"To jedyne takie miejsce w Polsce". Dlaczego warto odwiedzić Geopark Łuk Mużakowa i Park Mużakowski?

Cuda natury na wyciągnięcie ręki

Ścieżka Geoturystyczna na terenie Geoparku Łuk Mużakowa i Park Mużakowski to wyjątkowe miejsca. Te niezwykłe cuda natury znajdują się na ziemi lubuskiej i mogą być doskonałym celem wakacyjnego czy weekendowego wyjazdu. Dlaczego warto się tam wybrać?

Park Mużakowski i Geopark Łuk Mużakowa. Co warto wiedzieć o tych miejscach?

Wakacje zbliżają się wielkimi krokami i wiele osób zastanawia się, gdzie spędzić letni wypoczynek. Miejscami, które zobaczyć, są Park Mużakowski oraz Ścieżka Geoturystyczna na terenie Geoparku Łuk Mużakowa.

- Łuk Mużakowa jest widoczny podobno z kosmosu. [...] Te dwa miejsca - Park i Łuk Mużakowa - są wpisane na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO. To jedyne takie miejsce w Polsce - podkreśliła Dorota Gardias.

W parku coś dla siebie znajdą m.in. miłośnicy jazdy na rowerze. - Mamy 50 km tras rowerowych, trasy do nordic walkingu, można rzeką Nysą spływać kajakami bądź pontonami bądź po prostu urządzić sobie piknik na łonie natury - zachęcała prezenterka.

Park Mużakowski i Geopark Łuk Mużakowa. Jakie atrakcje oferuje?

Na szczególną uwagę zasługują m.in. kolorowe jeziorka - czerwone, pomarańczowe, turkusowe.

- Jest to teren pokopalniany, dawna kopalnia "Babina". Przez wiele, wiele lat był tutaj wydobywany węgiel brunatny, oprócz tego różne inne bogactwa, jak glina czy piaski szklarskie. Po wydobyciach niektóre wyrobiska się zapadły i zostały podlane wodą - wyjaśniła Agnieszka Janowska, kierownik Centrum Kulturalno - Edukacyjnego w Łęknicy.

Nasza rozmówczyni dodała, że jeziorek jest tam bardzo dużo. - Teren Geoparku Łuk Mużakowa jest 20 na 20 kilometrów, jeziorka są po stronie polskiej i po stronie niemieckiej - dodała.

Dlaczego jeszcze warto się tam wybrać? Dowiecie się tego z dalszej części rozmowy.

Nie oglądałeś Dzień Dobry TVN na antenie? Zobacz program na platformie VOD.pl. Wszystkie odcinki oraz Dzień Dobry TVN Extra znajdziesz też na Player.pl.

Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.

Zobacz także:

Źródło zdjęcia głównego: Dzień Dobry TVN

Pozostałe wiadomości