Góry Stołowe - co warto zobaczyć? Atrakcje, zabytki, szlaki turystyczne

Krokusy w górach
Fot. Maya Karkalicheva/Getty Images
Co zwiedzić w Górach Stołowych? Jakie są najpiękniejsze zabytki, atrakcje dla dzieci? Którędy wiodą najważniejsze szlaki piesze i rowerowe Gór Stołowych? Sprawdź przed wyjazdem.

Góry Stołowe to góry o budowie płytowej, co oznacza, że poziome skały osadowe zostały wyniesione w górę bez fałdowania. To jedyne takie góry w Polsce i jedne z niewielu w Europie.

Góry Stołowe - położenie, dojazd, miejscowości turystyczne

Jak dojechać do Gór Stołowych ? Do większych miejscowości Gór Stołowych dojedziemy pociągiem, np. do Kudowy-Zdroju. Kursują również busy i autobusy.

Wyprawa samochodem będzie najwygodniejsza, szczególnie jeśli wybieramy się w Góry Stołowe z dziećmi . Do Szczelińca Wielkiego (919 m n.p.m.), najwyższego szczytu Gór Stołowych, dostaniemy się niemal bezpośrednio (górny, czyli najbliższy parking jest płatny).

Najbardziej znane miejscowości turystyczne Gór Stołowych to uzdrowiska Duszniki-Zdrój i Kudowa-Zdrój.

Znanym miejscem noclegów jest klimatyczne schronisko PTTK Pasterka, Dom Wypoczynkowy Szczelinka czy „Na Szczelińcu”.

Góry Stołowe - atrakcje turystyczne

Co zwiedzić w Górach Stołowych ? Jeśli jesteśmy w nastroju na zwiedzanie zamiast podziwiania natury, to udajmy się do Kudowy-Zdroju. Trzeba tam zobaczyć nietypowy zabytek z XVIII wieku - Kaplicę Czaszek. Jest „ozdobiona” 3 tysiącami ludzkich kości i czaszek. W mieście jest też placówka edukacyjno-muzealna - Ekocentrum Parku Narodowego Gór Stołowych. Ekocentrum jest otwarte przez cały rok.

W Dusznikach-Zdroju z kolei znajduje się Muzeum Papiernictwa. Zabytkowy Młyn Papierniczy pochodzi z XVII wieku. Co roku w Dusznikach-Zdroju odbywa się Festiwal Chopinowski. W mieście siedzibę ma ośrodek biathlonowy Centrum Polskiego Biathlonu Jamrozowa Polana. Pod miastem jest też rezerwat Torfowisko pod Zieleńcem.

Najstarszym zabytkiem Gór Stołowych są ruiny zamku Homole z XIII wieku.

Warta zobaczenia jest również „śląska Jerozolima” - Wambierzyce. Centrum miasteczka zbudowano w XVII wieku na wzór Jerozolimy. W Wambierzycach i Pstrążnej są też ludowe ruchome szopki.

Największą atrakcją Gór Stołowych są Błędne Skały, a najwyższy szczyt Gór Stołowych to Szczeliniec Wielki.

Góry Stołowe: Błędne Skały

Grzyby skalne w Górach Stołowych i inne fantazyjne kształty znajdziemy na terenie Błędnych Skał. To „skalne miasto” lub „skalny labirynt” naprawdę warto zobaczyć. Nadaje się także na wycieczkę z dziećmi. Błędne Skały w Górach Stołowych to część Parku Narodowego Gór Stołowych.

Zobacz film: Porada w górach Stołowych. Źródło: Dzień Dobry TVN

Góry Stołowe - szlaki piesze, stoki narciarskie

Przez Góry Stołowe przebiega Główny Szlak Sudecki (łącznie ma ok. 440 km i prowadzi ze Świeradowa-Zdroju do Prudnika), oznakowany na czerwono. Uwaga! Mimo że ten szlak pieszy przechodzi przez większość najatrakcyjniejszych miejsc Sudetów, nie prowadzi na najwyższy szczyt Gór Stołowych - Szczeliniec Wielki. Jeśli chcemy przejść fragment głównego Szlaku Sudeckiego, możemy zacząć w bazylice w Wambierzycach, przejść przez Karłów do Błędnych Skał (tutaj warto jednak zastanowić się, czy nie skorzystać i nie wejść na Szczeliniec), stamtąd do Kudowy-Zdroju i Dusznik-Zdroju.

Trasa piesza między Karłowem a Szczelińcem Wielkim to świetna wycieczka Góry Stołowe z dziećmi - tylko 4 km długości i 200 m przewyższeń - a także jedna z piękniejszych tras całych Sudetów.

Stoki narciarskie Gór Stołowych wraz z odpowiednią infrastrukturą znajdziemy w Zieleńcu i Karłowie.

Trasy rowerowe - Góry Stołowe

Trasa rowerowa Góry Stołowe jest oznakowana kolorem niebieskim i prowadzi wzdłuż granicy Parku Narodowego Gór Stołowych. Trasa prowadzi od przejścia granicznego Tłumaczów przez Wambierzyce, Polanicę-Zdrój, Duszniki-Zdrój, Kudowę-Zdrój do przejścia granicznego Czermna (65 km).

Trasa Ściany - oznakowana kolorem czerwonym biegnie przez środek Parku Narodowego Gór Stołowych. Na terenie Polski zaczyna się na przejściu granicznym Radków, prowadzi przez Karłów, a kończy się na przejściu granicznym Ostra Góra (19 km).

Trasa Szczeliniec - oznakowana na zielono, biegnie przez Park Narodowy Gór Stołowych. Tworzy pętlę z Karłowa i z powrotem przez Pasterkę, Drogę nad Urwiskiem, skałki Skalne Grzyby i Batorów (24 km).

Trasa im. T. G. Masaryka - Trasa łączy dwie: Náchod i Kudowę. MIjamy skansen w Pstrążnej, Kudowę-Zdrój i Czermną (18 km).

Góry Stołowe z dziećmi

Góry Stołowe - atrakcje dla dzieci:

· Park Zdrojowy z Górą Parkową w Kudowie-Zdroju,

· Park Rozrywki Rodzinnej Colorado w klimacie Dzikiego Zachodu,

· Szlak Ginących Zawodów,

· Muzeum Zabawek Bajka - największa ekspozycja zabawek w Polsce.

Góry Stołowe - ciekawostki

W Górach Stołowych, mimo że są stosunkowo niewysokie, panuje niższa temperatura niż na nizinach.

Na wycieczkę po Błędnych Skałach nie wybierajmy się z dużym plecakiem ani nosidełkiem - nie zmieścimy się w wąskich przejściach skalnego labiryntu.

Jeśli jedziemy w Góry Stołowe pociągiem, rozglądajmy się bacznie jadąc przez Lewin Kłodzki. Przejeżdża się tam przez 27-metrowy wiadukt z lat 1903-05 o długości 120 m. Na trasie jest też 600-metrowy tunel.

Bibliografia:

https://cotg.pttk.pl

http://www.ziemia-klodzka.pl/

http://www.pngs.com.pl/

Autor: Redakcja Dzień Dobry TVN

podziel się:

Pozostałe wiadomości

Jak nosić pierścionki? Podpowiadamy! 
Materiał promocyjny

Jak nosić pierścionki? Podpowiadamy!