Podróże

Biszkek – miasto u podnóża gór. Co warto zobaczyć w stolicy Kirgistanu?

Podróże

Autor:
Adrian
Adamczyk
Biszkek

Biszkek, czyli stolica Kirgistanu, nie jest częstym celem podróży Polaków – najczęściej turyści trafiają tu ze względu na piękne górskie tereny: w tym azjatyckim kraju zajmują one aż 93% powierzchni. Miasto położone jest u podnóża Gór Kirgiskich, pasma Tien-szanu. Mimo że Biszkek jest stolicą, zupełnie nie przypomina wielkich miast europejskich.

Dla stolicy Kirgistanu charakterystyczna jest wyczuwalna wciąż atmosfera dawnych państw bloku wschodniego: widoczne na każdym kroku pozostałości po Związku Radzieckim w postaci wielkiej płyty, ulicy Lenina czy licznych pomników komunistów przypominają o związkach tego kraju z Rosją. Jednocześnie Kirgistan jest jednym z najbardziej otwartych państw Azji Środkowej, a jego stolica szybko się rozrasta.

Aggie opowiada o swoich podróżach. Ile krajów odwiedziła gwiazda?
Aggie opowiada o swoich podróżach. Ile krajów odwiedziła gwiazda? Źródło: Dzień Dobry TVN Online

Bazar Osh w Biszkeku – miejsce pełne pamiątek

To istotny punkt na mapie Biszkeku – na bazarze Osh można dostać urokliwe, a zarazem bardzo nietypowe pamiątki w korzystnych cenach. Bez problemu można tu znaleźć dobre jakościowo rzeczy, które nie zostały wyprodukowane w Chinach. Warto się o nie targować. Nie brakuje jednak również stoisk z podróbkami ubrań znanych marek. Co ciekawe, wielu ludzi pojawia się na bazarze dopiero wieczorem i w późnych godzinach zaczyna robić tutaj zakupy. W pobliżu bazaru Osh znajduje się wiele innych straganów, ale w większości można tam znaleźć jedynie tanie rzeczy z Chin. Wejście na bazar Osh zlokalizowane jest przy alei Chui, następnie należy się skierować się w trzecią lub czwartą alejkę w lewo. Jeśli znajdziesz trochę czasu, możesz odwiedzić również bazary Dordoi i Orto-Sai – tam sprzedawane są przyprawy, mięso, kumys, kurut, pamiątki, a nawet sprzęt wojskowy.

Plac Ała-Too – najważniejszy punkt w Biszkeku

Plac Ała-Too to jedno z najbardziej charakterystycznych miejsc w Biszkeku. W jego centrum widoczny jest neobrutalistyczny pomnik Manasa, mężczyzny w zbroi siedzącego na przysadzistym koniu. To bohater kirgiskiego eposu narodowego, składającego się z 500 tys. wierszy. W 2009 roku epos został wpisany na listę niematerialnego dziedzictwa UNESCO, ponieważ wcześniej był przekazywany głównie ustnie – jego treść została spisana dopiero w XIX wieku. Istnieje 65 wersji tego eposu, a w każdej z nich Manas odgrywa trochę inną rolę.

Posąg Lenina w Biszkeku – dawny symbol komunizmu

Jeszcze do niedawna na placu Ała-Too znajdował się posąg Lenina, stąd też poprzednia nazwa placu: plac Lenina, która obowiązywała do 1991 roku. Pomnik komunistycznego przywódcy utrzymał się – w porównaniu z innymi państwami – stosunkowo długo, bo aż do 2003 roku. Do dziś wielu Kirgizów darzy Lenina dużą sympatią. Kiedy na placu Ała-Too pojawił się Manas, pomnik Lenina postawiono w pobliżu Muzeum Historycznego. Sam posąg prawdopodobnie powstał w 1984 roku, a jego wysokość wynosi około 10 metrów. Do dziś statua komunistycznego przywódcy wskazuje ręką przyszłość i dumnie kieruje wzrok w górę. Kiedyś Lenin wskazywał ręką na wierzchołki gór, dzisiaj na nowoczesny Uniwersytet Amerykański. Po przestawieniu pomnika Lenina w inne miejsce na krótko stanął na placu Ała-Too pomnik Erkindik, skrzydlatego uosobienia wolności. Po dwukrotnym obaleniu prezydenta oraz innych trudnych wydarzeniach w Biszkeku postanowiono go jednak usunąć, obwiniając za wszystkie zamieszki.

Park Panfiłowa w Biszkeku – ku czci generała

Park Panfiłowa to najpopularniejszy park w stolicy Kirgistanu. Nazwano go na cześć radzieckiego generała Iwana Panfiłowa, który zginął w 1941 roku w trakcie walk o Moskwę (wcześniej był komisarzem wojskowym Kirgiskiej SRR). W parku można nie tylko usiąść na ławeczce czy przystanąć przy fontannie, ale także pośpiewać karaoke w wyznaczonych miejscach, pojeździć małymi samochodami i przejechać się rikszą.

Biały Dom w Biszkeku – siedziba prezydenta i rządu

Pałac Prezydencki, czyli tzw. Biały Dom, został zbudowany w stylu neoklasycystycznym w 1985 roku. Urzęduje w nim nie tylko prezydent, ale również rząd. Między Białym Domem a Muzeum Historycznym znajduje się czarno-biały pomnik ku czci demonstrantów zabitych przez policję w Aksy w 2002 roku oraz tych, którzy zginęli podczas rewolucji w 2010 roku.

Dodatkowe informacje o Biszkeku

W Biszkeku pogoda potrafi zaskakiwać, dlatego lepiej nie przyjeżdżać tutaj zimą: termometry czasem wskazują aż minus 40 stopni. Latem jest tu jednak zaskakująco ciepło. Życie w Kirgistanie jest bardzo proste: próżno szukać tu wielkomiejskich atrakcji, ale można wybrać się na bazar pachnący bakaliami, owocami oraz egzotycznymi przyprawami. Warto też wiedzieć, że Kirgistan to jeden z nielicznych krajów w Azji, do którego można pojechać bez wizy.

Zobacz także:

Autor:Adrian Adamczyk

Źródło zdjęcia głównego: Digital Vision/Jeremy Woodhouse/Getty Images

Pozostałe wiadomości