Planujesz lecieć samolotem ze zwierzęciem? Sprawdź, jak przygotować się do podróży

Autor:
Justyna
Piąsta
Podróż samolotem ze zwierzakiem – wszystko co musisz wiedzieć
Podróż samolotem ze zwierzakiem – wszystko co musisz wiedziećDzień Dobry TVN
wideo 2/7

Właściciele psów, kotów lub innych uroczych stworzeń potrafią być tak zżyci ze swoimi pupilami, że nie chcą się z nimi rozstawać na czas wakacyjnego urlopu. Jakie warunki należy spełnić, by zabrać czworonoga w podróż samolotem? O tym w Dzień Dobry TVN opowiedział Maciej Nykiel, ekspert rynku turystycznego.

Podróże ze zwierzętami

Zanim weźmiemy pupila na urlop, warto się zastanowić, czy rzeczywiście jest to konieczne, ponieważ podróż, szczególnie samolotem, może być dla niego niezwykle stresująca.

- Zabieramy tylko te zwierzaki, z którymi nie mamy co zrobić lub takie, których nie możemy z kimś zostawić. (...) Jeżeli nie musimy, to na siłę go nie zabierajmy - stwierdził Maciej Nykiel. - Świat jest otwarty. Linie lotnicze, przewozy autokarowe, pociągi są otwarte na nasze zwierzaki coraz bardziej i w miarę łatwo z nimi podróżować. Czy to jest drogie? To zależy tak naprawdę od gabarytu kontenera, czyli pojemnika, w którym przewozimy zwierzę i wagi samego zwierzęcia. (...) Linia lotnicza zażąda opłaty związanej po prostu z wagą. Zapłacimy za niego jak za dodatkowy bagaż. Taka średnia cena na terenie Europy wynosi około 500 zł, ale dla zwierząt większych może ona nawet sięgnąć 1200 zł - powiedział Maciej Nykiel.

Lot ze zwierzęciem - co należy zabrać? Potrzebne dokumenty

Jak się przygotować do podróży z psem, który jest większych rozmiarów?

- Każda linia lotnicza ma inne zasady. Na przykład nasz narodowy przewoźnik dopuszcza łączną wagę zwierzęcia z kontenerem do 8 kg. To zależy, jaką linią podróżujemy, dokąd i ile nasze zwierzę waży, jak jest duże. Natomiast te zwierzęta, które nie podróżują na pokładzie samolotu, tylko w luku bagażowym, są do tej podróży odpowiednio przygotowywane. Przede wszystkim pamiętajmy, żeby zasięgnąć rady weterynarza, który opiekuje się naszym pupilem. To jest najważniejsze, lekarze są doświadczeni, wiedzą w jaki sposób zwierzę przygotować. Po drugie, ostatni posiłek podajemy najwcześniej 4 godziny przed wylotem. Po trzecie, tuż przed wylotem musimy dobrze zwierzę napoić, czyli podać odpowiednią ilość płynów, najlepiej zwykłej wody. Po czwarte, nie decydujmy nigdy sami o podawaniu ewentualnych środków przeciwbólowych czy też środków uspokajających. Zawsze robimy to w konsultacji z lekarzem weterynarii. Natomiast nie powinniśmy się o to bać. Cywilizowany świat przewozi zwierzęta, jest to normalne. (...) Można spokojnie zaufać linii lotniczej, że oni zrobią to w profesjonalny sposób i go nie zgubią - wskazał ekspert rynku turystycznego.

Warto jednak pamiętać, że nie wszystkie linie akceptują zwierzęta. Zwykle tzw. tani przewoźnicy zabraniają przewozu czworonogów.

- Dużo bardziej komfortowa sytuacja jest, kiedy na wakacje lecimy z biurem podróży. Większość linii czarterowych akceptuje nasze zwierzęta, ale też trzeba się dowiedzieć, do jakiego kraju i na jakich zasadach, gdyż na terenie Europy nie ma z tym problemów, natomiast do krajów, na przykład arabskich, możemy mieć kłopot z zabraniem psa ze względów historycznych. Wiadomo, że nie było to ulubione zwierzę Proroka - stwierdził Maciej Nykiel.

Jakie dokumenty musimy mieć, by podróżować z pupilem?

- To jest paszport zwierzęcy, karta szczepień, ogólna karta zdrowia zwierzęcia oraz czwarta rzecz, to odpowiedni do wzrostu oraz do wagi zwierzęcia kontener przewozowy. Mamy te cztery proste rzeczy i możemy już rozpocząć procedurę wysłania razem z nami tego zwierzaka za granicę - przyznał ekspert.

Całą rozmowę z ekspertem można zobaczyć w materiale wideo.

Nie oglądałeś Dzień Dobry TVN na antenie? Zobacz program na platformie VOD.pl. Wszystkie odcinki oraz Dzień Dobry TVN Extra znajdziesz też na Player.pl.

Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.

Zobacz także:

Autor:Justyna Piąsta

Źródło zdjęcia głównego: Ola Skowron/East News

Tagi:
Prowadzący:
Pozostałe wiadomości