Pieskowa Skała to niezwykle malownicza okolica, którą pokochają nie tylko fani wycieczek i zwiedzania, ale i fotografowie, ponieważ znaleźć można tam wiele bardzo wdzięcznych do uwiecznienia obiektów.
Dalsza część artykułu znajduje się pod materiałem wideo
Podróże po Polsce
Pieskowa skała – podstawowe informacje
Pieskowa Skała jest osadą zlokalizowaną w miejscowości Sułoszowa w województwie małopolskim. Znajduje się na terenie jednego z piękniejszych polskich parków narodowych – Ojcowskiego Parku Narodowego. Zasłynęła głównie dzięki zamkowi o tej samej nazwie. Co ciekawe, nazwa osady nie pochodzi od piesków, jak mogłoby się wydawać, a od imienia pana Piotra – pierwszego prywatnego właściciela zamku. Średniowieczne zdrobnienie jego imienia to właśnie „Pieś” lub „Pieszko”. Połączono je z nazwą położonego niedaleko miasta Skała.
Zamek Pieskowa Skała – historia
Pierwsze wzmianki odnoszące się do zamku znaleźć można w dokumentach z 1315 roku. Powstał jako element łańcucha obronnego Orlich Gniazd za czasów panowania Kazimierza III Wielkiego. Zamek cechował styl gotycki. Od 1377 roku był siedzibą rodu Szafrańców (w tym Piotra, od którego nazwę wzięła Pieskowa Skała). W XVI wieku zamek został przekształcony w renesansową rezydencję, a w kolejnych latach dobudowano system fortyfikacji bastionowych. Niestety został zniszczony w 1655 roku na skutek potopu szwedzkiego.
To nie koniec jego tragicznych losów – na początku XVIII wieku spłonął w pożarze. Odbudowano go w 1768 roku, wtedy to stał się siedzibą rodu Wielopolskich. Po zakończeniu powstania styczniowego zamek został zajęty przez Rosjan. Na szczęście wrócił do rąk prywatnych właścicieli, którzy wzbogacili jego wnętrze o elementy neogotyckie. Zamek przechodził z rąk do rąk, by wreszcie po drugiej wojnie światowej stać się własnością Skarbu Państwa, wtedy też miała miejsce jego generalne renowacja. Obecnie znajduje się tutaj muzeum, a w podziemiach cztery manierystyczne sarkofagi z XVII wieku.
Nie tylko sam zamek wzbudza zainteresowanie. Do intrygujących miejsc należy przylegający do niego park krajobrazowy oraz kompleks pięciu stawów będący miejscem migracji wielu gadów.
Zamek w Pieskowej Skale był planem filmowym kilkunastu polskich produkcji, m.in. „Stawka większa niż życie”, „Podróż za jeden uśmiech”, „Janosik”, „Ogniem i mieczem” czy „Nie kłam kochanie”.
Zwiedzanie Zamku Pieskowa Skała
Podczas zwiedzania zamku w Pieskowej Skale warto być czujnym od samego początku – przed wejściem na dziedziniec wewnętrzny znaleźć można wykutą we fryzie obramienia okiennego datę – 1578, która jest prawdopodobnie datą założenia przebudowy zamku. Na uwagę zasługują również duże komnaty zamkowe, w których utworzono muzeum z bardzo ciekawą ekspozycją z malarstwem, rzeźbą oraz meblami od XIV do XIX wieku. Warto zwiedzić także dwupiętrowy arkadowy dziedziniec zamku otoczony krużgankiem, który zdobi 21 maszkaronów oraz studnia. Na zamku znajduje się punkt widokowy.
Aktualny cennik, godziny otwarcia zamku oraz regulamin zwiedzania znaleźć można na stronie internetowej obiektu.
Zamek Pieskowa Skała – dojazd
Zamek Pieskowa Skała jest oddziałem Zamku Królewskiego na Wawelu. Znajduje się w miejscowości Sułoszowa, która oddalona jest od Krakowa o 30 kilometrów. Najlepszym sposobem na dojazd jest transport samochodowy. W pobliżu zamku zlokalizowane są dwa duże parkingi. Można również skorzystać z usług prywatnych przewoźników. Świetnym pomysłem jest dostanie się do zamku pieszo – Szlakiem Orlich Gniazd.
Atrakcje Ojcowa i Pieskowej Skały
Niedaleko zamku w Pieskowej Skale znajduje się Ojców (niespełna 10 kilometrów) wraz ze słynnym Ojcowskim Parkiem Narodowym. W miejscowości tej można odnaleźć wiele atrakcji turystycznych. Na uwagę zasługują ruiny zamku, który został wzniesiony w II połowie XIV wieku, krasowa Jaskinia Łokietka, a także skalne masywy w parku – Brama Krakowska i Maczuga Herkulesa na skale o nazwie Fortepian. Będąc w Ojcowie, warto obejrzeć również Ekspozycję Przyrodniczą Ojcowskiego Parku Narodowego w Ojcowie.
Pieskowa Skała – czy krąży o niej jakaś legenda?
Wokół miejsca krąży wiele legend. Jedna z nich związana jest z Dorotką, która wbrew swojej woli została wydana za Szafrańca. Gdy pokochała giermka z jego dworu, za karę została zamknięta w zamkowej wieży. Po pewnym czasie giermek postanowił uratować swoją ukochaną. Niestety obydwoje zostali schwytani – giermka rozszarpały konie, a Dorotka umarła z głodu. Miejsce, w którym było legendarne więzienie, nosi nazwę Skały Dorotki. Znane są również legendy odnoszące się do Maczugi Herkulesa – ponoć jest to broń, którą Krakus zabił smoka wawelskiego.
Zobacz także:
- Szlak Orlich Gniazd. Zamki, ciekawostki, trasy
- W szczelinach zamku znaleziono napisany 47 lat temu list w butelce. Kto był autorem?
- Zamek Ogrodzieniec – park rozrywki, ruiny zamku, a może inne atrakcje?
Autor: Adrian Adamczyk
Źródło zdjęcia głównego: PATSTOCK/Getty Images