Miasto Piła ma dosyć długą historię, a rozwinęło się z niewielkiej osady rybackiej. Prawa miejskie uzyskało w XV wieku. Stopniowy rozwój Piły przerwał rok 1945. Wtedy to Niemcy ogłosili ją twierdzą i włączyli w skład umocnień Wału Pomorskiego. W wyniku walk miasto zostało zniszczone w 70%, a straty w Śródmieściu wynosiły nawet 90%. Po wojnie Piłę trzeba było zbudować praktycznie od nowa. W latach 1975-1988 miasto pełniło funkcję stolicy województwa.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Piła - kolejowe atrakcje turystyczne
Do największych atrakcji Piły należą zabytki techniki związane z kolejnictwem. Pierwszym z nich jest parowozownia, która została wybudowana w latach 1870-1874. Budynek stanowił cud ówczesnej techniki - zbudowano go na planie szesnastokąta, a jego konstrukcję łączono za pomocą nitów, co w drugiej połowie XIX wieku było szczytem sztuki inżynierskiej. Na terenie parowozowni stoi jeszcze jedna perełka architektury przemysłowej - wieża ciśnień zbudowana w 1874 roku, służąca do tankowania parowozów wodą. Jej charakterystycznym elementem jest górna część konstrukcji, wykonana z drewna. Wieża ciśnień o podobnym charakterze znajduje się na terenie Zakładów Naprawczych Taboru Kolejowego i została zbudowana w okresie międzywojennym. Kolejną atrakcją turystyczną jest pilski dworzec, który powstawał w latach 1848-1851. Trasa Piła-Krzyż-Bydgoszcz była jedną z pierwszych linii kolejowych na tym terenie, a stacja Piła stanowiła bardzo istotny element magistrali Królewsko-Pruskiej Kolei Wschodniej.
Bardzo interesującym obiektem w Pile jest budynek przy ulicy Browarnej. To willa wybudowana w 1875 roku, wzorowana na architekturze włoskiej. W latach 1934-1939 była siedzibą polskiego konsulatu. Po wojnie przez krótki czas działał tu szpital wojskowy, a później znajdowały się tu sądy. Od 1997 roku mieści się tutaj Muzeum Okręgowe w Pile.
Turystyczne atrakcje okolic Piły
Znakomite warunki dla miłośników kajakarstwa oferuje dolina Noteci. Spływ w tym rejonie to okazja do podziwiania pięknych krajobrazów. Przy odrobinie szczęścia można zobaczyć rzadkie gatunki ptaków, dostrzec łosie, a nawet wilki. Układ koryta rzeki sprawia, że to idealne miejsce do organizowania rodzinnych spływów kajakowych. Jedną z atrakcji jest niewątpliwie pierwszy na świecie pomnik Jana Pawła II. Tutaj bowiem Karol Wojtyła spędził swój ostatni urlop, zanim został papieżem. Na trasie znajdują się liczne zabytkowe śluzy, będące dziełami sztuki inżynierskiej.
Niezwykle pięknym przykładem kultury sakralnej jest Sanktuarium Maryjne w Skrzatuszu. Zbudowane zostało w 1572 roku, a największy jego skarb stanowi figura piety z XV wieku. Jedna z legend mówi, że o wiktorii wiedeńskiej zdecydowały modły wznoszone przez Jana III Sobieskiego, właśnie przed tą figurą. Z kolei rezerwat Kuźniki oferuje wiele atrakcji dla miłośników spacerów, np. po wytyczonych dwóch głównych szlakach turystycznych. Teren rezerwatu to aż 96 hektarów, a największą atrakcję parku stanowi jezioro Rudnickie, gdzie występuje wiele gatunków roślin, także tych bardzo rzadkich - eksperci mówią nawet o 370 różnorodnych gatunkach flory.
Piła - atrakcje dla dzieci
Do głównych atrakcji okolic Piły, które stanowią też rozrywkę dla dzieci, należy niewątpliwie rejs tramwajem wodnym po Gwdzie. Pierwszy taki tramwaj wyruszył w rejs 31 maja 2014 roku. Na trasie wyznaczono pięć przystanków. Przejazd takim środkiem lokomocji jest dużą atrakcją, szczególnie dla dzieci. Wiele przyjemności najmłodszym może też dać wycieczka koleją wąskotorową z XIX wieku. Zabytkowa lokomotywa porusza się po torach o szerokości 600 mm na trasie Białośliwie-Kocik Młyn. Atrakcja obejmuje nie tylko sam przejazd kolejką, lecz także zwiedzanie warsztatów, wagonowni i parowozowni. Kolejnym interesującym miejscem w Pile jest aquapark, który oferuje m.in. zjazdy rwącą rzeką i dwie zjeżdżalnie o długości 40 i 70 m.
Jedną z atrakcji, z której chętnie korzystają dzieci, jest też jezioro Płotki o powierzchni 31 ha. To główny teren wypoczynku mieszkańców Piły i przybywających tam turystów. Płotki stanowią dużą atrakcję także dla wędkarzy i miłośników nurkowania.
Bardzo malowniczy jest również Park Miejski im. Stanisława Staszica w Pile, który otwarto w 1896 roku. Obecnie można tam podziwiać popiersie patrona parku, piękną secesyjną altankę z 1906 roku oraz Dom Strzelecki.
Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.
Zobacz także:
- W malowniczą Wielkopolskę kamperem. Co warto zobaczyć?
- Ranking najlepszych jezior i plaż Wielkopolski. Tam rodziny z dziećmi będą bawić się najlepiej
- Poznań – atrakcje dla dzieci. Co zwiedzić podczas rodzinnych wakacji?
Autor: Adrian Adamczyk
Źródło zdjęcia głównego: senatorek/GettyImages