Podróże

Pomnik Waszyngtona – co warto o nim wiedzieć?

Podróże

Autor:
Adrian
Adamczyk
Pomnik Waszyngtona w USA

Pomnik Waszyngtona jest jedną z najbardziej rozpoznawalnych monumentów w stolicy USA. Został on wzniesiony, by upamiętnić prezydenturę George’a Washingtona. Jakie są najważniejsze informacje o pomniku?

Pomnik Waszyngtona jest bez wątpienia jedną z najbardziej rozpoznawalnych ikon Waszyngtonu, która pojawia się na niezliczonej ilości zdjęć, pocztówek czy grafik. Mierzy on dokładnie 169,3 metrów i jest najwyższym monumentem w stolicy Stanów Zjednoczonych. Co warto wiedzieć o Pomniku Waszyngtona?

Pomnik Waszyngtona – podstawowe informacje

Pomnik Waszyngtona jest obeliskiem wykonanym z marmuru, granitu i piaskowca. Monument upamiętniający prezydenturę Jerzego Washingtona został zaprojektowany przez Roberta Millsa, ucznia irlandzkiego architekta Jamesa Hobana, który z kolei zaprojektował Biały Dom, czyli siedzibę amerykańskich prezydentów. Budowa pomnika rozpoczęła się w 1848 r., jednak monument został ukończony dopiero 27 lat później, w 1884 r.

Pomnik powstawał tak długo z powodu kłopotów związanych z finansowaniem inwestycji, a następnie jego budowę przerwał wybuch wojny secesyjnej. Oficjalne odsłonięcie pomnika miało miejsce 9 października 1988 r. W momencie ukończenia był on najwyższym monumentem na świecie - przejął tytuł od katedry w Kolonii i zachował go do 1889 r., gdy oficjalnie otwarto wieżę Eiffla w Paryżu.

Od początku cieszył się on bardzo dużym zainteresowaniem ze strony amerykańskich i zagranicznych turystów. Monument Waszyngtona został zaprojektowany tak, by można było wejść do środka i dostać się na szczyt - we wnętrzu obelisku znajduje się specjalna winda. Z pomnika można podziwiać piękną panoramę Waszyngtonu, przy dobrej pogodzie można dostrzec obiekty znajdujące się w odległości do ok. 60 km.

Monument przyciąga też rzesze turystów z powodu różnych pogłosek na temat związku budowy pomnika Waszyngtona z masonami. Według niektórych informacji do tego ruchu należał projektant pomnika Robert Mills, jak i jego nauczyciel odpowiedzialny za zaprojektowanie Białego Domu.

Pomnik Waszyngtona został uszkodzony w 2011 r. podczas trzęsienia ziemi o sile 5,8 stopnia. Po tym wydarzeniu zamknięto pomnik dla zwiedzających, ponieważ monument wymagał naprawy i renowacji. W wyniku trzęsienia na ścianach powstały pęknięcia, które zagrażały bezpieczeństwu. Również winda znajdująca się w środku przeszła gruntowną odnowę.

Podróże po świecie

Podróż marzeń do Namibii
Podróż marzeń do Namibii Dzień Dobry TVN
wideo 2/5

Kim był Jerzy Waszyngton?

Pomnik Waszyngtona powstał, by upamiętnić prezydenturę Jerzego Waszyngtona. Waszyngton był pierwszym prezydentem Stanów Zjednoczonych Ameryki. Został on wybrany na tę funkcję przez specjalne kolegium elektorskie na początku 1789 r. Wcześniej Waszyngton był Naczelnym Dowódcą Armii Kontynentalnej podczas wojny niepodległościowej. Ciekawostką jest, że na początku Waszyngton sprzeciwiał się wojnie z Anglikami, jednak zmienił zdanie pod wpływem niekorzystnej polityki celnej narzucanej przez Anglię. Jako dowódca Waszyngton zdobył szacunek i sławę, a kolegium wybrało go na prezydenta jednogłośnie. Jerzy Waszyngton zdobył reelekcję na urząd prezydenta w 1792 r.

Niedługo po śmierci pierwszego prezydenta Stanów Zjednoczonych Ameryki zarówno politycy, jak i zwykli obywatele chcieli upamiętnić Waszyngtona. Amerykanie w czynie społecznym utworzyli towarzystwo Washington National Monument Society , które miało na celu zebranie funduszy potrzebnych do wybudowania pomnika. Dzięki dużym darowiznom płynącym z całego kraju, udało się zebrać sporą sumę i ogłoszono konkurs na projekt pomnika, który wygrał Robert Mills.

Gdzie znajduje się Pomnik Waszyngtona?

Pomnik Waszyngtona znajduje się na terenie National Mall - obszaru chronionego, nad którym opiekę sprawuje National Park Service. Park rozciąga się od monumentu Waszyngtona do Kapitolu Stanów Zjednoczonych. Plany dotyczące powstania parku w tym miejscu sięgają końca XVIII w. National Mall powstał jednak dużo później, bo w XX w., kiedy udało się przenieść mieszczący się tu wcześniej dworzec kolejowy w inne miejsce. Dzisiaj park jest popularnym miejscem odpoczynku zarówno wśród miejscowych, jak i turystów. Znajdują się tu zadbane tereny zielone, z których chętnie korzystają mieszkańcy Waszyngtonu. W National Mall mieszczą się również budynki Instytut Smithsona – największego nie tylko w Stanach Zjednoczonych, ale na całym świecie kompleksu ośrodków edukacyjno-badawczych i muzeów.

National Mall jest miejscem, gdzie od początku jego istnienia odbywały się liczne demonstracje. Amerykanie gromadzili się tutaj, by np. protestować przeciwko segregacji rasowej. Do dziś jest to popularne miejsce różnego rodzaju protestów. Odbywają się tu też liczne koncerty, na których występują największe gwiazdy muzyki. 

Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.

Zobacz także:

Autor:Adrian Adamczyk

Źródło zdjęcia głównego: Busakorn Pongparnit/Getty Images

Pozostałe wiadomości