Tarnów to miasto warte odwiedzenia, przede wszystkim jeśli jesteś miłośnikiem pięknej architektury oraz historii. Najważniejszą atrakcją turystyczną miejscowości jest Starówka, nazywana niekiedy "perłą renesansu". Wiele zabytków Tarnowa ma związek z dużą społecznością żydowską, zamieszkującą miasto do wybuchu II Wojny Światowej. Co jeszcze warto tam zwiedzić?
Dalsza część artykułu poniżej
Zabytki Tarnowa - Stare Miasto i kościoły
Jednym z pierwszych miejsc w Tarnowie, do których kierują się turyści, jest tarnowska Starówka. Chociaż nie jest zbyt duża, uznaje się ją za jedną z najpiękniejszych w całej Polsce. Wyjątkowo ciekawym punktem Starego Miasta jest dwukondygnacyjny Ratusz, którego gotyckie elementy zachowały się po dziś dzień. Sam budynek powstawał w latach 1494–1568. Jednak, pomimo nazwy, przestał pełnić swoją funkcję w 1931 roku. Powstało w nim Muzeum Diecezjalne i Muzeum Miasta Tarnowa. Obecnie zaś w jego murach znajduje się Muzeum Ziemi Tarnowskiej. Ciekawą częścią budynku jest jego 30-metrowa wieża zegarowa, kryjąca w sobie ogromny mechanizm. Roztacza się z niej niesamowity widok na miasto.
Uwagę turystów zwraca też znajdująca się niedaleko Starego Miasta zabytkowa Bima. To jedyne, co pozostało po wybudowanej w tym miejscu w XVII wieku synagodze. Tuż obok znajdują się mury miejskie i Plac Rybny. Okolice te często są miejscem imprez kulturalnych, poświęconych społeczności żydowskiej.
Zwiedzając tarnowskie Stare Miasto, nie sposób przegapić bazyliki katedralnej Narodzenia Najświętszej Maryi Panny. Pierwsze wzmianki o świątyni pochodzą z roku 1330. Uwagę zwraca przede wszystkim jej imponująca 72-metrowa wieża. Wewnątrz budowli znajdują się m.in. kaplica św. Anny oraz nagrobek Barbary z Rożnowa Tarnowskiej. Przed katedrą stoi też jeden z najstarszych pomników papieża Jana Pawła II.
Katedra to nie jedyna interesująca świątynia w Tarnowie. Niedaleko Starego Miasta można zobaczyć kościół pw. Świętej Rodziny (kościół oo. Misjonarzy). Powstał on co najmniej 100 lat temu. Uwagę zwracają przede wszystkim dwie strzeliste wieże oraz wspaniałe witraże. Do II Wojny Światowej świątynia była kościołem garnizonowym. Znacznie skromniejszym, za to nie mniej ciekawym budynkiem, jest drewniany kościół na Burku, czyli sanktuarium Matki Bożej Szkaplerznej. Poza nim w Tarnowie znajdują się jeszcze dwa inne kościoły wykonane w tym samym stylu. Będąc w mieście nie można pominąć tych wyjątkowych zabytków.
Ciekawe miejsca w Tarnowie - najważniejsze atrakcje turystyczne
Poza zabytkami, w Tarnowie znajduje się wiele atrakcji turystycznych i ciekawych miejsc. Podczas wycieczki do tego miasta warto wybrać się między innymi na Marcinkę, czyli górę św. Marcina i zwiedzić ruiny Zamku Tarnowskich. Jego budowa rozpoczęła się w roku 1331. Zamek przez wieki przejmowany był przez różne rody, w tym kolejno Tarnowskich, Ostrogskich, Lubomirskich, Zasławskich i Sanguszków. Niestety, gdy w roku 1723 przedstawiciele ostatniego z rodów przenieśli się w inne miejsce, powoli zaczął popadać w ruinę, aż w końcu został rozebrany. Mimo to Sanguszkowie dopiero w roku 1939 zdecydowali się przekazać ruiny miastu.
Wizyta w Tarnowie to również okazja do obejrzenia wielu ciekawych pomników. Jednym z najważniejszych jest pomnik Józefa Bema, polskiego generała, który urodził się właśnie w Tarnowie. Chociaż ten bohater powstania listopadowego zmarł w odległym Aleppo w Syrii, jego prochy sprowadzone zostały do rodzinnego miasta. Znajdują się w Parku Strzeleckim, w Mauzoleum generała.
Kolejnym interesującym pomnikiem znanego mieszkańca Tarnowa jest dzieło przedstawiające Romana Brandstaettera, pisarza i poetę żydowskiego pochodzenia, który przeszedł na katolicyzm. Niezwykle ciekawa jest przede wszystkim jego biografia, nie tylko ze względu na zmianę wyznania, lecz także ciągłe bycie w drodze. Pisarz łącznie zamieszkiwał na trzech kontynentach - w Europie, Azji i Afryce.
W Tarnowie warto też odwiedzić pomniki nawiązujące do historii tego miasta. Jednym z ważniejszych jest Pomnik I Transportu więźniów do KL Auschwitz. Znajduje się na placu, z którego odbył się pierwszy transport do Oświęcimia.
Tarnów - atrakcje dla dzieci
Wyjazd do Tarnowa to także doskonały pomysł na wycieczkę rodzinną. W mieście nie brakuje bowiem różnorodnych atrakcji dla dzieci. Z najmłodszymi warto wybrać się na przykład do Muzeum Etnograficznego. To miejsce wyjątkowe, między innymi ze względu na pierwszą w Europie wystawę skoncentrowaną wokół kultury romskiej. To właśnie stąd co roku wyrusza Tabor Pamięci, ściągający turystów z całego świata. Muzeum Etnograficzne warto odwiedzić, nawet przyjeżdżając do Tarnowa tylko na weekend.
Do innych atrakcji Tarnowa należą też ciekawa Fontanna z Układem Słonecznym oraz Aquapark, w którym znajdują się między innymi liczne zjeżdżalnie, sztuczna rzeka czy zatoka bąbelkowa. Doskonałą atrakcją dla maluchów w okolicach miasta jest również mini ZOO w pobliskim Zaczerniu.
Tarnów to miasto z bogatą historią i wieloma zabytkami. Nie brak tu także atrakcji gwarantujących dobrą zabawę dzieciom. Jest to więc idealne miejsce na rodzinne wakacje.
Zobacz także:
- Małopolska – atrakcje turystyczne na weekend i na wakacje
- Chochołów – atrakcje, których nie możesz przegapić
- Nowy Sącz – co warto zobaczyć w mieście i okolicach?
Autor: Adrian Adamczyk
Źródło zdjęcia głównego: bbsferrari/GettyImages