Świat

Jezioro Górne w Ameryce Północnej. Poznaj atrakcje w regionie

Świat

Autor:
Adrian
Adamczyk
Jezioro Górne

Jezioro Górne należy do kompleksu pięciu Wielkich Jezior Ameryki Północnej. Jest największym jeziorem w Stanach Zjednoczonych, największym spośród Wielkich Jezior i najbardziej z nich wysuniętym na północ.

Na tym ogromnym jeziorze znajdują się 1763 wyspy, bardzo zróżnicowane pod względem wielkości. W większości leżą one na terytorium Kanady, jako że Jezioro Górne jest położone na pograniczu Stanów Zjednoczonych i Kanady. Poznaj tajemnice jeziora powstałego ok. 10 tys. lat temu.

Zobacz wideo: Podróże po świecie

Podróże po świecie

Podróż marzeń do Namibii
Podróż marzeń do Namibii Dzień Dobry TVN
wideo 2/5

Jezioro Górne – najważniejsze informacje

Jezioro Górne wchodzi w skład pięciu Wielkich Jezior Ameryki Północnej. Kompleks tych jezior znajduje się na pograniczu Stanów Zjednoczonych i Kanady, a powstały one ponad 10 tysięcy lat temu, gdy po ostatnim zlodowaceniu w kotlinach pochodzenia tektonicznego pojawiała się woda. Oprócz Jeziora Górnego, które ma największą powierzchnię, w skład Wielkich Jezior wchodzą także: Huron, Michigan, Erie i Ontario. Wszystkie jeziora połączone są ze sobą cieśninami albo rzekami, ewentualnie kanałami, jednak traktowane są jako osobne zbiorniki wodne. Niestety, charakteryzują się coraz większym zanieczyszczeniem. Najbardziej zanieczyszczone jest jezioro Erie, najmniej Jezioro Górne. Powierzania lustra wody wynosi 82100 km kw., długość jeziora wynosi 563 km, a szerokość 257 km. Średnia głębokość szacowana jest na 147 m, natomiast w najgłębszym miejscu Jezioro Górne ma aż 406 m. Na Jeziorze Górnym znajdują się 1763 wyspy. Ich wielkość jest bardzo zróżnicowana: powierzchnia wielu nie przekracza nawet 1 ha, ale są też takie, które mają ponad 70 km długości. Do największych wysp zalicza się Isle Royale, St. Ignace Island czy Michipicoten.

Jezioro Górne i atrakcje

Na jakie atrakcje może liczyć turysta, który chciałby przyjechać w okolice Wielkich Jezior Ameryki Północnej? Przede wszystkim warto zobaczyć jeziora ze względu na ich wielkość – wyglądają jak morza. Nad Jezioro Górne przybywa wielu miłośników sportów wodnych, zarówno tych ekstremalnych (jezioro znane jest ze swojej kapryśności, co nie przeszkadza amatorom sportów wodnych), jak i tych nieco spokojniejszych. Jedną z rozrywek są rejsy. Podczas nich można podziwiać piękne otoczenie, góry i lasy, klify i zadziwiające nabrzeża. Można wybrać się w rejs statkiem ze szklanym dnem, co pozwoli zobaczyć, jak wygląda życie pod wodą. W wodach Jeziora Górnego znajdują się wraki statków, które można obserwować albo z łodzi o przeszklonym dnie, albo podczas nurkowania. Należy jednak pamiętać, że temperatura wody w tym jeziorze nie rozpieszcza. Popularne jest także pływanie kajakami, którymi można dopłynąć do licznych wysp.

Atrakcje okolicy

Będąc w okolicach Jeziora Górnego, warto zobaczyć również inne jeziora wchodzące w kompleks Pięciu Jezior. Niezapomnianą przygodą może okazać się odkrywanie akwenu Huron, na którym znajduje się największa na świecie wyspa położona na jeziorze: Manitoulin. Wyspa jest zamieszkana, a 25% jej ludności stanowią Indianie. Jest bardzo atrakcyjna pod względem turystycznym i oferuje przybyszom liczne rozrywki. Dobrze poczują się tam miłośnicy sportów wodnych, ale też wędrówek pieszych i rowerowych, gdyż na wyspie znajduje się całkiem sporo szlaków. Wart odwiedzenia jest także Park Fathom Five, w którym można podziwiać wraki statków. Bardzo interesującym akwenem jest jezioro Michigan. Podczas wietrznych dni w Chicago (których nie brakuje!) jezioro jest bardzo wzburzone, a fale sięgają nawet 7 metrów! Oczywiście zwiedzając Wielkie Jeziora, grzechem byłoby nie zobaczyć wodospadu Niagara, jednej z największych atrakcji Stanów Zjednoczonych. Jeziora Erie i Ontario są niezwykle bogate w ryby, a podmokłe brzegi są idealnym miejscem dla licznych gatunków ptaków.

Zobacz wideo: Jezioro czyste jak łza

Jezioro czyste jak łza
Jezioro czyste jak łza Źródło: Dzień Dobry TVN

Jezioro Górne – zachwyca i przeraża

Jezioro Górne, mimo licznych atrakcji i najczystszej wody spośród wszystkich pięciu jezior, nie jest jednym z najczęściej odwiedzanych akwenów. Dlaczego? Turyści najczęściej wybierają wypoczynek nad jeziorem Michigan, nie rezygnując jednocześnie z uroków dużego miasta – Chicago. Wielu turystów decyduje się także na odwiedzenie okolic Ontario ze względu na wodospad Niagara. W okolicach Jeziora Górnego nie ma wielu dużych miast, dlatego region ten doceniają przede wszystkim osoby spragnione spokoju i poszukujące kontaktu z naturą. Nad jeziorem, zarówno od strony kanadyjskiej, jak i amerykańskiej, znajdują się liczne parki narodowe. Osoby obeznane z biwakowaniem mogą skorzystać z tej możliwości na terenie parków, pamiętając jednak o tym, że żyje w nich wiele dzikich zwierząt. Wielkość Jeziora Górnego potrafi przytłoczyć, a jego piękno zachwycić! Wielkie Jeziora Ameryki Północnej warto zobaczyć. Nie wystarczy na to jednak jeden dzień, a nawet tydzień może okazać się czasem niewystarczającym.

Zobacz także:

Autor:Adrian Adamczyk

Źródło zdjęcia głównego: Posnov/Getty Images

Pozostałe wiadomości