Świat

Erywań – co warto zobaczyć? Historia, ciekawostki i zabytki

Świat

Autor:
Adrian
Adamczyk
Erywań

Erywań to, obok Tbilisi i Baku, jedna ze stolic Kaukazu Południowego. Ze względu na trudną przeszłość Armenii, miasto to jednak bardzo różni się od dwóch pozostałych. Jest niezaprzeczalnie piękne, ale w inny, mniej oczywisty sposób.

W Erywaniu na próżno szukać kilkusetletnich zabytków, antycznych ruin czy innych bezcennych śladów odległej przeszłości. Właściwie cała historyczna zabudowa została zrównana z ziemią, kiedy sowieccy rządzący postanowili zbudować miasto od nowa. Jakichkolwiek śladów przeszłości szukać można jedynie w podwórkach i domach najstarszych Armeńczyków.

Zobacz wideo: Podróże po świecie

Podróże po świecie

Podróż marzeń do Namibii
Podróż marzeń do Namibii Dzień Dobry TVN
wideo 2/5

Erywań – historia miasta

Według radzieckiej propagandy Erywań miał być miastem starszym od Rzymu. Jego powstanie miało mieć miejsce 2500 lat temu. Nie do końca zgadza się to jednak z rzeczywistością. Co prawda, w pobliskim rejonie odkryto antyczne miasto Erebuni, jednak nie ma ono nic wspólnego ze współczesną stolicą Armenii. Erywań przed wiekami był niezbyt dużym i raczej prowincjonalnym miastem położonym w miejscu, w którym przecinało się kilka ważnych szlaków handlowych łączących Europę z Azją. Znaczenie miasta wzrosło w połowie dziewiętnastego wieku, kiedy ogłoszono je stolicą carskiej guberni. Pomimo znacznie większego prestiżu, stolica Armenii wciąż rozwijała się wolniej niż Tbilisi czy Baku. Zmieniło się to dopiero w czasach radzieckich. Sowiecki urbanista Aleksander Tamanian postawił sobie za cel rozwój Erywania – kilkutysięczne miasto miało w krótkim czasie stać się metropolią zamieszkiwaną przez sto pięćdziesiąt tysięcy osób. Tamanian zaprojektował zupełnie nowy kształt miasta, okazałe i nowoczesne centrum, a także otaczające je blokowiska i parki. Architekt nie chciał jednak całkowicie rezygnować z ormiańskich tradycji i postanowił, że miasto zbudowane zostanie przy użyciu lokalnych materiałów. Dzięki temu większość budynków wykonana jest z różowego turfu (skamieniały popiół wulkaniczny), a Erywań określany jest mianem różowego miasta.

Erywań – co warto zwiedzić?

Stolica Armenii została zaprojektowana przez radzieckiego architekta tak, by we wszystkie najważniejsze miejsca można było dojść na pieszo. Dzięki temu niemalże całe miasto można zwiedzić, niespiesznie spacerując. Co warto zobaczyć podczas spaceru po Erywaniu? Oto nasze propozycje:

  • Kaskady – monumentalne schody wkomponowane we wzgórze znajdujące się w centrum miasta. Kaskady ozdobione są imponującymi rzeźbami oraz przyjemną dla oka zielenią. Wejście na ich szczyt może okazać się zbyt trudne dla dzieci lub osób starszych, jednak drogę można pokonać również w inny sposób – korzystając z ukrytych w środku schodów ruchomych
  • Widok na miasto i górę Ararat – ci, którzy zdecydują się pokonać drogę na szczyt kaskad, będą mieli okazję podziwiać zapierającą dech w piersiach panoramę różowego miasta. Panorama stolicy nie jest jednak jedynym, co można podziwiać z tego miejsca. Ze szczytu kaskad rozpościera się widok na majestatyczną górę Ararat.
  • Park Cafesjian – zlokalizowany jest u podnóża kaskad i kryje w sobie prawdziwą gratkę dla miłośników sztuki. Park jest domem dla wyjątkowo oryginalnych rzeźb, których twórcami są jedni z najbardziej uznanych artystów na świecie.
  • Erywańska opera – to jeden z najbardziej reprezentacyjnych budynków w stolicy Armenii. Bardzo charakterystyczny budynek o okrągłym kształcie otoczony jest przez nowoczesny Plac Wolności. Miłośnicy sztuki mogą wybrać się na jeden z odbywających się tutaj regularnie koncertów.
  • Plac Republiki – to centralny punkt Erywania, nazywany kilka dekad temu Placem Lenina. To właśnie tutaj zlokalizowana jest siedziba rządu Armenii oraz Narodowe Muzeum Sztuki. Ciekawym punktem na mapie Placu Republiki jest fontanna, która od wiosny do jesieni zachwyca przechodniów pokazem świateł oraz wygrywaniem popularnych melodii.
  • Błękitny meczet – Armenia to kraj, w którym dominującą religią jest katolicyzm. Mimo to, w jego stolicy znalazła się świątynia przeznaczona dla szyickich muzułmanów. Jest to jedna z najstarszych budowli w mieście – pochodzi z szesnastego wieku i po dziś dzień zachwyca swoim pięknem.
  • Pag Shuga – to najsłynniejszy kryty bazar w Erywaniu. Można znaleźć w nim dziesiątki lokalnych produktów, które oddziałują na wszystkie zmysły. Pag Shuga jest pełen kolorów, aromatów, smaków, a przede wszystkim pełen… życia.
  • Muzeum Ludobójstwa Ormian – Ormianie to bez wątpienia jeden z najbardziej dotkniętych przez historię narodów. Ludobójstwo Ormian miało miejsce ponad 100 lat temu i było jednym z najtragiczniejszych wydarzeń w tej części świata.
  • Erywań to miasto, którego nie sposób porównać do jakiegokolwiek innego. Pomimo braku jakiegokolwiek związku z przeszłością, stolica Armenii sprawia naprawdę pozytywne wrażenie i zachęca do pozostania w niej jak najdłużej.

Zobacz wideo: Wioski świata - dziś zabieramy was w podróż po kontynentach

Wioski świata – dziś zabieramy was w podróż po kontynentach
Wioski świata – dziś zabieramy was w podróż po kontynentach Źródło: Dzień Dobry TVN

Zobacz także:

Autor:Adrian Adamczyk

Źródło zdjęcia głównego: Emad aljumah/Getty Images

Pozostałe wiadomości