Podróże

Teodozja – miejsce gdzie skorzystasz z kąpieli błotnych

Podróże

Autor:
Adrian
Adamczyk

Teodozja położona jest 160 km od Jałty, u podnóża masywu Tepe-Oba, na południowo-wschodnim wybrzeżu Krymu. Od przylądka Ilja, aż 15 km brzegu morza to płaska i szeroka plaża. Teodozja słynie ze źródeł mineralnych oraz kąpieli błotnych. Początki Teodozji sięgają VI wieku (miasto zostało założone w latach sześćdziesiątych VI wieku przez osadników greckich z Miletu). W 1783 roku car przyłączył miasto do Rosji. Teodozja nie zasłynęła z wielu zabytków, ale nadrabia pięknymi plażami, krajobrazem i unikatowym klimatem.

Najważniejszą atrakcją turystyczną Teodozji są ruiny twierdzy z XIV wieku, gdy miasto nosiło nazwę Kaffa. Jednak wszystko, co pozostało, to jedynie położone na nadmorskich wzgórzach resztki murów i baszt. Kolejnym zabytkiem Teodozji jest stara dzielnica ormiańska z zachowanymi świątyniami oraz muzeum, gdzie znajdują się prace rosyjskiego malarza marynisty, Iwana Ajwazowskiego. Galeria ta stanowi największą atrakcję współczesnej Teodozji.

Aggie opowiada o swoich podróżach. Ile krajów odwiedziła gwiazda?
Aggie opowiada o swoich podróżach. Ile krajów odwiedziła gwiazda? Źródło: Dzień Dobry TVN Online

Co warto zwiedzić podczas pobytu w kurorcie?

Część śródmiejska Teodozji pochodzi głównie z XIX i XX wieku. Tam właśnie wznoszą się imponujące wille, a także prawosławna cerkiew Iwerskiej Ikony Matki Bożej. Jest ona jedną z najstarszych cerkwi na terenie Krymu – wzniesiona została na przełomie XIII i XIV stulecia. W dzielnicy ormiańskiej zachowała się Baszta Konstantyna, która jest częścią dawnych murów obronnych. Przy bulwarze znajduje się zaś galeria Ajwazowskiego. Mieści się ona w budynku, który malarz sam zaprojektował i zamieszkiwał przez wiele lat. Przed wejściem do muzeum znajduje się jego pomnik, a w pobliskim parku fontanna nazwana jego imieniem (dar od miasta dla malarza). W południowej części miasta znajdują się pozostałości po twierdzy, które warto obejrzeć, będąc w pobliżu. Teodozja to miasto artystów, dlatego zwiedzając je, koniecznie trzeba przespacerować się po nadmorskim bulwarze i podpatrzeć, jak pracują malarze. Znajduje się tutaj także wiele galerii, którym warto poświęcić nieco czasu i uwagi. Inną ciekawostką, której nie wolno przeoczyć, jest bazar, na którym handlują Tatarzy, Gruzini, Ormianie, Czeczeni, Abchazi, a więc przedstawiciele niemal wszystkich narodowości byłego imperium.

Przyroda Teodozji

Niedaleko miasteczka Teodozja znajduje się rezerwat Kara-Dag. Jeśli tylko nadarzy się okazja, warto popłynąć i przyjrzeć się z bliska wyłaniającym się z wody skałom. Możliwe, że uda się przepłynąć przez słynny skalny łuk o wysokości 17 metrów, zwany Złotymi Wrotami. Podczas rejsu koniecznie należy wypowiedzieć życzenie. Dalsza wyprawa – wycieczka do rezerwatu Czarne Góry (Kara-Dag) możliwa jest tylko z przewodnikiem. Rezerwat przyrodniczo-geologiczny założony został w 1925 roku, a jego obszar zajmuje 3 tysiące hektarów. Podczas rejsu statkiem można dostrzec góry rezerwatu: Kok-Kaja, Grzbiet Magnetyczny, Choba-Tepe, Karagacz. Skały wulkaniczne przybierają niesamowite formy, co dostarcza niezwykłych wrażeń. Z wulkanicznych skał przez lata wydobywano minerały jubilerskie, ale dziś jest to zakazane. Najwyższym szczytem jest tu Święta Góra o wysokości 577 m n.p.m. W Teodozji można wykupić wycieczkę – trekking na wulkan Kara-Dag. Podczas drogi można podziwiać piękne widoki na okolicę i góry Krymu. Teodozja słynie jednak przede wszystkim z obecności źródeł mineralnych oraz możliwości zażywania kąpieli błotnych, do których wykorzystuje się muł błotny wydobywany z gorzko-słonego jeziora Adżigol. Muł zawiera wiele składników mineralnych i bakterii. Stosowany jest w celach leczniczych. Można go kupić na straganach w formie suszonej. Klimat Teodozji sprawia, że powstało w nim wiele sanatoriów, z których większość mieści się wzdłuż deptaka. Leczy się tu cukrzycę czy choroby układu pokarmowego, nerwowego, krwionośnego.

Stary Krym

Nieopodal Teodozji znajduje się Stary Krym, niegdysiejsza stolica Chanatu Krymskiego. To mała miejscowość, którą warto jednak zobaczyć choćby ze względu na jej dawne znaczenie. Zatrzymując się na chwilę, trzeba obejrzeć meczet Uzbeka oraz Mameluk bej Barsa. Warto także zajrzeć do klasztoru Świętego Krzyża, który był miejscem przechowywania ormiańskich relikwii. Stary Krym jest spokojnym i niezbyt liczebnym miasteczkiem, gdzie panuje niepowtarzalny klimat. Uroku dodaje malownicze położenie wśród pagórków, lasów i źródeł. Na północ ciągną się winnice i sady, a nieco dalej zaczyna się step, czyli dzika Ukraina.

Zobacz także:

Autor:Adrian Adamczyk

Źródło zdjęcia głównego: Anastasiâ Krivenko / EyeEm/Getty Images

Pozostałe wiadomości