Gdzie jest Nałęczów? To niewielkie miasteczko na Wyżynie Lubelskiej. Miejscowość mieści się nad rzekami Bystrą i Bochotniczanką. Nałęczów położony jest na licznych wzniesieniach, dlatego przebywając w nim, ma się wrażenie wizyty w górskiej miejscowości. Tutejszy mikroklimat jest zbawienny dla pacjentów z problemami kardiologicznymi, dlatego głównie z takich sanatoriów właśnie słynie. Polska może poszczycić się wieloma sanatoryjnymi miejscowościami, jednak żadna z nich nie ma profilu wyłącznie kardiologicznego.
Podróżnicy i ich niezwykłe wyprawy
Nałęczów uzdrowisko – leczniczy klimat
Na lecznicze warunki w Nałęczowie składa się kilka elementów – słoneczna pogoda, występowanie lessowych gleb, nierównomierny teren, dwie rzeki i zróżnicowanie roślinności. Przebywanie w takim środowisku prowadzi do stałego obniżenia ciśnienia krwi, szczególnie w miesiącach od maja do września. Mówiąc o uzdrowisku, nie można pominąć wód mineralnych, które tutaj występują. Bogate są w wapń, żelazo i węglowodory.
Ważna jest również borowina – występujący tutaj rodzaj torfu, wykorzystywany do leczenia schorzeń reumatycznych, ginekologicznych i chorób narządów wewnętrznych. W 1878 roku lekarze sybiracy założyli tutaj uzdrowisko, które po II wojnie światowej zostało upaństwowione, a następnie sprywatyzowane. Działa tutaj 6 sanatoriów, zlokalizowanych w ciekawych architektonicznie, czasem zabytkowych budynkach – Sanatorium uzdrowiskowe Książe Józef, Ciche Wąwozy, ZNP, Rolnik, czy Sanatorium Fortunat. Z usług tych placówek można korzystać zarówno prywatnie, jak i z ubezpieczenia w NFZ.
Najpopularniejszym miejscem wśród kuracjuszy jest Park w Nałęczowie, nazywany też Parkiem Zdrojowym, położony w centrum miasta. Fundatorem parku był szlachcic Stanisław Małachowski. Prawie 200-letni park jest miejscem, gdzie można zobaczyć wiele ciekawych gatunków drzew normalnie niespotykanych w Polsce. Sprowadzono tu i zasadzono wiele gatunków z zachodniej Europy, a nawet Ameryki – sosny-wejmutki, katalpy, tulipanowce amerykańskie i skrzydłoorzechy chińskie. W parku istnieje aleja sław z odciśniętymi dłońmi polskich artystów. Do parku prowadzą zabytkowe bramy, a w nim spotkać można wiele ciekawych rzeźb i dobrze utrzymany staw z wyspą. Do uzdrowiska przyjeżdżają osoby z wadami i chorobami serca, nadciśnieniem tętniczym, nerwicami i w stanach ogólnego wyczerpania psychofizycznego. Kilkutygodniowy pobyt w Nałęczowie przynosi bardzo dobre efekty terapeutyczne.
Nałęczów – atrakcje turystyczne
Przyjeżdżało tu i tworzyło wielu polskich znanych artystów i pisarzy. Należeli do nich m.in. Zofia Nałkowska, Stanisław Żeromski, Jan Witkiewicz, Ewa Szelburg-Zarembina, Henryk Sienkiewicz, Stanisław Witkiewicz, Bolesław Prus i Michał Elwiro-Andriolli. Wypoczywali oni w kilkunastu zlokalizowanych w całym mieście willach, które powstały w chwili utworzenia tutaj zakładu leczniczego przez lekarzy sybiraków.
Każda z willi ma swój unikalny styl i warto udać się na spacer ich szlakiem. Niektóre dostępne są do zwiedzania, w innych funkcjonują muzea lub hotele, m.in. Muzeum Żeromskiego w Chacie Nałęczowskiej. Spacerując po parku zdrojowym, nie sposób nie zauważyć Domku Gotyckiego z 1876 roku oraz imponujących, klasycystycznych Łazienek. Fani twórczości Bolesława Prusa powinni odwiedzić barokowy pałac Małachowskich (niektórzy określają go mianem zamku w Nałęczowie), gdzie znajduje się jego muzeum. Ciekawym miejscem jest także Muzeum Torebek i Misiów.
Nałęczów – wąwozy
Nałęczów to nie tylko miejsce licznych zabytków, ale również atrakcje przyrodnicze, które skłaniają do długich spacerów. Należy do nich system wąwozów z wejściem od ul. Głowackiego. Główna ścieżka spacerowa ma 550 m i podzielona jest na trzy odcinki o różnych nachyleniach i głębokościach. Środkowy odcinek wąwozu ma wąskie, rozcinane dno, dlatego jest zabezpieczony barierą ochronną. Tutejsze wąwozy mają od 3 do 8 m głębokości, a spacer nimi przywodzi na myśl dziki, baśniowy świat.
Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.
Zobacz także:
- Gdzie można wjechać bez paszportu covidowego? Lista krajów
- Jakie miejsca warto odwiedzić w Rio de Janeiro?
- Tajemnice najstarszej kawiarni w Rzymie. Kto bywał w Antico Caffè Greco?
Autor: Adrian Adamczyk
Źródło zdjęcia głównego: Mahaux Photography/Getty Images