Augustów na weekend. Oto najważniejsze atrakcje, które zobaczysz w dwa dni!

Augustów
Fot. Pawel Filipowicz / EyeEm / Getty Images
Urodę tej miejscowości w pełni można docenić w czasie dłuższego pobytu na Podlasiu. A atrakcji na turystów w Augustowie czeka naprawdę dużo. Coś dla siebie znajdą tutaj miłośnicy przyrody, pasjonaci sportów wodnych a także osoby, które chcą więcej dowiedzieć się o samym mieście. W sezonie Augustów oferuje również różnorodne wydarzenia kulturalne – koncerty, festiwale i wiele innych.
  • Najważniejsze informacje o Augustowie
  • Atrakcje Augustowa i okolic
  • Augustów – wydarzenia, w których warto wziąć udział

Zobacz też: WSZYSTKO o podróżach po Polsce. Dokąd wyskoczyć na weekend?

Wśród największych atrakcji miejscowości wymienić należy między innymi Kanał Augustowski. Ciekawie prezentują się również zabytkowe zabudowy użytkowe pochodzące z XIX wieku oraz kamienice mieszkalne z przełomu XIX i XX wieku. Co jeszcze czeka na turystów, którzy zdecydują się spędzić swój urlop w Augustowie?

Najważniejsze informacje o Augustowie

Jedno z najczęściej zadawanych pytań dotyczących tego miasta to „gdzie jest Augustów?”. Chodzi tutaj o dokładne umiejscowienie miejscowości wśród znajdujących się w północno-wschodniej Polsce krain geograficznych i historycznych. Jak się okazuje, wiele osób twierdzi, że Augustów leży na Mazurach. Jednak Augustów to nie Mazury. Miasto leży na Podlasiu, które jest historyczną krainą położoną na Nizinie Podlaskiej.

Tereny dzisiejszego Augustowa były zamieszkałe już w XIII wieku przez Jaćwingów. Jednak po ich pokonaniu przez zakon krzyżacki zostały wyludnione i zasiedlone ponownie dopiero w pierwszej połowie XV wieku. Według legendy, dzisiejsze miasto Augustów swoje istnienie zawdzięcza związkowi Zygmunta Augusta i Barbary Radziwiłłówny . To właśnie tutaj miała mieć miejsce jedna z ich pierwszych schadzek. Aby upamiętnić to wydarzenie, król założył miasto w miejscu spotkania z ukochaną. Prawa miejskie nadano miejscowości w 1557 roku. Aktu tego dokonał nie kto inny, jak król Zygmunt August. Po początkowym dość szybkim rozkwicie na miasto spadła seria wydarzeń, która spowodowała jego upadek. Chodzi tutaj między innymi o czas potopu szwedzkiego, napaść Tatarów i wojny północne.

Zobacz też: 

Tykocin – barokowa perła Podlasia. Co warto zobaczyć – zabytki, historia

Podczas rozbiorów Augustów stał się częścią Prus, a po Kongresie Wiedeńskim został częścią Królestwa Polskiego. W pierwszej połowie XIX wieku rozpoczęta została budowa Kanału Augustowskiego, który dziś jest dużą atrakcją turystyczną. Bardzo trudnym czasem dla miasta była II wojna światowa, w czasie której zniszczeniu uległa duża jego część. Jednak już w połowie XX wieku miasto zaczęło odżywać i szybko stał się popularną miejscowością letniskową. W latach 90. ubiegłego wieku Augustów uzyskał status uzdrowiska ze względu na bogate złoża borowiny i pobliskie źródło wód mineralnych.

Atrakcje Augustowa i okolic

W samym Augustowie jest bardzo dużo zabytkowych obiektów architektonicznych, zarówno technicznych, użytkowych, jak i mieszkalnych. Jednym z najważniejszych jest wspomniany wyżej Kanał Augustowski. Jest on uznany za pomnik historii od 2007 r. 

Jeżeli chodzi o zabytkowe obiekty użyteczności publicznej, to najczęściej wskazuje się na budynek Starej Poczty z 1829 r. przy ulicy Wybickiego oraz budynek Zarządu Wodnego z 1903 r. przy ulicy 29 Listopada. 

Zwiedzając miasto, warto zwrócić uwagę również na kamienice położone przy Rynku Zygmunta Augusta, które pochodzą z przełomu XIX i XX wieku. 

Ciekawie prezentują się także obiekty sakralne, m.in. Bazylika Najświętszego Serca Pana Jezusa czy Kościół Matki Boskiej Częstochowskiej. W czasie letnich spacerów dobrze jest też zawitać w Muzeum Ziemi Augustowskiej, gdzie można dowiedzieć się więcej o kulturze regionu oraz o historii Kanału Augustowskiego.

Augustów to także doskonałe miejsce do wypoczynku nad wodą. Wszystko to za sprawą jeziora, przy którym znajduje się plaża miejska w Augustowie . Co robić w Augustowie nad jeziorem? Jest to miejsce dostosowane do uprawiania żeglarstwa, wioślarstwa i kajakarstwa. Znajduje się tutaj również profesjonalny wyciąg dla narciarzy wodnych – jest to pierwszy tego typu obiekt w Polsce. Można tu osiągnąć maksymalną prędkość 58 km/h. To wszystko sprawia, że to doskonałe miejsce do wypoczynku weekendowego oraz dłuższego urlopu. Jest też także wiele atrakcji, które sprawiają, że Augustów to dobre miejsce na wypoczynek z dziećmi.

Jeżeli chodzi o najbliższe okolice, to miasto otacza Puszcza Augustowska, na terenie której znajduje się Wigierski Park Narodowy. W Puszczy żyją między innymi borsuki, sarny, wydry, piżmaki oraz rozliczne ptactwo, w tym bociany czarne, trzmielojady czy cietrzewie. Augustów i okolice to także malownicze szlaki turystyczne położone na terenie puszczy – zarówno piesze, rowerowe, jak i kajakowe.

Augustów – wydarzenia, w których warto wziąć udział

Imprezy kulturalne w Augustowie organizowane są praktycznie przez cały rok. Zimą to np. spotkania autorskie, cykliczne spektakle teatralne (Tydzień z Teatrem) czy wydarzenia związane z obchodami świąt Bożego Narodzenia. Wiosną i latem – koncerty i imprezy cykliczne (Dni Augustowa) czy wydarzenia sportowe (np. Garmin Iron Triathlon).

Więcej: 

Pomysł na weekend? Odwiedź zamek w Ogrodzieńcu i inne atrakcje w okolicy

Zobacz film: Rey poleca augustowskie szczupaki, źródło: Dzień Dobry TVN

Autor: Redakcja Dzień Dobry TVN

podziel się:

Pozostałe wiadomości