Atrakcje Ostródy. Co warto zobaczyć w mieście i okolicy?

Ostróda
Ostróda – atrakcje mazurskiego miasta
Źródło: JANUSZLIPINSKI/Getty Images
Ostróda to miasto, które wyróżnia się głównie znakomitą lokalizacją. Otoczone z kilku stron jeziorami stanowi idealne miejsce do weekendowego wypoczynku. Nie bez powodu nazywano je kiedyś „Perłą Mazur”. Sprawdź, jakie są najbardziej interesujące atrakcje w Ostródzie.

Ostróda położona jest na terenie Krainy Wielkich Jezior Mazurskich i jak magnes przyciąga miłośników sportów wodnych: żagli, kąpieli i kajakarstwa. Wielu turystów uprawia także jogging oraz korzysta z wytyczonych wzdłuż jezior ścieżek rowerowych. Nie brakuje tu także zabytków, szczególnie tych powstałych w średniowieczu. Dowiedz się więcej o atrakcjach Ostródy.

Dalsza część tekstu poniżej.

DD_20240803_Olsztyn_REP
Olsztyn – miasto jezior i lasów
Źródło: Dzień Dobry TVN

Ostróda – atrakcje mazurskiego miasta

Poniżej podajemy listę wyjątkowych atrakcji. Od czego warto rozpocząć zwiedzanie Ostródy?

Gotycki zamek w Ostródzie

W średniowieczu zamek krzyżacki w Ostródzie był – jak sama nazwa wskazuje – siedzibą Krzyżaków. Jego początki datuje się na 1349 rok, kiedy rozpoczęto jego budowę – był on jednym z pierwszych zamków na terenach pruskich. Niestety, już w 1381 r. warownię zniszczył Kiejstut, który w 1381 roku najechał na tę okolicę. Odbudowano ten zamek na początku XV wieku, kiedy Krzyżacy przygotowywali się na wojnę z Polską. Wówczas miał kształt czworoboku i w takim stanie przetrwał aż do XVIII wieku, gdy została zniszczona wieża i skrzydło wschodnie. Przez pewien czas przebywał tu też Napoleon Bonaparte i to właśnie w tym zamku rozpoczął się jego romans z Marią Walewską. W tym momencie znajduje się tu galeria oraz muzeum.

Wakacje

Źródło: Dzień Dobry TVN
Wakacje bez paszportu
Wakacje bez paszportu
Tego nie rób podczas wakacji
Tego nie rób podczas wakacji
Wolontariat - ciekawy sposób na wakacje
Wolontariat - ciekawy sposób na wakacje
Bezpieczne wakacje Twojego dziecka
Bezpieczne wakacje Twojego dziecka
Uroki i magia wakacji w starym stylu
Uroki i magia wakacji w starym stylu
Najlepsze książki na wakacje - co czytać latem?
Najlepsze książki na wakacje - co czytać latem?
Kiedy wakacje stresują, zamiast cieszyć
Kiedy wakacje stresują, zamiast cieszyć
Na wakacje na Śląsk
Na wakacje na Śląsk

Kościół ewangelicki

Ewangelicko-Metodystyczny kościół Łaski Bożej został zbudowany z cegły, w stylu neogotyckim w 1907 roku. Uwagę zwraca w nim głównie potężna wieża, na której znajduje się podwójny hełm. Warto na nią wejść, ponieważ na szczycie jest wspaniały punkt widokowy, z którego widoczne są piękne krajobrazy ziemi ostródzkiej. Warto jednak pamiętać, że dotarcie do niego nie jest proste, ponieważ trzeba przejść ponad 100 stopni. Wspinaczka na szczyt pozwala jednak zobaczyć stary zegar i masywne dzwony – średnica największego z nich wynosi 1,5 m. W samym wnętrzu kościoła znajdują się również wyjątkowe witraże.

Kościół św. Dominika Savio

Kościół ten został zbudowany w średniowieczu, w XIV wieku. W jego kryptach pochowane jest ciało księżnej Jadwigi, żony Jana Chrystiana z Brzegu. W XIX wieku pastor Gustaw Gizewiusz odprawiał tu nabożeństwa po polsku. Warto dodać, że budynek ten został dwa razy zniszczony w wyniku pożarów. Na szczęście zachowały się po nim kamienne, XIV-wieczne chrzcielnice. Przy wejściu można też zauważyć gotycki portal.

Ostróda – atrakcje dla dzieci

Jeżeli wybierasz się na Mazury z maluchem, sprawdź najlepsze atrakcje dla dzieci w Ostródzie.

Nabrzeże Jeziora Drwęckiego

Atrakcje Ostródy nie kończą się na zabytkach. Warto przespacerować się także nad Jezioro Drwęckie, czyli największe z pięciu jezior otaczających mazurską miejscowość. Na uwagę zasługuje znajdujące się tutaj drewniane molo wyróżniające się za sprawą oryginalnej altanki. Dzieci mogą tu także swobodnie popływać. Przy jeziorze zlokalizowane są także liczne restauracje, z których rozciąga się piękny i unikalny widok na akwen. W ramach dodatkowych atrakcji warto się tu wybrać także na rejs po jeziorze lub Kanale Ostródzko-Elbląskim.

Kanał Ostródzko-Elbląski

Co jeszcze warto zobaczyć w Ostródzie? Jak już powiedzieliśmy, Kanał Ostródzko-Elbląski. Dlaczego? Ponieważ jest to unikalny szklak wodny, będący najdłuższym kanałem żeglugowym w Polsce. Jego historia sięga 1844 roku, kiedy jego budowę rozpoczął pochodzący z Holandii inżynier, Georg Jakob Steenke. Do dzisiaj pozostaje on w niezmienionym kształcie. Jego długość wynosi ponad 80 km, a z odgałęzieniami – 150 km. Co więcej, znajdują się tu 2 śluzy i 5 pochylni. Bez wątpienia warto się po tym kanale wybrać na rejs.

Ostróda – atrakcje w okolicy

Jakie atrakcje turystyczne można znaleźć w okolicach Ostródy?

Rezerwat Sosny Taborskiej

We wsi Tabórz, położonej niedaleko mazurskiej miejscowości, zlokalizowany jest Rezerwat Sosny Taborskiej. Warto się wybrać ze względu na to, iż można tu zobaczyć nawet 250-letnie sosny. Tutejsze drzewa osiągają wysokość 40 m i mają wyjątkowo gładkie pnie. W 1900 roku, podczas międzynarodowej wystawy w Paryżu, drewno to zyskało miano „najlepszego surowca świata”.

Wzgórza Dylewskie

Na Wzgórzach Dylewskich, a konkretnie na Górze Czubatce, znajduje się wyciąg narciarski, dzięki czemu nie trzeba podczas ferii wyjeżdżać na południe Polski, aby uprawiać sporty zimowe. To niewątpliwie jedna z najwspanialszych atrakcji turystycznych Ostródy. Umiejscowionych jest tu kilka tras, dlatego doskonale odnajdą się tu zarówno początkujący, jak i doświadczeni narciarze. Wzgórza Dylewskie zlokalizowane są na terenie Parku Krajobrazowego Wzgórz Dylewskich, gdzie można też podziwiać wiele rzadkich gatunków roślin i zwierząt.

Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady. 

Zobacz także:

Autor: Adrian Adamczyk

Źródło zdjęcia głównego: JANUSZLIPINSKI/Getty Images

podziel się:

Pozostałe wiadomości