Co warto zwiedzić w Zabrzu?

Co warto zwiedzić w Zabrzu?
Co warto zwiedzić w Zabrzu?
Źródło: aureliano1704/Getty Images
W Polsce jest wiele ciekawych, lecz często niedocenionych miejsc. Nie wszystkie urzekają bogatą historią i piękną architekturą, ale przyciągają turystów innymi atrakcjami. Sprawdź, co warto zobaczyć w Zabrzu.

Dalsza część tekstu poniżej.

DD_20240524_Przewodnik_REP
Weekendowy przewodnik dla dzieci po Polsce
Źródło: Dzień Dobry TVN

Śląsk nie zawsze kojarzy się z zabytkami historycznymi, ale wbrew pozorom również ma do zaoferowania wiele atrakcji turystycznych. Warto się przekonać, jakie są ciekawe miejsca w Zabrzu i okolicach.

Ciekawe miejsca i atrakcje w Zabrzu

Zwiedzanie Zabrza warto rozpocząć od Teatru Nowego im. Gustawa Morcinka. Miejsce otwarto w 1959 roku i od tamtego czasu nieprzerwanie wystawia się tam spektakle, a także organizuje inne wydarzenia kulturalne. Teatr w Zabrzu mieści się w zabytkowym budynku po dawnym kasynie Huty Donnersmarcka, które zostało wzniesione w 1901 roku. Będąc w Zabrzu, warto zwrócić uwagę na jego industrialną zabudowę. Uwagę turystów mogą przyciągnąć stalowe domy, które stanowią ewenement nie tylko w Polsce, ale również na skalę europejską. Ich historia sięga jeszcze lat trzydziestych XX wieku. Były wówczas własnością bogatych magnatów przemysłowych i górskich. Z tamtych czasów w całości zachował się tylko jeden budynek, który postawiono na ceglanych fundamentach. Jego charakterystyczne ściany zbudowane ze stalowych płyt połączono poprzez ich zespawanie, dzięki czemu wyglądają nie tylko surowo, lecz także oryginalnie.

Zabytki w Zabrzu związane z górnictwem

Ponieważ cały Śląsk słynie z przemysłu wydobywczego, wiele jego zabytków wiąże się właśnie z tą dziedziną. Jedną z najważniejszych atrakcji turystycznych Zabrza jest Główna Kluczowa Sztolnia Dziedziczna, którą budowano przez ponad 60 lat, a jej ostatni odcinek ukończono w 1806 roku. Dawniej pełniła funkcję kopalni odwadniającej, później stała się łącznikiem pomiędzy kopalnią Królowa Luiza w Zabrzu a kopalnią Król w Królewskiej Hucie.

Kolejną atrakcją w Zabrzu, związaną z górnictwem, jest zabytkowy szyb Maciej. Tworzy go zespół obiektów i urządzeń, które zostały zgromadzone w nieistniejącej już kopalni Concordia. Zabytek zbudowany jest z kilku budynków, w których znajdują się maszyny służące do codziennej pracy górników. Cechą charakterystyczną tego miejsca jest eklektyzm stylistyczny, który łączy w sobie nowoczesny, industrialny design z tradycyjną dla kopalń zabudową. Na jego terenie znajduje się także wykwintna restauracja, dostępna dla wszystkich turystów, którzy w czasie zwiedzania chcieliby odpocząć i się posilić. Co ciekawe, szyb to jedyne w województwie śląskim miejsce, które wchodzi w skład zarówno Szlaku Zabytków Techniki, jak i Szlaku Śląskich Smaków.

Innym obiektem, który należy odwiedzić, jest Muzeum Górnictwa Węglowego w Zabrzu, które zostało otwarte w 1981 roku. Jest to największe w województwie śląskim centrum turystyki górniczej, w skład którego wchodzą cztery nowoczesne zespoły obiektów górniczych. Ich działalność związana jest nie tylko z przemysłem wydobywczym, ale również z muzealnictwem, edukacją, rekreacją oraz rozrywką. W zbiorach instytucji znajdują się eksponaty przedstawiające historię górnictwa oraz kulturę i technikę górniczą. Muzeum jest także organizatorem corocznych tematycznych spotkań i konferencji naukowych.

Atrakcje dla dzieci w Zabrzu

Zabrze jest na tyle ciekawym miastem, że również dzieci znajdą tutaj coś dla siebie. Warto się wybrać chociażby do Aquariusa, czyli basenowego kompleksu, który oferuje naukę pływania, grotę solną, salę gimnastyczną oraz liczne natryski. To wspaniała rozrywka nie tylko dla najmłodszych, ale również dla całej rodziny. Inną atrakcją dla dzieci w Zabrzu jest Kopalnia Guido, zbudowana z wielu tajemniczych podziemnych korytarzy. Spacerowanie takimi ścieżkami to dla maluchów olbrzymia frajda, tym bardziej, że mogą wtedy uczestniczyć również w pokazach wielkich górniczych maszyn oraz przejechać się elektryczną kolejką podwieszaną.

Atrakcje Zabrza i okolic

Atrakcje okolic Zabrza mogą nas zaskoczyć nieco innymi widokami. Będąc na Śląsku, koniecznie należy zajrzeć do Będzina, aby zwiedzić tamtejszy zamek królewski. Jest to wybudowana w stylu gotyckimi średniowieczna warownia, wzniesiona przez Kazimierza Wielkiego. Twierdza stanowi część szlaku Orlich Gniazd, czyli zespołu zamków, które dawniej miały za zadanie strzec granic Państwa Polskiego. Będziński zamek zachwyca swoją monumentalnością i burzliwą historią. Był wielokrotnie niszczony i odbudowywany. Ostatnia renowacja miała miejsce w 1956 roku.

Niedaleko Zabrza znajduje się również Bujaków, w którym mieści się imponujący ogród botaniczny należący do parafii św. Marcina. Ogród został założony w 1976 roku i zajmuje powierzchnię około 1 ha. Można w nim podziwiać wiele gatunków kwiatów, a także drzew i krzewów. Jest tam również mały staw z nenufarami. Na terenie ogrodu znajduje się kilka kapliczek, zabytkowa pasieka i barć pszczela oraz siedemnastowieczna studnia. Piękno tamtejszego bardzo subtelnego krajobrazu sprawia, że jest to miejsce, do którego bardzo chętnie przyjeżdżają nie tylko pielgrzymi, lecz także turyści, którzy znajdą tu ciszę i spokój.

Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady

Zobacz także:

Autor: Adrian Adamczyk

Źródło zdjęcia głównego: aureliano1704/Getty Images

podziel się:

Pozostałe wiadomości