Pjongjang, Korea Północna - co warto zwiedzić? Poznaj historię i ciekawostki

Pjongjang w Korei Północnej
Pjongjang, Korea Północna - co warto zwiedzić? Poznaj historię i ciekawostki
Źródło: ak_phuong/Getty Images
Pjongjang, dawniej Phenian, to stolica Korei Północnej i najważniejszy ośrodek kulturowy, naukowy i przemysłowy kraju. Zwiedzanie Pjongjangu jest obecnie możliwe tylko z akredytowanym przewodnikiem. Wyjątek stanowią prywatni goście obcokrajowców na stałe mieszkających w Korei (dyplomatów). Przyjezdni nie mogą korzystać z komunikacji autobusowej.

Pjongjang w Korei Północnej dość trudno zwiedzić, ze względu na totalitarny ustrój kraju. Podczas wycieczki do Pjongjangu trzeba bardzo uważać, by przestrzegać panujących tam praw i zwyczajów. Nawet niewielkie (w naszym odczuciu) przewinienia mogą skończyć się tragicznie.

Aggie opowiada o swoich podróżach. Ile krajów odwiedziła gwiazda?
Źródło: Dzień Dobry TVN Online

Pjongjang – wymowa, nazwa, położenie

Pjongjang (dawniej Phenian, a także Piengjang, Piongjang, Piongyang) to niemal 3-milionowe miasto na zachodzie Korei Północnej, położone nad rzeką Taedong-gang, 50 km od Morza Żółtego. Pjongjang wymawia się mniej więcej tak, jak się pisze. Nazwa Pjongjang w języku koreańskim oznacza "płaską ziemię", ze względu na położenie na płaskim terenie niziny nadmorskiej. Na północnym wschodzie rozciągają się wzgórza.

Pogoda w Pjongjangu

Pjongjang leży w strefie klimatu kontynentalnego, wilgotnego. Oznacza to cztery pory roku, ciepłe lato i mroźną zimę. Lipiec i sierpień to najcieplejsze miesiące, w których można się spodziewać również najwyższych opadów.

Historia Pjongjangu

Pjongjang to jedno z najstarszych miast Korei. Założono je w 1222 roku p.n.e. Pierwsze wzmianki o mieście pochodzą z 108 roku p.n.e. Wtedy powstały pierwsze fortyfikacje miasta, jednak do naszych czasów dotrwały tylko późniejsze mury obronne. Miasto było we władaniu Chińczyków, później koreańskiego królestwa Goguryeo, a w 668 roku ponownie podbili je Chińczycy. W XVII wieku miasto było krótko zajęte przez Japończyków. Zaraz potem przeszło w ręce Korei i stało się centrum kulturalnym i politycznym kraju. Mimo zniszczeń zadanych przez Mandżurów i wielkiego pożaru w XVII wieku, zniszczeń w wojnie chińsko-japońskiej w XIX wieku oraz epidemii cholery, miasto się odrodziło. W 1945 roku zostało zajęte przez Armię Czerwoną. W wojnie koreańskiej miasto Pjongjang zostało poważnie zniszczone, dlatego Kim Ir Sen postanowił zbudować na gruzach modelowe socjalistyczne miasto, miasto-ogród, całe służące jako narzędzie propagandy.

Zabytki i atrakcje Pjongjangu

Zabytki Pjongjangu:

  • pozostałości po pałacu Anhak z IV–V wieku, z okresu królestwa Goguryeo, w chińskim stylu architektonicznym, kompleks grobowców z mauzoleum króla Tongmyŏng, założyciela starożytnego królestwa Goguryeo (znajduje się tam co najmniej 15 grobów z tego okresu),
    • pozostałości po fortecy Taesong, pozostałości po fortecy Jangan, fragmenty obronnych murów miejskich z X–XVIII wieku, brama Chilsongmun, nazywana Bramą Szczęścia, Bramą Miłości lub Bramą Siedmiu Gwiazd, pochodzi z VI wieku, świątynia Sungin z 1325 roku, świątynia Sungnjong.

      W XX wieku założono w Pjongjangu kilka atrakcji w skali krajowej:

      • Galerię Sztuki Koreańskiej, Centralny Ogród Zoologiczny, Centralny Ogród Botaniczny, Koreańskie Centralne Muzeum Historyczne, Muzeum Rewolucji Koreańskiej, Ludowy Pałac Kultury, Płomień Idei Dżucze – 170-metrowa wieża wyobrażająca płonący znicz, u której stóp znajdują się pomniki ludzi z symbolami idei Dżucze: sierpem, młotem i piórem (upamiętnia 70. urodziny Kim Ir Sena), Łuk Triumfalny w Pjongjangu – największy łuk triumfalny na świecie, mauzoleum Kim Ir Sena, nazywane także Pałacem Kŭmsusan – była rezydencja Kim Ir Sena, w którym spoczywa jego zabalsamowane ciało i ciało Kim Dzong Ila (jest dostępny dla zagranicznych zwiedzających w czwartki i niedziele, w środku nie można robić zdjęć ani rozmawiać).

        Na fali rozbudowy miasta w latach 70. w Pjongjangu powstało metro, które obecnie ma łączną długość 32 km. Stacje metra są wyjątkowo bogato zdobione. Można na nich zobaczyć posąg Kim Ir Sena, płaskorzeźby przedstawiające zjednoczenie Półwyspu Koreańskiego i inne propagandowe dzieła. Charakterystycznie na tle panoramy miasta odcina się nigdy nieukończony hotel Ryugyŏng w kształcie piramidy. Ma 330 m i jest najwyższym budynkiem w Pjongjangu i w całej Korei Północnej. Centralnym placem Pjongjangu jest plac Kim Ir Sena, położony naprzeciwko Wieży Idei Dżucze, po drugiej stronie rzeki. Znajdują się przy nim Koreańskie Centralne Muzeum Historyczne, Koreańska Galeria Sztuki, Wielka Biblioteka Ludowa, ministerstwa i kancelaria premiera. Na tym placu odbywa się większość defilad.

        Pjongjang – ciekawostki

        Dawniej Pjongjang nazywano Ryugyŏng, czyli "Wierzbową Stolicą", gdyż kiedyś ten teren był obrośnięty wierzbowymi lasami, które często spotyka się nawet do tej pory. Legenda mówi, że pierwsze królestwo Korei w 2333 roku p.n.e. miało swoją stolicę w Asadal, na terenie dzisiejszego Pjongjangu. Pjongjang był stolicą Korei przez niemal 3 tys. lat. Nieukończony hotel Ryugyŏng w Pjongjangu bywa porównywany do budynku Ministerstwa Prawdy z książki George'a Orwella "Rok 1984". Pomnik Ch’ŏllima na wzgórzu Mansu w Pjongjangu nawiązuje do koreańskich wierzeń ludowych i całkiem współczesnej propagandy. Przedstawia skrzydlatego konia Ch’ŏllima, który według legendy potrafił przejechać 4 tys. km dziennie. Siedzą na nim robotnik i chłopka, czyli przedstawiciele klasy robotniczej i chłopskiej. Pomnik miał inspirować społeczeństwo do pracy na rzecz odbudowy po wojnie koreańskiej.

        Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.

        Zobacz także:

        Autor: Adrian Adamczyk

        Źródło zdjęcia głównego: ak_phuong/Getty Images

        podziel się:

        Pozostałe wiadomości