Jezioro Mamry i okolice – co warto zobaczyć?

Mamry jezioro
Fot. Getty Images/Milosz_G

Jezioro Mamry jest jednym z najpopularniejszych jezior na Mazurach. Szczyci się pierwszą klasą czystości, a jego brzegi są porośnięte lasami. Wokół jeziora znajduje się wiele atrakcyjnych turystycznie miejsc związanych z miejscowym folklorem, historią oraz krajobrazami. To również dobre miejsce do uprawiania różnego rodzaju sportów wodnych.

Zobacz też: Augustów na weekend. Oto najważniejsze atrakcje, które zobaczysz w dwa dni! >>> 

Warto wiedzieć, że termin „Mamry” nie odnosi się tylko i wyłącznie do samego jeziora w okolicy Węgorzewa, ale do całego zespołu jezior, takich jak: Dargin, Dobskie, Kirsajty, Kisajno, Święcajty. Jest to niezwykle atrakcyjna turystycznie okolica, w której znajdują się liczne ośrodki wypoczynkowe o różnym standardzie. Bez problemu można znaleźć tu wypożyczalnie sprzętu wodnego, takiego jak kajaki czy rowery wodne. Nie brakuje również przystani dla jachtów i łódek, z których najpopularniejszy jest Port Keja w Węgorzewie.

Jezioro Mamry – ciekawostki

Zobacz też: Jak majówkę spędzają polskie gwiazdy? Sprawdziliśmy to! >>>

  • Mamry – jaki to typ jeziora? Jest to jezioro polodowcowe morenowe. Należy do największych jezior w Polsce – powierzchnia właściwego jeziora wynosi 2504,4 ha, na co składa się 7,6 km długości i 5,2 km szerokości.
  • Głębokość jeziora Mamry w najgłębszym miejscu wynosi 43,8 m, jednak średnio jest to mniej niż 10 metrów. Większa część jeziora jest dość płytka.
  •  Tafla jeziora jest poprzecinana licznymi wysepkami, które są rezerwatami przyrody – nie wolno do nich przybijać. Największą z nich jest wyspa Upałty.
  •  Z jeziora Mamry wypływa rzeka Węgorapa. Przed I wojną światową zaczęto tutaj budowę kanału mazurskiego, jednak zmieniająca się sytuacja polityczno-gospodarcza i przesuwanie się granic sprawiły, że dalsze inwestycje nie miały sensu. Do chwili obecnej można oglądać zbudowane przez Niemców zapory.
  •  Fani pływania i kąpieli powinni odwiedzić plażę miejską „Mamry” przy ujściu Węgorapy. Jezioro w tym miejscu jest bardzo czyste, a organizacja plaży niezwykle atrakcyjna. Znajdziemy tu między innymi bar i molo. Można podziwiać liczne jachty wpływające do Węgorapy, aby zacumować w węgorzewskiej przystani.
  •  Jezioro Mamry jest również rajem dla rybaków. Czysta woda, pomosty i zaciszne zakątki są idealne dla wędkarzy. Ryby w jeziorze Mamry to głównie szczupaki, leszcze i sielawy. Wzdłuż linii brzegowej jeziora ciągnie wiele polnych dróg, dlatego nie trudno znaleźć miejsce do biwakowania i połowów. Nie na wszystkie drogi można wjechać, dlatego należy uważnie obserwować oznaczenia. W niektórych miejscach obowiązuje również zakaz połowów.
  •  Od jeziora Mamry nazwę zaczerpnął klub piłkarski Mamry Giżycko , który istnieje od 1947 roku.

Atrakcje jeziora Mamry

Zobacz też: Gdzie wyjechać na wakacje z psem? Polskie jeziora, góry, morze czy zagranica? >>> 

  • Bunkry w Mamerkach

Kilka kilometrów od Węgorzewa znajduje się niezamieszkana osada o nazwie Mamerki. Mieści się tam bardzo dobrze zachowany kompleks poniemieckich bunkrów, które pełniły rolę Kwatery Głównej Niemieckich Wojsk Lądowych. Zbudowano je w latach 40. XX wieku i służyły 40 generałom oraz tysiącom żołnierzy niemieckich. Znajdowało się tutaj 30 schronów i w sumie 250 różnych obiektów służących potrzebom niemieckich wojsk. Ściany największego bunkra mają grubość 7 metrów. Wnętrza większości schronów są dostępne dla zwiedzających. Jadąc tam, należy zaopatrzyć się w latarkę – w środku panują całkowite ciemności, a korytarze bunkrów są wąskie. Atrakcją jest 30-metrowy podziemny tunel łączący ze sobą dwa bunkry. Na terenie kompleksu znajduje się również wieża widokowa, z której rozciąga się pejzaż na okoliczne lasy i jezioro Mamry.

  • Kanał Mazurski

Już w XIX wieku planowana była budowa kanału, który miał połączyć jezioro Mamry z Bałtykiem za pomocą rzek: Pregoła i Węgorapa. Pierwsze prace budowlane rozpoczęto przed I wojną światową, jednak przerwał je wybuch wojny. Prace wznowiono w 1919 roku, jednak szybko okazało się, że trudna sytuacja gospodarcza po wojnie nie pozwala na kontynuację budowy. Wybudowano zaledwie 10 km. kanału i jedną śluzę. Do budowy kanału powrócono w 1934 roku. Tym razem prace znacząco posunęły się do przodu – zbudowano kanał aż do rzeki Łyny i kolejną śluzę. Dwie kolejne śluzy były prawie gotowe. Tempo prac zmniejszyło się z początkiem II wojny światowej, a większość zbudowanych do tej pory mostów wysadzono, aby powstrzymać nadciągających Rosjan. Szacuje się, że prace zostały wykonane w 90%, jednak do tej pory nie dokończono inwestycji. Imponujące śluzy są jednak niewątpliwą atrakcją tego regionu. Pierwszą z nich jest zapora na Kanale Mazurskim niedaleko Mamerek, a kolejną, kilka kilometrów dalej, śluza Leśniewo Górne. Na jej szczycie góruje kształt orła III Rzeszy, co robi niesamowite wrażenie.

Autor: Filip Yak

podziel się:

Pozostałe wiadomości