Nysa – najciekawsze atrakcje turystyczne 

Nysa
Nysa – najciekawsze atrakcje turystyczne 
Źródło: Jacek Polakiewicz/Getty Images
Nysa to jedno z najstarszych miast na Śląsku, które w XV wieku było ważną w tym rejonie osadą. Nazywano ją nawet "Śląskim Rzymem", a wszystko dzięki dużej liczbie kościołów i wież wznoszących się nad murami obronnymi. 

Miasto od początku istnienia miało charakter twierdzy. Od XVIII wieku do końca II wojny światowej Nysa leżała na terenie Prus, a później Niemiec. Po raz ostatni została twierdzą w 1945 roku, co przypłaciła ogromnymi zniszczeniami. W wyniku decyzji zwycięskich mocarstw Nysa po 600 latach ponownie została włączona do Polski.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

DD_20240216_Slask_rep_REP
Atrakcje województwa śląskiego
Źródło: Dzień Dobry TVN

 Nysa – zabytki w centrum miasta 

Poznawanie atrakcji turystycznych Nysy najlepiej rozpocząć od serca miasta, czyli rynku. Ma on kształt nieco wydłużonej ćwiartki koła. Taki układ rynku jest charakterystyczny dla miast, które znajdują się na przecięciu szlaków handlowych. Niestety w wyniku działań wojennych większość budynków została zniszczona i obecny wygląd rynku to głównie jego rekonstrukcja. Najbardziej dominującym obiektem na rynku w Nysie jest niewątpliwe gotycka bazylika św. Jakuba i Agnieszki. Szczególne wrażenie robi bogato zdobiony portal główny. Wewnątrz kościoła znajdują się sarkofagi będące miejscem ostatniego spoczynku ośmiu biskupów wrocławskich. Tuż obok kościoła wzniesiono bardzo charakterystyczny budynek dzwonnicy. Już na pierwszy rzut oka widać, że jest to budowla niedokończona. W zamyśle architektów dzwonnica miała mieć 100 metrów wysokości, a ostatecznie osiągnęła tylko 40. W jej wnętrzu można podziwiać wszystkie ocalałe z pożogi wojennej drogocenne przedmioty, które znajdowały się w bazylice. 

W mieście handlowym nieodzownym elementem musiała być waga miejska. W średniowieczu najczęściej na rynku właśnie budowano specjalny budynek, w którym umieszczano wagę miejską. Nie inaczej było w Nysie, gdzie do dziś można podziwiać XVII-wieczny, czteropiętrowy budynek znajdujący się przy rynku. Oprócz wagi znajdują się tam wzorce miar, które były obowiązujące w handlu. Budynek doznał wielu uszkodzeń w czasie oblężenia francuskiego w 1807 roku, kiedy trafiło go aż 30 kul armatnich. Jedna z nich, na pamiątkę tego wydarzenia, została wmurowana w elewację budynku. 

Wodne zabytki Nysy 

W pobliżu rynku warto też zwrócić uwagę na dwie budowle wodne. Jedną z nich jest studnia zabezpieczona bogato zdobioną kratą. Pochodzi z czasów dynastii Habsburgów, o czym świadczy dwugłowy orzeł umieszczony na jej szczycie. Powstała w związku z zatruciem wody w poprzedniej studni w czasie wojny trzydziestoletniej, a czynna była do połowy XIX wieku, kiedy w mieście uruchomiono wodociągi. Druga budowla to fontanna Trytona. Pochodzi z epoki baroku, w związku z czym jest bardzo bogato zdobiona i przedstawia greckiego boga Trytona, który dmucha w róg obfitości. Podstawę fontanny stanowi rzeźba czterech delfinów skierowanych w cztery strony świata. Miało to symbolizować bogactwo i dostatek Nysy. 

Na terenie miasta znajdują się też dwie charakterystyczne wieże. Jedna z nich to 33-metrowa biała Wieża Wrocławska. Obecnie stoi samotnie, ale dawniej stanowiła część zespołu więziennego. Drugim zabytkiem Nysy z tej grupy jest Wieża Ziębicka, wybudowana w stylu gotyckim z czerwonej cegły. Jej charakterystycznym elementem jest wmurowany w fasadę posąg lwa, który według legendy przywieziony został do miasta jako trofeum wojenne. 

Kolejne atrakcje Nysy znajdują się w pewnej odległości od rynku. Pierwszą z nich jest budynek poczty, na którego fasadzie znajdują różnorodne symbole, takie jak sfinks (czyli tajemnica), Hermes (bóg handlu) i żuraw (symbolizujący czujność). Drugim ciekawym miejscem w pobliżu nyskiego rynku jest Pałac Biskupi. Wybudowany został w stylu barokowym, a prace nad nim trwały około 100 lat. Obecnie w jego wnętrzu mieści się Muzeum Powiatowe w Nysie. 

Twierdza Nysa – militarna atrakcja miasta 

Niezwykle interesującym zabytkiem militarnym jest niewątpliwe Twierdza Nysa. Jest to jeden z najlepiej zachowanych systemów fortyfikacji na Śląsku. Co więcej, jego budynki rozsiane są na terenie całego miasta. Jednym z najciekawszych militarnych zabytków Nysy jest też Bastion św. Jadwigi. Pierwotnie mieściły się tam schrony dla piechoty i artylerii oraz kazamaty. Bardzo dokładnie odnowiony obiekt pełni funkcję informacji turystycznej. Inne zabytki Twierdzy Nysa to zlokalizowany w parku miejskim Fort Wodny, w którym znajduje się restauracja oraz Fort Regulicki, najbardziej na północ wysunięty obiekt Twierdzy Nysa. 

Jedną z oryginalnych atrakcji turystycznych Nysy jest Jezioro Nyskie. Jest to zbiornik retencyjny, który utworzono w 1972 roku. Woda, która się w nim znajduje, jest bardzo czysta, dzięki czemu można uprawiać tam wiele rodzajów sportów wodnych. Ponadto z brzegów jeziora rozciąga się piękny widok na Góry Opawskie, Złote i Bardzkie. Jezioro to też jedna z głównych atrakcji Nysy dla dzieci. Oprócz możliwości pływania na różnego rodzaju sprzęcie wodnym można wybrać się na 40-minutowy rejs po jeziorze. 

Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.

Zobacz także:

Autor: Adrian Adamczyk

Źródło zdjęcia głównego: Jacek Polakiewicz/Getty Images

podziel się:

Pozostałe wiadomości