Co warto wiedzieć o mieście Suwon? Ciekawostki

Suwon
Suwon – co warto o nim wiedzieć?
Źródło: Flash Parker/Getty Images
Suwon jest największym miastem, a zarazem stolicą prowincji Gyeonggi w Korei Południowej. Miasto położone jest zaledwie 30 km od Seulu, zatem zwiedzając stolicę Korei Południowej, warto zdecydować się na zobaczenie Suwonu.

Największą popularnością wśród turystów cieszą się mury miejskie – jest to jedyne w Korei miasto, które w całości otoczone jest wysokim murem.

Zobacz wideo: Podróże po świecie

Podróże po świecie

Źródło: Dzień Dobry TVN
Podróż marzeń do Namibii
Podróż marzeń do Namibii
Rodzinne podróże po Skandynawii
Rodzinne podróże po Skandynawii
Robert Szulc zakończył podróż dookoła świata
Robert Szulc zakończył podróż dookoła świata
Gdzie, jak i czym podróżować w 2022 roku?
Gdzie, jak i czym podróżować w 2022 roku?
Łukasz i jego podróż przez Bajkał
Łukasz i jego podróż przez Bajkał

Suwon w Korei Południowej – położenie i podział administracyjny

Suwon leży 30 km na południe od Seulu. Graniczy z czterema miastami: Uiwangiem na północnym zachodzie, Yonginem na wschodzie, Hwaseongiem na południowym zachodzie oraz z Ansanem na zachodzie. Na terenie Suwonu znajduje się kilka jezior. Nie są to jednak jeziora naturalne, a sztucznie utworzone zbiorniki. Miasto podzielone jest na cztery dzielnice: Gwonseon-gu, który zamieszkuje 315512 osób, Jangan-gu zamieszkiwany przez 290732 osoby, Paldal-gu, w którym mieszka 224194 osób, a także Yeongtong-gu z 256466 mieszkańcami. Ponad połowa populacji to mężczyźni.

Suwon – historia

Miasto Suwon początkowo nazywane było Mosu-Guh, później, ok. roku 757 nazwę miasta zmieniono na Suseong-gun. W roku 940 nazwa miasta znów uległa zmianie, tym razem na Suju. Obecna nazwa istnieje od roku 1413, a nadał ją Król Taeyong z dynastii Joseon. Budowę murów miasta rozpoczęto pod koniec XVIII wieku. Zadania podjął się król Jeongjo, którego zamiarem było uczynienie z Suwonu stolicy kraju. Zadecydował on o budowie muru obronnego wokół całego miasta, a także twierdzy Hwaseong. Zarówno mur, jak i twierdze, można zobaczyć obecnie. Ich stan nie jest jednak idealny, zostały mocno uszkodzone podczas wojny koreańskiej, która odcisnęła na mieszkańcach duże piętno. Suwon został stolicą prowincji Gyeonggi 23 czerwca 1967.

Edukacja i kultura w Suwonie

W Suwonie prężnie działają szkoły wyższe i uniwersytety. Na terenie miasta znajduje się aż 11 uniwersytetów i 2 szkoły wyższe. Do najpopularniejszych należy Sungkyunkwan University, Jyonggy University czy Ajou University. W mieście istnieją dziesiątki szkół średnich i gimnazjów oraz setki przedszkoli. Mieszkańcy chętnie korzystają z licznych kin oraz teatrów.

Zobacz wideo: Podróże z misją

Podróże z misją
Źródło: Dzień Dobry TVN

Co zwiedzić w Suwonie?

Co zobaczyć, będąc w Suwonie? Przede wszystkim Twierdzę Hwaseong, nazywaną również fortecą. Została zbudowana w latach 1794–1796. Dawniej obejmowała całe miasto, dziś jednak zamyka wyłącznie najstarszą jego część – miasto rozrosło się. Twierdza ma 4 główne bramy Janganmun (północna), Hwaseomun (zachodnia), Paldalmun (południowa) i Changnyongmun (wschodnia). Na jej terenie znajduje się pałac oraz liczne budynki pomocnicze w liczbie 22. W pałacu znajduje się aż 600 pomieszczeń! W roku 1997 twierdza ta została umieszczona na Liście Światowego Dziedzictwa UNESCO. Pałac dostępny jest dla turystów od roku 2003. Niedaleko Suwonu, w Yongin, znajduje się bardzo interesujące miejsce – Koreańska Wioska Ludowa, nazywana również żywym muzeum. Na terenie wioski znajdują się prawdziwe dawne domy, które zostały tutaj przeniesione i odrestaurowane. Zwiedzić można tutaj ponad 200 tradycyjnych domów, a także zapoznać się z koreańskimi tradycjami i zobaczyć, jak wyglądało życie w Korei za czasów dynastii Joseon. W parku znajdują się liczne atrakcje i sale wystawowe. Na terenie parku mieszczą się sklepy oraz restauracje, w których można zjeść tradycyjne koreańskie potrawy. Co roku w koreańskiej wiosce odbywa się również festiwal, który ściąga zarówno mieszkańców Korei Południowej, jak i turystów. Niedaleko znajduje się także największy park rozrywki w Korei Południowej – Everland. Rocznie to miejsce odwiedza ponad 7 milionów ludzi. Na terenie parku mieści się również zoo, a także park wodny. Turyści o mocnych nerwach mogą skorzystać z przejażdżki na drewnianym roller coasterze o wysokości 1779 metrów. Po zwiedzaniu miasta i okolic można odpocząć w publicznym parku Manseok, w którym znajduje się sztuczny zbiornik wodny. Jest to miejsce odpoczynku, ale też aktywności sportowych mieszkańców miasta. Suwon to bez wątpienia jedno z najciekawszych miast Korei Południowej. Turysta przybywający do Korei będzie mógł zetknąć się z zupełnie inną kulturą oraz z pięknymi budowlami – zupełnie innymi niż w Ameryce czy Europie. Odmienne jest również jedzenie. Suwon, podobnie jak inne największe miasta Korei Południowej, z pewnością warto zobaczyć – nie będzie to czas stracony nawet dla najbardziej wymagającego turysty.

Zobacz też:

Autor: Adrian Adamczyk

Źródło zdjęcia głównego: Flash Parker/Getty Images

podziel się:

Pozostałe wiadomości