obiektu i dobudowanie dwóch murowanych kaplic. Drewniany kościół zastąpiono murowanym. Innym wartym odwiedzenia obiektem sakralnym jest kościół pw. Wszystkich Świętych znajdujący się w dzielnicy Grocholice. Wewnątrz podziwiać można sztukę i architekturę sakralną, m.in. zabytkową chrzcielnicę z XVIII wieku, ołtarz główny pw. Matki Boskiej Szkaplerznej i św. Józefa z XVII wieku, a także liczne rzeźby.
Bełchatów jako świetna baza wypadowa
Usytuowany w centralno-południowej części województwa łódzkiego Bełchatów jest doskonałą bazą wypadową do zwiedzania atrakcji regionu. Bliskie sąsiedztwo Łodzi zapewnia możliwość poznania wszystkich jej atrakcji.
Kilkanaście kilometrów od Bełchatowa znajdują się sztuczne zbiorniki retencyjne Słok i Wawrzkowizna, wokół których funkcjonuje zaawansowana infrastruktura hotelarska, rekreacyjna i gastronomiczna. Plaże, kąpieliska, sporty wodne i inne atrakcje czekają na przyjeżdżających z Bełchatowa mieszkańców i turystów.
Oprócz tego na uwagę zasługuje zespół dworsko-parkowy w pobliskim Dobiecinie, dwór w Dobrzelowie i Łękawie oraz zabytkowy kościół drewniany pw. Świętego Rocha w Postękalicach. Miłośnicy historii mogą wybrać się na zwiedzanie ruin dworu obronnego w Mikorzycach.
Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.
Zobacz także:
- Najlepsze atrakcje Gdańska. Co warto zobaczyć w Trójmieście?
- Poronin – szlaki turystyczne, atrakcje, imprezy
- Poleski Park Narodowy to wyjątkowe miejsce. Co warto o nim wiedzieć?
Autor: Adrian Adamczyk
Źródło zdjęcia głównego: Bloomberg/Getty Images