Bielsko-Biała nazywana jest małym Wiedniem. Miasto niedawno zostało uhonorowane tytułem Polskiej Stolicy Kultury 2026. Co sprawia, że Bielsko-Biała jest taka wyjątkowa? Dlaczego warto lepiej poznać to miasto?
Bielsko-Biała - co warto wiedzieć o tym mieście?
Ferie zimowe trwają. Warto wykorzystać ten okres i wybrać się do Bielska-Białej. Jedną z największych atrakcji tego miejsca jest Centrum Bajki i Animacji OKO. Osoby, które tam zajrzą, dowiedzą się, jak powstawały jedne z najbardziej kultowych polskich bajek, czyli "Bolek i Lolek" oraz "Reksio".
- Nasza historia sięga tutaj lat powojennych i mniej więcej do roku 2003 tworzyliśmy bajki tradycyjną rysunkową technologią animacji. W naszym Centrum Bajki i Animacji OKO nasi goście poznają tę technikę. Krok po kroku, z sali do sali dowiedzą się, jak te postaci powstawały - powiedział Jarosław Ciołek.
Co więcej, goście centrum mają okazję sprawdzić się w tworzeniu animacji. - Mamy taką atrakcję skierowaną dla dzieci głównie [...], ale rodzice też chętnie biorą w tym udział. Jestem młodym mieszkańcem Bielska-Białej i takim szlakiem głównym, zanim ruszę w góry był szlak bajkowy, który mieści się centrum miasta. Pięć stanowisk. Zobaczymy Reksia w takim odlewie z brązu, zobaczymy Bolka i Lolka i inne postaci, które są na tym szlaku - dodał.
Bielsko-Biała stolicą kultury
Bielsko-Biała to nie tylko bajki. Absolutną ikoną tego miasta jest piosenkarka Maria Koterbska. - Na stulecie jej urodzin powstał musical napisany przez jej syna Romana Frankla. Ciekawostka taka, że gra jedną z głównych ról w tym spektaklu - powiedział Witold Mazurkiewicz, dyrektor naczelny i artystyczny Teatru Polskiego w Bielsku-Białej.
Motorem do powstania spektaklu było nadanie miastu tytułu Polskiej Stolicy Kultury 2026. - Będzie się działo na ulicach, wszelkie place, ulice miasta będą wypełnione teatrem ulicznym, plenerowym - dodał.
Po tym, jak zapoznamy się z atrakcjami Bielska-Białej warto wybrać się do oddalonych o 60 km Katowic i zajrzeć do kina studyjnego "Kosmos". - To jest nasze największe kino, dwusalowe kino. Odbywają się tutaj premiery, ale również klasyka kina jest odmieniania przez wszystkie przypadki w kinie "Kosmos" - podkreśliła Ewa Sadkowska, dyrektor Instytucji Filmowej Silesia Film.
Do Instytucji Filmowej Silesia Film należy kilka kin. - Pięć kin w województwie, trzy kina w Katowicach - "Światowid", "Rialto" i "Kosmos", w którym właśnie jesteśmy. Kino "Janosik" w Żywcu i kino "Bałtyk" w Raciborzu - wyliczała.
Warto dodać, że częścią Instytucji Filmowej Silesia Film jest Filmoteka Śląska, gromadzi taśmy sprzed ponad 100 lat. - Jest to jedno, jedyne takie archiwum, gromadzące również kino amatorskie - podkreśliła.
Więcej informacji na temat atrakcji promowanych przez Śląską Organizację Turystyczną znajdziesz na stronie slaskie.travel.
Nie oglądałeś Dzień Dobry TVN na antenie? Wszystkie odcinki znajdziesz na Player.pl.
Zobacz także:
- Naukowcy w szoku. Odkryli największe na świecie jezioro termalne
- Zapomniany polski podróżnik w latach 30. XX w. dokonał niemożliwego. "Ratował się przed śmiercią"
- Zamek jak z bajki w sercu Dolnego Śląska. Jak dostać się do twierdzy Karpniki?
Reporter: Wiktoria Żesławska, Paweł Tworek
Źródło zdjęcia głównego: Dzień Dobry TVN