Miasto przyciąga między innymi przepięknymi trasami turystycznymi, które znajdują się w jego okolicy. Coś dla siebie znajdą tutaj również miłośnicy spokojnych spacerów, jak i osoby lubiące jazdę na rowerze. Trasy łączą w sobie piękno przyrody i możliwość poznawania tutejszej przeszłości (np. szlak łemkowski). Iwonicz-Zdrój to także cykliczne imprezy kulturalne oraz szereg interesujących zabytków. Pobyt tutaj na pewno zapewni interesującą rozrywkę każdemu, kto zdecyduje się tu zatrzymać na dłużej.
Uzdrowisko Iwonicz-Zdrój – jakie schorzenia są tutaj leczone?
Iwonicz-Zdrój to przede wszystkim miasto uzdrowiskowe. Znajdują się tutaj sanatoria i pijalnie wód. Na leczenie w tej miejscowości kierowane są przede wszystkim osoby zmagające się z chorobami górnych dróg oddechowych, a także układu trawiennego, narządów ruchu czy skóry. Często leczone są tutaj także choroby kobiece, otyłość, osteoporoza, a także dolegliwości dotyczące układu nerwowego.
Osoby, które zawitają do tej miejscowości, mogą cieszyć się dobrodziejstwem płynącym z picia tutejszych wód mineralnych. Jak to zostało wspomniane, miasto to uznawane jest za jedno z najstarszych uzdrowisk w Polsce. Wzmianki o leczniczych wodach mineralnych pojawiają się już w XV wieku. Wody dostępne w pijalni mają różnorodny skład i mogą pomagać w takich dolegliwościach, jak: problemy z metabolizmem, cukrzyca, choroby układu moczowego, a także stany po zabiegach chirurgicznych. Warto jednak zwrócić uwagę na to, że w przypadku niektórych wód, np. z ujęcia "Karol 2", istnieją przeciwwskazania do picia (np. choroba wrzodowa).
Iwonicz-Zdrój – jakie atrakcje czekają na turystów?
Zarówno kuracjusze, jak i turyści szukają ciekawych sposobów na spędzenie czasu w Iwoniczu-Zdroju. Jak się okazuje, miejscowość ta jest atrakcyjna przez cały rok, nawet w czasie niepogody. Co zatem warto tu zobaczyć?
Już sama zabudowa miasta prezentuje się bardzo ciekawie. Łączy ona w sobie styl klasycystyczny i szwajcarski, co jest charakterystyczne dla tego regionu. Obiekty w większości zostały wzniesione na przełomie XIX i XX wieku. Wśród zabudowań można odnaleźć również te nawiązujące do stylu ludowego oraz secesji. Z tego okresu pochodzi wiele budynków, w których znajdują się obecnie pensjonaty. W dawnym domu zdrojowym swoją siedzibę ma natomiast gminny ośrodek kultury i kino.
Na ich tle wyróżnia się jeden z głównych zabytków sakralnych miasta – kościół św. Iwona i Matki Bożej Uzdrowienia Chorych. Jest to kościół drewniany wzniesiony w 1895 r.
Wartym zobaczenia obiektem jest także miejscowy amfiteatr, który powstał na zeskoku dawnych skoczni narciarskich. Projekt nawiązuje stylistyką do budynków znajdujących się w mieście. W jego tle można zobaczyć pozostałości po skoczniach narciarskich, które użytkowane były jeszcze w 2006 r.
Osoby lubiące aktywnie spędzać czas ucieszy wiadomość, że w Iwoniczu-Zdroju działa otwarty basen. Jest on atrakcją nie tylko dla dorosłych, lecz także dzieci, które mogą zjeżdżać ze zjeżdżalni do wody. Mniejsze dzieci mogą skorzystać również z zabawek znajdujących się na terenie otaczającego basen parku rekreacyjnego.
W Iwoniczu-Zdroju można aktywnie spędzić czas także zimą, znajduje się tutaj bowiem wyciąg narciarski. Długość trasy to 400 m i określana jest ona jako bardzo łatwa. Dodatkowo można na miejscu wypożyczyć sprzęt, a także umówić się na lekcję jazdy z instruktorem.
Iwonicz-Zdrój – szlaki turystyczne piesze i rowerowe
Spędzając więcej czasu w mieście, warto rozważyć poznanie również jego najbliższych okolic. Przede wszystkim Iwonicz-Zdrój oferuje wiele przepięknych szlaków turystycznych. Oprócz wyżej wspomnianego szlaku łemkowskiego w okolicy znajdują się także szlaki spacerowe Armii Krajowej, im. Władysława Bełzy czy im. Wincentego Pola. Ciekawie prezentuje się również szlak rowerowy "Między Zdrojami", obejmujący 24-kilometrową trasę stanowiącą pętlę pomiędzy Iwoniczem-Zdrojem, Klimkówką, Rymanowem i Bałuciankami.
Jakie atrakcje w okolicy Iwonicza-Zdroju warto zobaczyć?
Okolice Iwonicza-Zdroju kuszą też różnorodnymi zabytkami i miejscami, w których można poznać historię regionu. W położonym ok. 25 km od uzdrowiska Żarnowcu znajduje się Muzeum Marii Konopnickiej. Można w nim zobaczyć między innymi rękopisy pisarki oraz korespondencję z Elizą Orzeszkową. W Krośnie natomiast znajduje się Muzeum Podkarpackie, gdzie można lepiej poznać historię całego regionu. W bliskiej okolicy jest także Muzeum Przemysłu Naftowego w Bóbrce.
Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.
Zobacz także:
- Elektrowstrząsy za moczenie się w łóżku - tak "leczono" dzieci w sanatorium. "To była kara"
- Nałęczów – co warto zobaczyć w popularnym polskim uzdrowisku?
- Sanatoria są nie tylko dla starszych! Jak się dostać? Jakie są warunki i koszty?
Autor: Adrian Adamczyk
Źródło zdjęcia głównego: ShevchenkoAndrey/Getty Images