Svebussium, Swebosin, Sweboczyn, Swiebodzien – Świebodzin niejedno miał imię. 700 lat historii oraz wiele wieków przynależności do Śląska odcisnęło piętno na wyglądzie tutejszych zabytków. Do dziś miasto działa na średniowiecznym planie zabudowy, a wspaniałe wzgórza i rozległe jeziora nadają mu niesamowitego uroku. Sprawdź, jakie atrakcje warto zobaczyć, spędzając w tym mieście wakacje lub weekend.
Dalsza część artykułu znajduje się pod materiałem wideo
Podróże po Polsce
Świebodzin – atrakcje miasteczka
Gdzie najpierw się udać, będąc w Świebodzie? Oto lista najciekawszych obiektów i miejsc.
Pomnik Chrystusa Króla w Świebodzinie
Świebodzin zasłynął za sprawą postawienia najwyższego pomnika Chrystusa na świecie – mierzy on 36 m, a ze sztucznym nasypem – w sumie 52 m. Na jego szczycie znajduje się pozłacana korona. Poświęcono go w 2010 roku i do dziś usytuowany jest przy sanktuarium w tej miejscowości. W 2011 roku, w Limie, powstał jednak wyższy pomnik, który ma niższą statuę. Cały projekt inspirowany był znanym pomnikiem Chrystusa Zbawiciela w Rio de Janeiro. Postawienie pomnika łączy się w pewien sposób z innym wydarzeniem, które miało miejsce w Świebodzinie: w 2000 roku biskup Adam Dyczkowski zawierzył całe miasto i gminę opiece Chrystusa Króla.
Ratusz w Świebodzinie
Do atrakcji turystycznych Świebodzina należy także ratusz, którego początki sięgają przełomu XIV i XV wieku. W piwnicach do dziś najpewniej właśnie z tego okresu zachowało się sklepienie kolebkowe. W 1541 roku budynek spalił się, a następnie został odbudowany. Jeszcze w XVI wieku posiadał dwie wieże, jednak w XIX wieku – ze względu na możliwość zawalenia – jedna z nich została rozebrana. Obecnie budynek ratusza jest siedzibą Muzeum Regionalnego, w którym znajdują się ekspozycje związane z historią Świebodzina i okolicznych wsi.
Kościół św. Michała Archanioła w Świebodzinie
Złożony z trzech naw kościół powstał w XIV wieku, w miejscu, gdzie najpewniej stała wcześniej drewniana świątynia. W połowie XVI wieku został w pewnym stopniu zniszczony w wyniku pożaru. Następnie go rozbudowano, pojawiły się w nim dwie kolejne nawy i kaplice. W tamtym czasie był własnością protestantów, co sprawiło, że w jego wnętrzu pojawiły się empory. Obecnie kościół pozbawiony jest wieży, która została rozebrana w XIX wieku. W tym momencie, po wielu przebudowach, kościół ma bardzo charakterystyczny kształt. Do dziś zachowało się w nim sporo gotyckich rzeźb oraz ołtarz Mistrza z Gościszewa.
Ławeczka Czesława Niemena w Świebodzinie
Świebodziński rynek zdobi postać Czesława Niemena, obok którego można usiąść na oparciu utworzonym przez pięciolinię. Ławeczka z podobizną tego wyjątkowego polskiego wokalisty została odsłonięta w 2009 roku, a jej projekt zainicjowało Stowarzyszenie Pamięci Czesława Niemena. Rzeźbę wykonał Robert Sobociński.
Mury miejskie w Świebodzinie
Na terenie Świebodzina do dziś stoją pozostałości baszt i murów obronnych, które w średniowieczu otaczały miasto. Zostały wybudowane od XIV do XVI wieku. Warto zaznaczyć, że jeszcze w okresie renesansu tworzyły pierścień wokół całego Świebodzina. W XVIII wieku zaczęto stopniowo je rozbierać, a uzyskane w ten sposób kamienie wykorzystywano do stawiania kolejnych budynków.
Świebodzin – atrakcje w okolicy
Gdzie jeszcze warto zajrzeć, spędzając weekend w Świebodzinie? Przede wszystkim do minizoo w Mostkach oraz Zamku Joannitów w Łagowie.
Minizoo w Mostkach
Szukając atrakcji dla dzieci w okolicach Świebodzina, warto zajrzeć do wsi Mostki, gdzie zlokalizowane jest minizoo. Wejście na teren obiektu jest bezpłatne, a znajdujące się tu zwierzęta można nawet dotknąć i pogłaskać. Struś, zebry, wielbłądy czy małpy – to tylko niektóre z egzotycznych gatunków, które można tu spotkać. W tutejszym oczku wodnym pływają z kolei wielobarwne, niespotykane w Polsce ryby.
Zamek Joannitów w Łagowie
Godną uwagi atrakcją w okolicach Świebodzina jest również Zamek Joannitów w Łagowie, który wznosi się na malowniczym wzgórzu. W XV wieku Łagów przejął rycerski zakon joannitów, którzy postanowili na jego terenie wybudować zamek warowny oraz wieżę. Później budowla została otoczona dodatkowo murami obronnymi. W XIX w., kiedy zakon ten już nie istniał, zamek przejęli prywatni właściciele. Dzięki temu, że nie został zniszczony podczas II wojny światowej, jest w całkiem dobrym stanie i stanowi obecnie siedzibę hotelu.
Zobacz także:
- "To jedyne takie miejsce w Polsce". Dlaczego warto odwiedzić Geopark Łuk Mużakowa i Park Mużakowski?
- Polesie – kraina lubelskich jezior. Poleski Park Narodowy i inne miejsca warte zobaczenia
- Drawieński Park Narodowy – informacje, ciekawostki, atrakcje
Autor: Adrian Adamczyk
Źródło zdjęcia głównego: Henryk Niestrój/Pixabay